eur:
414.42
usd:
397.86
bux:
79291.77
2024. december 23. hétfő Viktória

Foci és politika: melyik meccset nézik?

A labdarúgó világbajnokság 64 meccsének számítások szerint összesen 32 milliárd nézője lesz - és ezekbe beletartoznak majd azok is, akik most először kísérhetik figyelemmel a rendezvényt a televízióban. Ezek a nézők azonban gyakran ki vannak szolgáltatva a nagypolitika kénye-kedvének.

Aki figyelemmel kísérte az iráni vezetők németországi látogatása elleni tiltakozásokat, az tudhatja, hogy a focilabda nyomában gyakran ott van a geopolitika is. A nemzetközi kapcsolatok ugyanígy befolyásolhatják azt is, hogy mely országokban mely meccseket nézhetik a nézők.

A BBC szerint Észak-Koreában a hatóságok például engedélyezték, hogy újrasugározzák a dél-koreai tévéadók vébé-közvetítéseit, de csak három nap késéssel.

Egységes identitást teremtenek a meccsek

A sztálinista elvekkel naponta bombázott észak-koreaiak viszont most furcsa módon drukkolhatnak a déli, kapitalista szomszédnak - amellyel papíron már ötvenhárom éve háborúban állnak.

Dél-Koreában mindezt a puha diplomácia eszközének, vagy talán a lassú víz partot mos elv érvényesülésének tartják. Az ottani hatóságok közölték is, remélik, hogy a tévésugárzás segít az egységes koreai identitás helyreállításában.

Mindehhez azonban Svájcban kellett rátenni a pecsétet a megállapodásra, ugyanis a sugárzási jogok a Infront Sport and Media nevű cég, a FIFA üzleti képviselője kezében vannak.

Afganisztán: 11-es helyett ima

Afganisztánban a tálib-rendszer tiltása után most először sugározzák élőben a világbajnokság mérkőzéseit. Korábban nemhogy tévén nem lehetett futballt nézni, de a vallási alapú rezsim még magát a futballt is először tiltotta, majd különféle rendelkezésekkel korlátozta. A játékosoknak például - imádkozáshoz - szüneteket kellett tartaniuk, a közönségnek pedig nem volt szabad kiabálnia.

Agyonlőtték a mozi miatt

A hónap elején Mogadishut hatalmába kerítő iszlám milícia szintén rossz hír volt a focirajongóknak. A sokat szenvedett szomáliai főváros lakosai ugyanis arra panaszkodtak, hogy a vallási buzgalom oda vezetett, hogy bezáratták azokat a helyeket, ahol kivetítőn sugározták volna a mérkőzéseket.

Az iszlámisták szóvivője szerint viszont nem a futballal, hanem a fiatalokat korrumpáló mozikkal nem értenek egyet az új vezetők. A hét elején egy hírügynökségi jelentés szerint két embert agyonlőttek, amikor milicisták bezárattak három, a meccseket is sugárzó mozit.

Marokkóban ingyen nézhetik

Közben a muzulmán világ más részein sokan most láthatják először ingyenesen élőben a világbajnokságot. Marokkóban például VI. Mohammed király személyesen járt közben azért, hogy a közszolgálati tévére is felkerüljenek a közvetítések.

Egyiptomba és Jordániában pedig a hatóságok nagy utcai kivetőket állíttatnak fel. Sok afrikai országban a nemzeti tévéadóknak nincs pénzük a sugárzási jogokra, így az emberek kávézókban és éttermekben, csak a műholdas közvetítéseket tudják követni. És vannak olyanok is, akik megpróbálják feltörni a kódolt adásokat - több-kevesebb sikerrel.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Irány Moszkva - a szerbek szerint Robert Fico Putyin elnökhöz repül gázügyben

Irány Moszkva - a szerbek szerint Robert Fico Putyin elnökhöz repül gázügyben

Aleksandar Vučić szerb elnök azt állítja, hogy Robert Fico szlovák miniszterelnök december 23-án, hétfőn Moszkvában tervez tárgyalni Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Minderre azt követően kerülhet sor, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök elutasította az orosz gáz Ukrajnán keresztüli tranzitjának meghosszabbítását.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×