eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Áder János köztársasági elnök (b2) és felesége, Herczegh Anita Baán László főigazgató társaságában megtekinti a Szépművészeti Múzeum Menny és pokol között - Hieronymus Bosch rejtélyes világa című kiállítását az ünnepélyes megnyitón 2022. április 8-án. A németalföldi mester különleges világát megelevenítő, a késő középkor szellemi és vizuális kultúráját megidéző, egymilliárd eurós biztosítási összértékű anyagot felvonultató tárlat április 9. és július 17. között látható.
Nyitókép: MTI/Bruzák Noémi

Baán László: szenzációszámba megy a Bosch-kiállítás

Szombattól látható a Hieronymus Bosch rejtélyes világa című nagyszabású kiállítás a Szépművészeti Múzeumban. A pénteki ünnepélyes megnyitón Áder János köztársasági elnök is részt vett a feleségével.

Bosch művészete minden próbát kiállt, elismerése minden korszakot túlélt, csekély számú fennmaradt alkotása előtt évente milliók tolonganak a világ legrangosabb múzeumaiban - mondta el a Szépművészeti Múzeum Menny és pokol között - Hieronymus Bosch rejtélyes világa címmel szombattól látható kiállításának pénteki ünnepélyes megnyitóján a köztársasági elnök.

Áder János a németalföldi mester művészetéről szólva elmondta, hogy a 21. századi nézőre több mint 500 év távlatából is elemi erővel hat ez a képi tobzódás. "Időtlensége azt jelenti, hogy a kortársainak adott képi rejtvényeken ma is törhetjük a fejünket" - fogalmazott.

"Bosch zseni. Ahogy Leonardo da Vinci, Botticelli, Rembrandt, Caravaggio, Monet, Cezanne, Van Gogh. Fantasztikus élmény, hogy mindannyiuk műveivel találkozhattunk az elmúlt évek során itt, a Szépművészeti Múzeum nagyszabású, lenyűgöző tárlatain" - emlékeztetett az államfő.

Mint hangsúlyozta, az utóbbi fél évszázad talán legnagyobb szabású Hieronymus Bosch-kiállítása nyílik meg most Budapesten. Többek között Párizsból, Bostonból, Madridból, Berlinből, Frankfurtból és Rotterdamból érkeztek eredeti remekművek, ezeket egészítik ki a csatlakozó kortársak, a mester műhelyéből kikerült alkotások, a megértést segítő illusztrációk, grafikák és nívós másolatok.

Baán László:

Összesen 90 műalkotás érkezett a kiállításra közel félszáz köz- és magángyűjteményből szerte a világból. A legfontosabbak természetsen a saját kezű Bosch-művek - mondta Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója a kiállításról az InfoRádióban.

"Ettől is szenzációízű a tárlat, hiszen az elmúlt fél évszázadban talán három olyan tárlat volt, amelyik képes volt ilyen léptékben sajátkezű Bosch-okra építeni egy nagy kiállítást. A bolondok hajója című kép a Louvre-ból érkezett, a Metropolitanből A királyok imádása, a Berlini Szépművészeti Múzeumból a Szent János evangélista Patmosz szigetén" - sorolta a szakember.

A világ nagy múzeumaiban is csak egy-egy Bosch-kép található, szerencsés az a múzeum, ahol több Bosch-kép is van - például a velencei Akadémia Galéria, most onnan is érkeztek nagyon fontos és izgalmas Bosch-táblák.

Hieronymus Bosch univerzumának megértéséhez fontos, hogy lássuk az ő korának művészetét, és ezt a kort is fel is villantják több műtárgy segítségével. Megjelennek továbbá a Bosch műhelyében dolgozók, a követői és a Bosch-imitátorok is, ahogy művészetének hatását is bemutatják.

"A Bosch-életművet 10 saját kezű képe képviseli, de már a saját korábban is másolták, sőt: a leghíresebb műve, A földi gyönyörök kertje, mint tudjuk, II. Fülöp - a legkatolikusabb király - kedvence volt (ezért is van Madridban, a Pradoban a legtöbb és a legjelentősebb Bosch-kép), utolsó éveiben a hálószobájában volt. Ám készültek róla korabeli - kiváló vagy éppen nem annyira kiváló - másolatok, Budapesten pedig a kiállításon a legjobb táblaképre készült másolat mutathatjuk be. Van továbbá egy olyan izgalmas különlegesség, amiről nemigen tudnak az emberek: a Szépművészeti Múzeum gyűjteményében van a legjobbnak tartott és legkorábbi vászonra festett másolat, azonban rendkívül rossz állapotban, sokat roncsolódott az elmúlt évszázadok során. Ám volt különleges tudományos haszna, mert például

amikor restaurálták a Pradóban az eredeti Földi gyönyörök kertjét, akkor az azon kialakult súlyos hiányokat úgy tudták pótolni, hogy a magyarországi festményen megmaradt színeket vették alapul"

- mondta Baán László.

A kiállításon látható Földi gyönyörök kertje másolat tehát a legjobb táblakép másolat, amelynek egyik érdekessége, hogy egy magángyűjteményből származik.

"Ezt egy kiváló művész festette, hiszen arckifejezést nem lehet igazán másolni; hogyha ahhoz nincs valakinek egy nagyon erős művészi vénája, akkor abból csak egy nagyon lebutított változat születik. Ez nem ilyen. További különlegessége, hogy elmúlt 25 évben senki nem látta, mert a tulajdonos senkinek nem adta kölcsön. Ám amikor ennek a nagyon jelentős nyugat-európai műgyűjtőnek beszéltem a tervünkről, azt mondta, nekünk Budapestre ideadja ezt a képet. Ez most egy fantasztikus élmény lesz, hiszen itt van megidézve a Földi gyönyörök kertjének középső táblája, és itt van egy egészen különleges, szintén a 16. század második felében készült falikárpit-változata, ami a maga idejében sokkal drágább volt egyébként, mint maga a festmény, hiszen sokkal többe került egy ilyen különleges falikárpit elkészítése arany-, ezüst- és selyemszálakkal. Sok oldalról megidéztük tehát a leghíresebb Bosch-képet" - mesélte az igazgató.

Láthatók még eredeti Bosch-rajzok is a tárlaton. Ezekből nagyon kicsi, mintegy húsz darabos az ismert állomány, és különlegesség, hogy itt van az utolsó magánkézben lévő Bosch-rajz.

A híres képei közül látható az Ecce Homo, valamint az utolsó ítélet triptichon, ami Brugge-ből érkezett. Vannak kevésbé ismert, de rendkívül jelentős művek. Közülük Baán László Az áldottak felemelkedése című képet emelte ki, amely a Velencei Akadémia tulajdonában van. Ez a kép indította el a múzeumigazgatót a tárlat megszervezésének útján.

"Először csak azt szerettem volna megszerezni, hogy legalább egy pici, mikrokiállítást csináltassunk Bosch-ból. Akkor nemet mondtak, de 10 év szívós munkája után mégis eljött Budapestre. Ezt a képet kevésbé ismerik, de például az egyik Bosch-összkiadásnak, amely már 40 kiadást élt meg az elmúlt években, ez van a címlapján, éppen azért, mert annyira különleges és egyedi az ikonográfiája még a Bosch-életművön belül is."

A Baán Lászlóval készült teljes beszélgetést alább meghallgathatják.

A tárlat július 17-ig lesz látható, az igazgató tippje szerint érdemes elővételben, idősávos jegyet venni online a várható hatalmas érdeklődés miatt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×