eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles

Cristiano Ronaldo mindent vitt, mégis maradt

Bár a pekingi olimpia meghatározta a 2008-as év sportnaptárát, nemcsak erre az eseményre figyelt a sportközvélemény. Az osztrák-svájci futball Európa-bajnokság, a Forma 1-es küzdelem vagy - nem utolsó sorban - Talmácsi Gábor szereplése miatt a MotoGP futamai is nagy érdeklődést váltottak ki. A 2008-es év fontosabb sporteseményeiről olvashatják az inforadio.hu összefoglalójának II. részét.

Kétfrontos manchesteri siker májusban

A legerősebb európai labdarúgó-abjnokságokban a tavasszal nem történt túl sok meglepetés, Angliában a kifulladó Arsenalt a Manchester United és a Chelsea is megelőzte, Sir Alex Ferguson menedzser csapata a BL moszkvai döntőjében éppen a legnagyobb hazai riválisát verte 1-1-es döntetlen után büntetőpárbajban (6:5). Decemberben az MU megnyerte a klubvilágbajnokságot is.

A manchesteriek legnagyobb sztárja, Cristiano Ronaldo kiérdemelte az Aranycipőt és az Aranylabdát, vélhetően ő lesz a nemzetközi szövetség szavazásán is az év legjobbja, az angol szurkolók egy részét viszont a nyáron alaposan magára haragította, amikor egyértelműen kijelentette, hogy a Real Madridhoz igazolna. Ferguson végül nem engedte el a portugál szélsőt.

A spanyol élvonalban a Real a Villarrealt és a gyengélkedő Barcelonát is simán maga mögé utasította, Olaszországban az Inter megvédte címét a Romával szemben, a Juventus a bundabotrány után visszatérve az élvonalba azonnal harmadik lett, a 2007-es BL-győztes Milan viszont csak az ötödik helyen zárt, így az első számú sorozatról lecsúszott, jelenleg is az UEFA Kupában szerepel.

A francia bajnokságot megszakítás nélkül hetedjére is a Lyon nyerte meg, míg a német Bundesliga aranyérmét a Bayern München gyűjtötte be.

2008 ősze a Liverpool és óriási meglepetésre a Bundesliga-újonc Hoffenheim előretörését hozta, a Lőw Zsoltot foglalkoztató együttes az élről várhatja a 2009-es folytatást.

A legjobban ezzel együtt is a Barcelona teljesített, a katalánok tavaszi vergődésük és a gyenge szezonkezdés után legtöbbször parádés játékkal és igen magabiztosan intézték el még legnagyobb riválisaikat is. Lionel Messiék az El Clasicót 2-0-ra nyerték meg, így a két sztárcsapat között már 12 pont a különbség a tabellán, és a Real címvédése több mint valószínűtlen.

Hamilton egy ponttal verte Massát a vébé-címért

A Forma-1-ben idén kevesebb volt a nagy botrány a tavalyinál, de a szurkolók nem unatkozhattak, hiszen csak a szezonzáró Brazil Nagydíj utolsó másodperceiben dőlt el a világbajnoki cím sorsa. Az esőben a hazai közönség előtt szereplő Felipe Massa (Ferrari) ért célba elsőként, és amikor a brazil pilótát leintették, az angol Lewis Hamilton még csak a hatodik helyen állt, tehát úgy tűnt, hogy sorozatban másodszor bukja el az összetettbeli első helyet az idény utolsó versenyén.

A McLaren sztárja azonban 700 méterrel a cél előtt, az utolsó igazi kanyarban megelőzte a német Timo Glockot (Toyota), aki száraz pályára alkalmas gumikon haladt, és esélye sem volt védekezni Hamiltonnal szemben. A 23 éves angol pilóta ezzel az egy plusz ponttal tartotta meg első helyét Massával szemben, és lett a sorozat történetének legfiatalabb világbajnoka.

Az idény amúgy a Ferrari fölényét hozta, de az olasz istálló nem tudott élni ezzel, a kirívóan sok és sokféle hibával pedig tálcán kínálta a világbajnoki címet Hamiltonnak, hiába nyert Massa összesen hat futamot (Szahír, Isztambul, Magny-Cours, Valencia, Spa, Interlagos).

A McLaren néhány pályán volt csak gyorsabb a Ferrarinál, a lehetőségeit azonban jól kihasználta, Hamilton győzni tudott a melbourne-i szezonnyitón, az esős monacói és silverstone-i futamon, Hockenheimben úgy lett első, hogy gyakorlatilag kétszer kellett megnyernie a versenyt, Sanghajban pedig meglepetésre simán maga mögött tudta a Ferrari versenyzőit.

A legtöbb büntetés is Hamilton nevéhez fűződött, a sportfelügyelők a korábbiaknál többször avatkoztak bele a versenybe. A legkirívóbb eset a Belga Nagydíj után történt, Spában a finn Kimi Räikkönen vitatható megelőzése miatt elvették a győzelmet a parádésan vezető Hamiltontól, az első helyért járó tíz pontot pedig éppen Massa örökölte meg.

Ha már saját csapata hajmeresztő hibái szinte ellehetetlenítették a brazil pilóta helyzetét, legalább az ítéletekre nem panaszkodhat, Fudzsiban például nyilvánvalóan kapott egy ajándék pontot a francia Sebastien Bourdais (Torro Rosso) elleni csata után.

Mi történt a finnekkel?


A címvédő ezúttal a háttérben maradt, Kimi Räikkönen (Ferrari) két győzelemmel zárta az évet, a másodikat a szezon negyedik versenyén, Barcelonában aratta, ezután meglepően visszaesett a finn közönségkedvenc teljesítménye. Honfitársa, a sokszor balszerencsés Heikki Kovalainen (McLaren) a Hungaroringen aratta pályafutása eddigi egyetlen futamgyőzelmét, de ehhez kellett - Hamilton gumiproblémája mellett - az is, hogy Massa autójában három körrel a vége előtt megadja magát a motor.

