eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 28. vasárnap Valéria

"Az egyedülálló fajok elvesztése súlyosabb következménnyel jár"

Az utolsó nagy kihalási hullám a dinoszauruszoké volt 65 millió évvel ezelőtt. Azóta az emberi tevékenység következtében már a következő, a hatodik kihalási hullám kellős közepén vagyunk. Az állat- és növényfajok fele még életünkben eltűnhet a Föld színéről. A tudósok azon dolgoznak, hogy legalább a legfontosabb, legegyedibb teremtményeket megmentsék.

A földtörténet során előforduló hatodik nagy kihalási hullám kellős közepén vagyunk - vélekednek a tudósok. A mostani megtizedelődés még azt is jelentheti, hogy az állat- és növényfajok fele örökre eltűnik a Föld színéről.

A biológusok ahelyett, hogy az összes faj reménytelennek tűnő megmentésével bajlódnának, hatékonyabb utat választottak: megpróbálják kijelölni a legválságosabb állapotban lévő fajokat.

Az egyik kutató, a Santa Barbara egyetem oktatója, Marc W. Cadotte elmondta, megvizsgálják azt is, mely fajok számítanak a leginkább az ökoszisztéma szempontjából.

Munkatársa, Bradley J. Cardinale szerint a jelenlegi kihalási hullám az emberi tevékenységnek, a szennyezésnek, a bolygó "lekövezésének", "lebetonozásának" következménye. Hozzátette, "még életünk során eltűnhet a fajok fele. Tudni szeretnénk, melyek megmentésével érdemes próbálkozni."

A mostani hullám olyan súlyos, mint az előző, 65 millió évvel ezelőtti, mikor egy aszteroida - vagy valamiféle más esemény - törölte el a Föld színéről a dinoszauruszokat, és velük együtt sok más élőlényt, köztük növényeket is.

A kutatók negyven, a talajszint ökorendszerét vizsgáló tanulmányt néztek át eddig, és 177 virágot hozó növény evolúcióját nézték át. Azt találták, egyes fajok nagyobb szerepet játszanak a természetes körforgás fönntartásában, mint mások, és ezeknek sajátosabb genetikai szerkezetük van.

"Az egyedülálló fajok elvesztése súlyosabb következményekkel járhat, mint azoké, amelyeknek vannak közeli rokonai" - mondja egy harmadik kutató, Todd Oakley.

Címlapról ajánljuk
„Fegyverkezési verseny” van a baktériumok és az emberiség között – nem mi állunk győzelemre

„Fegyverkezési verseny” van a baktériumok és az emberiség között – nem mi állunk győzelemre

Pál Csaba akadémikus biológus és csapata az Európai Kutatási Tanács támogatásával azt vizsgálják a következő években, hogy az újonnan fejlesztett antibiotikumok mennyire hatékonyak az ellenálló baktériumokkal szemben. A HUN-REN SZBK Biokémiai Intézetének tudományos tanácsadója az InfoRádióban elmondta: mivel a baktériumok egyre jobban képesek alkalmazkodni az antibiotikumokhoz, ma már sokkal veszélyesebbek, mint korábban.

Nagy meglepetés várható az áprilisi diktálós gázszámláknál

A fura április, sőt tavasz miatt meghökkentő gázszámlákat kaphatnak a diktálós fogyasztók. Mindez azért érdekes, mert ezrek kaptak az elmúlt két hónapban mínuszos számlákat főleg a nagy meleg miatt. Az elmúlt 10 nap szokatlan hidege fordított esetek is hozhat. Megpróbáljuk elmagyarázni, hogy miért.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×