eur:
412.77
usd:
391.23
bux:
79034
2024. november 28. csütörtök Stefánia

"Bibliai méretű exodus" a Közel-Keleten

Változik a Közel-Kelet a keresztény közösségek elvándorlásával. A brit Independent "bibliai mértékű exodusnak" nevezi, hogy például az iraki és a libanoni keresztények fele elhagyta hazáját.

Robert Fisk, az Independent legendás közel-keleti tudósítója azzal kezdi írását, hogy Bejrút központjában immár egy hatalmas új mecset magasodik a maronita keresztény székesegyház fölé. Mindkét épületből maximális hangerőn bömböltetik a templomi harangszót, illetve a müezzin hívó szavát.

A keresztények száma fogyatkozik. Libanonban valaha többségben voltak a keresztények, ám a másfél milliós közösség ma már talán csak a népesség 35 százalékát teszi ki. Az iraki keresztények az öbölháborúk óta vándorolnak el, 2004 után már csak félmillióan maradtak - annak ellenére, hogy a két háborúban a nyugati koalíció vezetője, az idősebb és ifjabb Bush elnök is többször tanúságot tett keresztény hitéről.

Egyiptomban a kopt keresztények már csak a lakosság kevesebb, mint tíz százalékát teszik ki. Jeruzsálemben 13 különböző keresztény felekezet és három patriarchátus működik, a Szent Sír templom felett épület kulcsait pedig évszázadok óta két muzulmán család őrzi - hogy megakadályozzák az örmény és az ortodox papok rendszeres húsvéti verekedéseit.

A keresztény elvándorlás volt a témája 14 felekezet múlt heti, római találkozójának a pápai szinóduson, de a nyugati média nem igen figyelt oda az eseményre - jegyzi meg Fisk. Fuad Tval jeruzsálemi latin pátriárka, aki a második arab a poszton, arra panaszkodott, hogy az izraeliek egyszerűen csak palesztinoknak tartják a keresztényeket, és ugyanúgy elnyomják őket, mint a muzulmánokat. A muzulmán fundamentalisták viszont a nyugathoz húzóknak tartják őket.

A kevés közel-keleti ország egyike, ahol védik a keresztényeket, Jordánia. Itt 350 ezer keresztény él - a lakosság mintegy hat százaléka.

A római szinódust Benedek pápa hívta össze tavalyi, szentföldi látogatása után, amikor megtapasztalta a keresztények bajait. Azonban ő is csak annyit mondott, hogy a keresztényeknek a saját nemzetükben való méltósággal való élete alapvető emberi jog és nem bírálta a régió kormányait.

Egyes felekezetek a közel-keleti konfliktust és Izraelt teszik felelősség a keresztények bajai miatt, Fisk viszont egy név nélkül nyilatkozó keresztény vezetőt idéz, aki azt mondta: "nem kéne úgy tenni, mintha nem lenne baj a muzulmánokkal, mert ez nem igaz. A probléma okát nemcsak a fundamentalisták jelentik, hanem az országok alkotmányai. Libanonon kívül minden más régióbeli államban másodrangú állampolgárok a keresztények".

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Szájer József: a gondolataimat mostantól elmondom, de nem térek vissza a hivatásos politizáláshoz

A politika egy bizalmi műfaj, és ezt a bizalmat én eljátszottam, viszont gondolkodóként talán tudok olyanokat mondani még, ami figyelemre méltó, és ami esetleg érdekes lehet – mondta Szájer József, a Szabad Európa Intézet igazgatója, a Fidesz korábbi európai parlamenti képviselője. Az InfoRádió Aréna című műsorában kifejtette, hogy miként reformálná meg az Európai Uniót és arról is beszélt, milyen változást hozhat Donald Trump elnöksége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.28. csütörtök, 18:00
Demeter Szilárd
a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×