Infostart.hu
eur:
364.52
usd:
316.16
bux:
146688.57
2026. augusztus 1. szombat Boglárka

Fallosz alakú ivóedény és más érdekes leletek - képgaléria

Az elmúlt évben Budapesten talált római és középkori régészeti leletekből nyílt kiállítás az Aquincumi Múzeumban. Láng Orsolya régész elmondta: a kiállítás egyik különlegessége egy életnagyságú római páncélos katona szobra. Hozzátette: ilyen leletet 30-40 évente egyszer találnak a kutatók.

Idén 12. alkalommal rendezi meg a Budapesti Történeti Múzeum aquincumi kiállítóhelye az elmúlt egy év ásatásaiból előkerült leletek tárlatát. Tavaly nagyjából 50 ásatást folytattak a fővárosban - zömében a

III. kerületben -, ezekből mintegy 200 ezer tárgy került elő.

Ebből választották ki a kiállítás kurátorai azt a 200-at, amelyet kiállítanak Aquincumban. Találunk közöttük agyag- és üvegedényeket, ékszereket, ruhadíszeket, fülbevalókat, amelyek többsége temetkezési helyekről került elő.

A kiállítás legkülönlegesebb tárgya az a szinte teljes egészében épen maradt szobor, amely egy páncélos katonát ábrázol.

Egy másik különlegesség a késő középkori, a 17. századból származó, falloszt formázó német gyártású ivóedény, amely vizivárosi ásatások során került elő.

A régészek őskori leletekre, szerszámokra is bukkantak az elmúlt évben, ezeket az ókoriaktól elkülönítve láthatják a látogatók - mondta Láng Orsolya.

Hanganyag: Litauszky Balázs

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Milyen megoldások merülhetnek fel?
Paksi leállás

Milyen megoldások merülhetnek fel?

Miközben a légkondicionálók rekordközeli terhelést okoznak, a Duna magas hőmérséklete és alacsony vízállása visszafoghatja Paks termelését. Az erőművet ilyenkor nem műszaki hiba miatt terhelik le, hanem azért, mert a felmelegített hűtővizet már nem lehet korlátlanul visszaengedni a folyóba. Egyetlen blokk kiesése is több száz megawattos hiányt okozhat, ezért gyors tartalékokra és hosszú távú hűtési beruházásokra egyszerre van szükség.

Taxizás, közlekedés, vasút: nagy változások léptek életbe szombattól

Augusztus 1-jétől, vagyis szombattól a budapesti taxizásban nőtt az alapdíj, a kilométerdíj és a percdíj is, és bevezetik a 800 forintos reptéri díjat is. A budapesti agglomerációba rengeteg új éjszakai buszjárat indul mostantól. Szombaton újra elindul a vasúti személyforgalom a komló–Dombóvár vonalon, amit Komlón meg is ünnepelnek egy vasúti nappal.
inforadio
ARÉNA
2026.08.03. hétfő, 18:00
Kaiser Ferenc
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×