eur:
393.1
usd:
367.13
bux:
65939.26
2024. április 24. szerda György
Moszkva, 2018. október 2.Casemiro, a spanyol Real Madrid játékosa (k) támad az orosz CSZKA Moszkva kapujára a labdarúgó Bajnokok Ligája második fordulójában, a G csoportban játszott mérkőzésen a moszkvai Luzsnyiki Stadionban 2018. október 2-án. (MTI/AP/Pavel Golovkin)
Nyitókép: MTI/AP/Pavel Golovkin

Ekkora hasznot hoz a Real Madrid új politikája

Érdekes összeállítást közölt a legnépszerűbb spanyol sportnapilap a Real Madrid legutóbbi évtizedéről, fókuszba állítva a fiatal játékosokkal kapcsolatos politikáját, illetve a 2017 óta érezhető nagy fordulatot.

A Marca cikke összegzi, tíz év telt el azóta, hogy a Real Madrid leszerződtette Sergio Canalest hatmillió euróért. Ez a lépés egy új átigazolási politika nyitányát jelentette, azóta a klub elsősorban a fiatal játékosok megszerzésére összpontosít. (Fontos kitétel az elsősorban, hiszen azóta is akadt példa néhány nagyon magas összegű, futballistának már középkorú sztár megvételére.)

Tavaly nyáron a klub rekordot jelentő hat új, 21 év alatti játékost szerződtetett az első kerethez. A következő lehet a 17 éves Eduardo Camavinga vagy a 19 éves Erling Haaland.

Az elmúlt egy évtizedben a Real Madrid 438,8 millió euróért (körülbelül 153 milliárd 580 millió forintért) vásárolt fiatal, 21 éven aluli játékosokat. Eladásukból csak 119,5 millió euró folyt be.

Egy tizenéves játékos szerződtetése mindig kockázattal jár, különösen egy olyan klub, mint a Real Madrid számára, amely azonnali eredménykényszerben van. Az elmúlt tíz esztendőben szerződtetett, a megvételkor még utánpótláskorú futballisták közül jó néhányan telitalálatnak bizonyultak. Például Raphaël Varane (2011), Casemiro, Dani Carvajal vagy Isco (2013) és Marco Asensio (2014) vagy Fede Valverde (2016). Marco Asensio, aki egyébként hosszú sérülése után lassan készen áll a visszatérésre, 18 évesen, a Barcelona ajánlatára nemet mondva, mindössze 3,5 millió euróért érkezett a Real Madridhoz a Mallorcából. De említhetnénk Casemirót, aki abszolút kulcsember lett. Vagy egy másik brazilt, aki még sokkal régebben került a Madridhoz: ő Marcelo, akinél immár egyetlen külföldi sem játszott több meccset a „királyi klub színeiben”.

Érezhető a léptékváltás 2017 májusa óta. Akkor szerződtette le 45 millióért a Madrid Vinícius Júniort. Azóta a klub 300 millió eurót költött fiatal játékosokra, ez az azóta játékosvásárlásra fordított összeg 75 százaléka. 2010 és 2017 között az egyesület tizenhárom fiatalt igazolt le, 138,5 millió euróért. Az elmúlt három évben tizenegy ifjú került a klubhoz, átlagosan 10,65 millió euróért. Vinícius Júniort olyan játékosok követték, mint Eder Militão (50 millió), Rodrygo Goes (45 millió), Reinier Jesus (30 millió), és Brahim Diaz (17 millió). Többségükben brazilok, tehát a Madrid tehetségkutatói az ottani tehetségekben bíznak leginkább.

Ugyanakkor azt is látni kell, hogy még a jóval olcsóbban megvett játékosokat sem volt könnyű aztán haszonnal továbbadni. Mesut Özil (+29 millió euró) vagy Mateo Kovačić (+17 millió euró) a kevés kivételhez tartoznak.

A Real Madridnál sem sikerült azért még a teljes áttörés: a 2019–2020-as La Liga-szezonban mindössze ketten játszottak eddig legalább annyi mérkőzést, ahány évesek: Fede Valverde és Vinícius Júnior.

Címlapról ajánljuk

Závecz: a Fidesz és még öt erő szerezhet EP-mandátumot

Tovább csökkent a Fidesz támogatottsága, de április első felében még így is a választók negyede mellette volt; Magyar Péter pártjának EP-listája a harmadik helyen áll – derül ki a Závecz Research Intézet friss méréséből. A részletekről az InfoRádió Závecz Tibort kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.24. szerda, 18:00
Isépy Tamás a Századvég makrogazdasági üzletág vezetője
Madár István a Portfolio vezető elemzője
Ha nem vállaljuk be az áramszünetet, akkor 10-15 évvel tovább tart a zöld átállás

Ha nem vállaljuk be az áramszünetet, akkor 10-15 évvel tovább tart a zöld átállás

Drágulhat a gáz Európában, ami versenyképességi bajokhoz és akár a következő gazdasági válsághoz is elvezethet, hiszen 90%-os a kontinens importkitettsége, amit kihasználhatnak a nagy LNG-szállítók – hívta fel a figyelmet a Portfolio-nak adott exkluzív nagyinterjúban Lakatos Benjamin. A svájci székhelyű MET Csoport elnök-vezérigazgatója példátlan módon levezette, hogy milyen fázisokon keresztül ért a tetőpontjára 2022-ben az európai gázválság, és rögzítette: ha az akkor elpárolgott óriási összegek felét energiaberuházásokra költötte volna a kontinens, akkor most nem lennének energiaproblémái. A mai helyzetet úgy látja: megszűnt a régiónkban a gázellátási kockázat, de Ukrajnában a télen még lehetnek gondok a gáztárolók bombázásából. Az energiapiaci szakember szerint lehetne akár gyorsítani is a zöld átálláson, de "ha nem vállaljuk be, hogy időnként áramszünet is lehet", akkor a 2030-2040 közöttre tervezettnél 10-15 évvel tovább tart a folyamat; így a földgázra is tovább lesz szükség. 50 éves távon azonban már teljesen biztos abban Lakatos, hogy a lakosság szinte csak áramot fog használni, földgázt, benzint és gázolajat nem. Az interjúban több sportos hasonlatot is említett, így például azt, hogy az energiaiparban "már nagyon sokat edzettünk, csak még nem tudjunk, hogy focizni fogunk, birkózni vagy kézilabdázni"; emiatt sürgette egy egységes szabály- és mérési rendszer kialakítását.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×