eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre

Nem lő többet a volt KGB-s férje

Bejelentette visszavonulását a norvég Ole Einar Björndalen norvég sílövő, a téli olimpiák történetének legeredményesebb férfi sportolója.

A 44 éves, a Sílövészet királyának becézett sportember, az 1998-as naganói és a 2014-es szocsi játékok között nyolc arany-, négy ezüst- és egy bronzérmet szerzett.

A sportág kiemelkedő alakja 1994-ben vett részt először olimpián, első érmeit Japánban szerezte. Világbajnokságokon húsz győzelemnek volt részese, vk-viadalokon 94 alkalommal bizonyult a legjobbnak egyéni számban, ami szintén rekord. 2014-ben, a szocsi olimpia alatt kilenc jelölt közül másodmagával a jégkorongozó Hayley Wickenheiserrel, nyolc évre beválasztották a Nemzetközi Olimpiai Bizottság sportolói bizottságába, de 2016-ban lemondott tisztségéről, hogy folytassa versenyzői pályafutását. Thomas Bach, a NOB elnöke akkor azt mondta a döntésről: „Korrekt lépés volt, mivel úgy érzi, nem tudna a sportolói bizottságban annyit dolgozni, amennyit szeretne.”

Noha Ole Einar Björndalen évek óta Ausztriában él, Oslóban jelentette be a búcsúját. Egészségügyi okokkal magyarázta, hogy befejezi a versenyzést: „Tavaly nyáron szívritmuszavarok léptek fel nálam, amelyek nem veszélyesek, de mégis úgy érzem, ideje abbahagyni” - mondta, majd hozzátette, a lassan mögötte hagyott idényben hasonló egészségi problémák miatt nem tudta a legjobbját nyújtani, ezért nem jutott ki a februári olimpiára.

Björndalen a phjongcshangi téli játékokig a legeredményesebb téli olimpikon volt, ám februárban megelőzte őt honfitársa, Marit Björgen sífutónő, aki 2002 óta 8 arany-, 4 ezüst- és 3 bronzérmet gyűjtött.

Björndalen - sorozatban hat olimpia után – Dél-Koreában „csak” a fehéroroszok egyik edzőjeként vett részt, segítette második feleségét, Darja Domracsevát, aki négy olimpiai aranyérmével a legeredményesebb sílövőnek számít a nők között. Domracseva, aki elsősorban közös gyermekük, Xenia születése miatti hosszú kihagyása után tért vissza az idény előtt, Phjongcshangban egy arany- és egy ezüstérmet gyűjtött. Sikerei kapcsán a londoni Guardian nem felejtette el megjegyezni, hogy 2014 júniusáig a KGB alkalmazásában állt. (Dmitrij Pabjarzsin, a KGB szóvivője ezt elismerte, de hozzátette, immár „Darja nem a szervezet alkalmazottja”.)

Utóbb kiderült, hogy lett volna lehetőség arra, hogy a norvégok által mellőzött Björndalen fehérorosz színekben versenyezzen is az olimpián, de ezt nem akarta.

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×