eur:
412.6
usd:
396.87
bux:
79492.85
2024. december 23. hétfő Viktória
Moszkva, 2018. október 2.Casemiro, a spanyol Real Madrid játékosa (k) támad az orosz CSZKA Moszkva kapujára a labdarúgó Bajnokok Ligája második fordulójában, a G csoportban játszott mérkőzésen a moszkvai Luzsnyiki Stadionban 2018. október 2-án. (MTI/AP/Pavel Golovkin)
Nyitókép: MTI/AP/Pavel Golovkin

Ekkora hasznot hoz a Real Madrid új politikája

Érdekes összeállítást közölt a legnépszerűbb spanyol sportnapilap a Real Madrid legutóbbi évtizedéről, fókuszba állítva a fiatal játékosokkal kapcsolatos politikáját, illetve a 2017 óta érezhető nagy fordulatot.

A Marca cikke összegzi, tíz év telt el azóta, hogy a Real Madrid leszerződtette Sergio Canalest hatmillió euróért. Ez a lépés egy új átigazolási politika nyitányát jelentette, azóta a klub elsősorban a fiatal játékosok megszerzésére összpontosít. (Fontos kitétel az elsősorban, hiszen azóta is akadt példa néhány nagyon magas összegű, futballistának már középkorú sztár megvételére.)

Tavaly nyáron a klub rekordot jelentő hat új, 21 év alatti játékost szerződtetett az első kerethez. A következő lehet a 17 éves Eduardo Camavinga vagy a 19 éves Erling Haaland.

Az elmúlt egy évtizedben a Real Madrid 438,8 millió euróért (körülbelül 153 milliárd 580 millió forintért) vásárolt fiatal, 21 éven aluli játékosokat. Eladásukból csak 119,5 millió euró folyt be.

Egy tizenéves játékos szerződtetése mindig kockázattal jár, különösen egy olyan klub, mint a Real Madrid számára, amely azonnali eredménykényszerben van. Az elmúlt tíz esztendőben szerződtetett, a megvételkor még utánpótláskorú futballisták közül jó néhányan telitalálatnak bizonyultak. Például Raphaël Varane (2011), Casemiro, Dani Carvajal vagy Isco (2013) és Marco Asensio (2014) vagy Fede Valverde (2016). Marco Asensio, aki egyébként hosszú sérülése után lassan készen áll a visszatérésre, 18 évesen, a Barcelona ajánlatára nemet mondva, mindössze 3,5 millió euróért érkezett a Real Madridhoz a Mallorcából. De említhetnénk Casemirót, aki abszolút kulcsember lett. Vagy egy másik brazilt, aki még sokkal régebben került a Madridhoz: ő Marcelo, akinél immár egyetlen külföldi sem játszott több meccset a „királyi klub színeiben”.

Érezhető a léptékváltás 2017 májusa óta. Akkor szerződtette le 45 millióért a Madrid Vinícius Júniort. Azóta a klub 300 millió eurót költött fiatal játékosokra, ez az azóta játékosvásárlásra fordított összeg 75 százaléka. 2010 és 2017 között az egyesület tizenhárom fiatalt igazolt le, 138,5 millió euróért. Az elmúlt három évben tizenegy ifjú került a klubhoz, átlagosan 10,65 millió euróért. Vinícius Júniort olyan játékosok követték, mint Eder Militão (50 millió), Rodrygo Goes (45 millió), Reinier Jesus (30 millió), és Brahim Diaz (17 millió). Többségükben brazilok, tehát a Madrid tehetségkutatói az ottani tehetségekben bíznak leginkább.

Ugyanakkor azt is látni kell, hogy még a jóval olcsóbban megvett játékosokat sem volt könnyű aztán haszonnal továbbadni. Mesut Özil (+29 millió euró) vagy Mateo Kovačić (+17 millió euró) a kevés kivételhez tartoznak.

A Real Madridnál sem sikerült azért még a teljes áttörés: a 2019–2020-as La Liga-szezonban mindössze ketten játszottak eddig legalább annyi mérkőzést, ahány évesek: Fede Valverde és Vinícius Júnior.

Címlapról ajánljuk
Hogyan tovább Magdeburg után? Új törvényt, újfajta megfigyelést szeretne a belügyminiszter

Hogyan tovább Magdeburg után? Új törvényt, újfajta megfigyelést szeretne a belügyminiszter

A gyász ellenére az élet megy tovább. Olyannyira, hogy a péntek esti szörnyű terrortámadás után szerte az országban továbbra is nyitva tartanak a karácsonyi vásárok. A hangulat azonban jó ideig aligha lesz olyan, mint amilyen a magdeburgi vásáron történt, öt halálos áldozatot és több mint 200 sérültet követelő gázolásos merénylet előtt volt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
Jön a karácsony - Mi történik a piacokon?

Jön a karácsony - Mi történik a piacokon?

Jön a karácsony, vele együtt pedig valóságos adatdömpinggel indult a hét a tőzsdéken. Reggel a magyar makrogazdasági adatok domináltak, de érkezett az Egyesült Királyság harmadik negyedéves folyó fizetési mérlege is, majd délután a Chicagói Fed-index és egy amerikai fogyasztói bizalmi mutató került a figyelem középpontjába. Ázsiában jó hangulatban telt a kereskedés reggel, Európában hol mínuszba, hol pluszba fordultak az irányadó indexek napközben, míg az amerikai tőzsdék a nyitás után nem sokkal lefelé vették az irányt. A magyar tőzsde felülteljesítő volt, a nap kétségkívül legfontosabb tőzsdei sztorija a Gránit Bank részvényeinek debütálása volt a BÉT-en.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×