eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 28. vasárnap Valéria

A mosogatószereket is hamisítják

Megszaporodtak a bűnszövetkezetek Európában a pénzügyi válság nyomán. Az Europol figyelmeztetése szerint napjainkban 3600 bűnbanda működik a kontinensen, amelyek még a háztartási mosogatószerek hamisításából is hasznot húznak.

Az euróválság kezdete óta kétszer akkora forgalmat bonyolít az unióban a hamisított termékek - élelmiszerek, gyógyszerek és alkatrészek - feketekereskedelme. Erre figyelmeztetett az EU bűnügyi hatósága, az Europol főnöke, Rob Wainwright - írja az Financial Times.

Amiatt, hogy az emberek kevesebb pénzt tudnak költeni, megnőtt a kereslet az olcsó termékekre. A bűnbandák emellett új módszerekkel próbálnak csaló módon adót visszaigényelni a tagállamoktól. Bűnözői csoportok továbbá jól szervezett internetes támadásokat hajtanak végre pénzügyi szervezetek ellen.

A szervezett bűnbandák egyszerre több országban működnek és többnemzetiségűek - körülbelül 60 nemzet képviselői találhatók meg tagjaik között. Multinacionális cégek. - mondta az FT-nek Wainwright.

Európában már a válság előtt kelendőek voltak a hamisított luxuscikkek, például a Gucci táskák. A krízis kirobbanása után azonban már a hamisított repülőgép-hajtómű alkatrészeket is el lehetett adni.

Az Europol adatai szerint az egészségre és biztonságra veszélyes termékek, így hamisított vagy rossz minőségű élelmiszerek és gyógyszerek teszik ki a lefoglalt árucikkek közel egyharmadát. 2011 óta duplájára ugrott az arányuk.

Emellett a cégek megpróbálják csökkenteni bérköltségeiket azzal, hogy illegális munkaerőt alkalmaznak, amivel a minimálbérnél is kevesebbet fizetnek dolgozóiknak és közvetve az embercsempészek kezére játszanak.

A bűnözők egyre aktívabbak az áfacsalásban is. Mivel a válság miatt több országban is megemelték az általános forgalmi adót, jobban megéri nekik ezzel foglalkozni. Becslések szerint évente 100 milliárd euró pénzt szereznek így csaló módon az államkasszáktól.

Kreatívak az amerikai bűnözők is: az Atlantic nevű portál tavaly arról írt, hogy divatba jött a Tide nevű mosószer lopása. A tolvajok telepakolt bevásárlókocsikkal száguldottak ki a boltokból. A mosószert ezek után továbbadták egy hálózatnak, amely vagy bolhapiacokon, vagy online árusította a bolti árnál jóval alacsonyabban a terméket, vagy visszavitette azt az üzletekbe és visszatérítést igényelt a lopott termékre.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Ő volt az egyik leggazdagabb orosz egyenruhás. Most rács mögé kerül
tudósítónktól

Ő volt az egyik leggazdagabb orosz egyenruhás. Most rács mögé kerül

Ő volt az egyik leggazdagabb orosz katona. Most rács mögé kerül. Oroszországban őrizetben várja az ellene induló korrupciós nyomozást Tyimur Ivanov védelmi államtitkár, akit az egyik leggazdagabb egyenruhásként írtak le. Igatlanportfólió, autókollekció, svájci síelések és a celebekkel való bulizás – a hivatalnok playboyhoz méltó életet élt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
Háborús eszkaláció, egyelőre szóban

Háborús eszkaláció, egyelőre szóban

Mégis mi a csuda ütött Emmanuel Macronba? A francia államfő Ukrajnába csapatok küldését belengető mondatai után a fél világ, és egész Franciaország, ezt találgatta. Bármi is volt mögötte, Putyin elnök rögvest jelezte: Moszkva – a maga atomhatalom mivoltában – áll elébe. Mire Macron válasza sem késett: Párizs cseppet sem fél, neki is méretes atomarzenál áll a rendelkezésére. Diplomáciai körökben rég volt példa ennél kevésbé épületes, és főleg ennél veszélyesebb eszmecserére. Ami kérdések tömegét veti fel: mi motiválja Macront, ki miként reagál a nyugati szövetségben, mit szól az egészhez az Egyesült Államok? És leginkább: vajon immár tényleg közvetlen hadviselő féllé válhat-e a NATO?

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×