eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 28. vasárnap Valéria

Így győzné meg Rasmussen az oroszokat arról, hogy a NATO nem ellenség

Azt szeretné a NATO-főtitkár, ha közelednének a szövetség és Oroszország nézetei a rakétavédelemről. Erre utalnak Anders Fogh Rasmussen moszkvai megjegyzései Medvegyev elnökkel folytatott megbeszélései után. A főtitkár üdvösnek tartaná, ha a felek ezügyben új megállapodást kötnének a közelgő lisszaboni NATO-csúcson.

"El kell temetni a múltat" - utalt a hidegháborús szembenállásra Moszkvában Rasmussen NATO-főtitkár. Habár egyre barátságosabb a retorika a NATO és Oroszország között, egyelőre kevés a konkrétum. Azonban figyelemre méltó, hogy a november 19-i lisszaboni NATO-csúcson Dmitrij Medvegyev orosz elnök is részt vesz.

Azt már idáig is tudni lehetett, hogy a szövetség kiszélesíti együttműködését Moszkvával Afganisztán ügyében. Amerikai és orosz illetékesek méltatták a nemrég végrehajtott közös fellépést az afgán kábítószer-laborok ellen, és Rasmussen azt mondta, több ilyen közös akciót szeretne látni a jövőben.

Az oroszok huszonegy MI-17-es szállítóhelikoptert adnak el az amerikaiaknak az afganisztáni bevetésekhez. Lavrov külügyminiszter pedig arról beszélt, hogy alapvető érdek az afganisztáni együttműködés bővítése.

A NATO azzal akarja javítani a kapcsolatokat - és Rasmussen szavai szerint "meggyőzni az orosz népet, hogy nem ellenség", hogy közös rakétapajzs kiépítését javasolja Moszkvának. "A NATO egy területi védelmet ellátó pajzsot akar kidolgozni, és nagyon szeretnénk ebben együttműködni Oroszországgal".

Egy kérdésre válaszolva Rasmussen nem zárta ki, hogy az ukrajnai Munkács egyik katonai objektuma is a rendszer részévé válhatna.

Az amerikaiak korábbi rakétarendszer-terveit az oroszok mélységes bizalmatlansággal szemlélték. Úgy tartották, hogy annak célja az ő arzenáljuk gyengítése és nem Irán, vagy Észak-Korea visszatartása. Az oroszok most azt mondták, tanulmányozzák az új javaslatot.

A 2008-as kaukázusi háborút megelőzően különösen fagyossá vált a NATO és Moszkva viszonya - az oroszok attól tartottak, hogy a Szövetség rövid időn belül felveszi tagjai közé az ellenségesnek tartott Ukrajnát és Grúziát.

Szakasvili grúz elnök és a NATO által kiképzett hadserege is ennek tudatában próbálkozhatott a szakadár Dél-Oszétia visszafoglalásával.

Azóta azonban rá is árnyaltabban tekintenek nyugaton, és a grúz és ukrán NATO-tagság is lekerült a napirendről. Ez kiváltotta azoknak a NATO-tagoknak a nemtetszését, akik fenyegetőnek tartják Oroszországot.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Bizonytalan jövő: veszélybe kerülhetnek a tokaji és a villányi szőlőültetvények is

Bizonytalan jövő: veszélybe kerülhetnek a tokaji és a villányi szőlőültetvények is

Sokkal több a megműveletlen hazai szőlőterület, mint a korábbi években. A probléma mára a nagy hagyományokkal és presztízzsel rendelkező borvidékeket is elérte. Az Agrárszektor főszerkesztője azt mondta az InfoRádióban, hogy folyamatosan romlik a munkaerő minősége is, miközben egyre több gazdaság veszteséges, így valószínűleg nehéz évek várnak a magyar borágazatra.

Meglepő eredményei lettek a nagy légkonditesztnek

A Tudatos Vásárlók Egyesülete nemzetközi együttműködésben 57, Magyarországon is megvásárolható klímaberendezést tesztelt. Az eredményekről Dénes Júlia, az egyesület munkatársa beszélt az InfoRádióban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
A szemes kávé felé hajtja a drágulás a fogyasztókat

A szemes kávé felé hajtja a drágulás a fogyasztókat

Már meghallgatható a Portfolio Checklist vasárnapi különkiadása. A műsornak egyetlen témája volt: április első felében elszállt, és 18 havi csúcsig ugrott az arabica típusú kávé határidős jegyzése. A képet tovább bonyolítja, hogy a robusta kávé termékpiaci ára gyorsabban nőtt, mint az arabicáé, s így ismét konganak a vészharangok, hogy holnapra luxussá válik a mindennapi feketénk. A témáról Árok Gábort, a Coca-Cola HBC Magyarország kávé üzletágának vezetőjét kérdeztük.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×