eur:
413.73
usd:
392.65
bux:
79123.63
2024. november 28. csütörtök Stefánia

A láthatatlan is láthatóvá válik

A japán Fujitsu cég olyan technológiát fejlesztett ki, amely képes az emberi szem számára láthatatlan információkat kódolni egy képbe, amelyeket viszont a mobiltelefonok kamerái felismernek.

A technológia az emberi szem érzékenységét használja ki, mivel az "alapvetően küzd" a sárga szín érzékelése ellen.

Mike Nelson, a számítástechnikai vállalat általános igazgatója elmondta: sárga színárnyalattal kell ellátni a képet, így létrehozva egy mintát.

"A fényképezőgép teljesen érzékeny erre színárnyalatra, míg az emberi szem nem látja jól. Bármilyen kamera dekódolni tudja a képet" - hangsúlyozta.

Jelenleg 12 byte-os információt tudnak a képekbe kódolni, de ez hamarosan növekedhet a fejlesztések révén.

A cél az, hogy a nyomtatott lapot bevonják a digitális területre - nyilatkozta az igazgató, aki szerint a technikai újítás hatással lesz a könyvkiadásra is.

A technika egy 2.500 éves gyakorlatból, a szteganográfiából ered.

A görögök például fatáblákra írtak figyelmeztető üzeneteket, majd bekenték viasszal, vagy a teljesen leborotvált fejbőrre tetováltak üzeneteket, amelyeket a megnövő haj eltakart.

Címlapról ajánljuk

Kórházi adósságok: nincs fedezetük az intézményeknek, sorra dőlnek be a beszállítók is

Az Orvostechnikai Szövetség tájékoztatása szerint október végén 120 milliárd forint volt az egészségügyi intézményrendszer lejárt tartozásállománya, miközben idén már volt egy több mint 100 milliárdos adósságrendezés. Az Orvostechnikai Szövetség főtitkára az InfoRádióban elmondta: a kórházak a következő hetekben 40 milliárd forintos állami támogatást kapnak, ezzel azonban a fennálló adósságnak csak a kevesebb mint egyharmadára lesz fedezet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.28. csütörtök, 18:00
Demeter Szilárd
a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×