A szezon után kellemetlen hírek érkeztek a csapatoktól: a Honda kivonul, árulja az istállót és még motorgyártóként sem vesz részt a sportágban, a világgazdasági nehézségek miatt pedig több szponzor is megnyirbálja a támogatásra fordított pénzeket. A csapatok átfogó és jelentős költségcsökkentésben állapodtak meg a Nemzetközi Automobil Szövetséggel.

Gyengélkedtek a tavalyi év sportolói

A MotoGP-sorozat 125 köbcentis géposztályában Talmácsi Gábor egy nehéz, de nem sikertelen évet teljesített. A világbajnoki címet a francia Mike di Meglio magabiztosan gyűjtötte be, míg a magyar motoros három futamgyőzelemmel a harmadik helyen zárt azután, hogy különösen az év első szakaszában sok technikai probléma hátráltatta.

A negyedlitereseknél az olasz Marco Simoncelli győzött, míg a legmagasabb kategóriában honfitársa, az immár nyolcszoros vébé-aranyérmes Valentino Rossi nyert. A következő szezonban Talmácsi Gábor a 250-esek között szerepelhet.

Amíg a 2007-es év legjobb magyar férfi sportolójának a balszerencsés hétvégék mellett sok sikerben is volt része, addig a női mezőny tavalyi kitüntetettje, Szávay Ágnes a kezdeti előrelépés után folyamatosan csúszott vissza a világranglistán. A legmagasabban a 13. helyen jegyezték, de az évet 28.-ként zárta.

Tavaly őszi műtétje után az első számú magyar teniszező nehezen lendült formába, az év első Grand Slam-tornáján rögtön a nyitó fordulóban búcsúzott. Az orosz Dinara Szafinával párosban elért sikerek még valamelyest megszépítették az év első hónapját, majd Szávay Ágnes Párizsban a döntőig menetelt, de nagyon sokszor már az első ellenfelén sem jutott túl, a Roland Garroson, Wimbledonban és a US Openen elfogadhatóan teljesített, ám az idény végén ismét sorozatos kudarcok következtek. Edzője, Kuhárszky Zoltán már 2007 végén jelezte, hogy a 2008-as nehéz év lesz, és 2009-re várja tanítványától az igazi áttörést.

A női élmezőny egyébként nagyon kiegyensúlyozottan teljesített, a világelső belga Justine Henin visszavonulása után a szerb Jelena Jankovic és Ana Ivanovic, az amerikai Venus és Serena Williams és a szokásos orosz trónkövetelők osztoztak a nagy tornákon. Jankovic úgy áll a világranglista élén, hogy idén több meccset nyert riválisainál, Grand Slam-versenyen viszont még nem diadalmaskodott.

A férfiaknál a spanyol Rafael Nadal letaszította a ranglisták éléről a svájci Roger Federert, akik ezúttal nemcsak a francia, hanem az angol nyílt teniszbajnokság döntőjében is legyőzött. A bázeli sztár New Yorkban vágott vissza kritikusainak, de a szerb Novak Djokovic még így is vészesen megközelítette. A nagy hármashoz alkalmanként a skót Andy Murray tudott felzárkózni.

A téli sportokat tekintve a magyarok a legkellemesebb meglepetést a szapporói divízió I-es világbajnokságon szerezték. Pat Cortina szövetségi kapitány csapata remek teljesítménnyel megnyerte a tornát, ezzel hosszú évek sikertelen próbálkozása után feljutott a világ élvonalába.

A magyar férfi kézilabda-válogatott az olimpiáról lemaradt, de a Veszprém hatalmas sikert könyvelhetett el, a bajnoki aranyérem mellett megnyerte a KEK-et is.

Az elmúlt évek legeredményesebb magyar profi sportolójának, Erdei Zsoltnak erre az évre mindössze egy mérkőzés jutott, április végén az amerikai DeAndrey Abron ellen sima pontozással védte meg a Boksz Világszervezet (WBO) félnehézsúlyú vébé-címét. A meccs utáni nyilatkozatával viszont magára haragította istállója, a hamburgi Universum Box-Promotion vezetőit, akik végül nem szerveztek neki több meccset erre az évre.

Szerző: Farkas Dávid

Címlapról ajánljuk

November 1-je mindenszentek ünnepe, november 2-a a halottak napja a keresztény világban.

Mindenszentek (latinul: festum omnium sanctorum) a katolikus egyházban az összes üdvözült lélek emléknapja, a protestánsok az elhunytakról emlékeznek meg ilyenkor. A halottak napja fokozatosan vált egyházi ünnepből az elhunytakról való megemlékezéssé.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
Bárki is nyer az amerikai elnökválasztáson, ezt az ígéretet senki sem tudja betartani

Bárki is nyer az amerikai elnökválasztáson, ezt az ígéretet senki sem tudja betartani

Az amerikai elnökválasztási verseny véghajrájában Donald Trump és Kamala Harris egymással versengő terveket hangoztat azzal kapcsolatban, hogy középosztálybeli munkahelyeket hoznak létre a felsőfokú végzettséggel nem rendelkező munkavállalók számára a feldolgozóipar újjáélesztésével. A két elnökjelölt azonban nemcsak a választópolgárok egy letűnt korszak iránti nosztalgiájára játszik, hanem figyelmen kívül hagyja azt is, hogy a feldolgozóipar jelenleg a növekedés és a lehetőségek forrásaként kisebb (az idők folyamán lecsökkent) szerepet játszhat.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×