eur:
408.11
usd:
374.98
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre
NIAMEY, NIGER - AUGUST 30: German military units leave the country after attending the ceremony held at the military base for the German forces whose mandate has expired following the failure of the talks between Niger and Germany in Niamey, Niger on August 30, 2024. (Photo by Balima Boureima/Anadolu via Getty Images)
Nyitókép: Balima Boureima/Anadolu via Getty Images

Nyolc év után kivonult Nigerből a német hadsereg

Lezárult a német hadsereg nyolc éve tartó katonai missziója Nigerben, miután átadták egy kulcsfontosságú légi bázis feletti ellenőrzést a helyi hatóságoknak.

Egy katonai repülőgép péntek este szállította haza a még Niameyben tartózkodó utolsó 60 német katonát.

A nigeri főváros mellett elhelyezkedő légi bázison 120 német katona állomásozott, a támaszpont fenntartása fontos pillérét képezte a terrorizmus regionális megfékezésére irányuló nyugati erőfeszítéseknek. Az utóbbi években összesen 3200 német katona fordult meg a bázison.

A német kormány júliusban döntötte el, hogy bezárják a niameyi légibázist, miután nem tudtak megállapodásra jutni a nigeri katonai vezetéssel arról, hogy az ott állomásozó katonák mentelmi jogot kaphassanak. Akkor bejelentették, hogy a támaszpontot augusztus 31-én bezárják, és addig minden katona visszatér Németországba.

A niameyi légi bázis korábban logisztikai központként működött az ENSZ mali békefenntartó küldetése (MINUSMA) támogatására. A missziót tavaly év végén lezárták.

A Maliban és Burkina Fasóban végbement katonai puccsok után Nigerre Nyugat-Európában egy ideig úgy tekintettek a régióban mint az utolsó demokratikus berendezkedésű partnerország, amellyel még együtt lehet működni a terrorizmus elleni küzdelemben. Tavaly júliusban azonban Nigerben is a hadsereg vette át a hatalmat, és Németország felfüggesztette a fejlesztési és biztonsági együttműködést a nyugat-afrikai országgal.

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×