eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
MGM-140 ATACMS, rövid hatótávolságú, amerikai rakéta. Forrás: mil.in.ua
Nyitókép: Forrás: mil.in.ua

Az ukránok félmilliárd dolláros tűzijátékot rendeztek az oroszoknak

Az orosz hadsereg legkorszerűbb légvédelmi rakétarendszerét lőtték szét az ukránok Donyeck régióban, Moszpinye település közelében.

Egy drónnal készítették az ukránok az orosz Sz-400 Triumf légvédelmi rendszer pusztulását megörökítő videót. Ez az orosz hadsereg legmodernebb légvédelmi rendszere.

A mintegy 500 millió dollárba kerülő fegyverrendszer akár több száz kilométerre lévő légi célokat is megsemmisíthet, de arra is alkalmas, hogy földi célpontokat támadjanak vele. Egy üteg általában egy irányítóközpontból, felderítő és tűzvezető lokátorból, kiszolgáló egységekből, valamint olyan indítókból áll, amelyekből különböző hatótávolságú rakétákat lehet kilőni. Természetesen minden elemet terepjáró járművekre telepítettek, így az Sz-400-as rendszer nem helyhez kötött.

Az első képeken még azt látni, amint az oroszok több rakétát is útjára bocsátanak, nem is gyanítva, hogy mennyire közel a vég. Ez pillanatok múlva érkezik egy amerikai gyártmányú, MGM-140 ATACMS, rövid hatótávolságú rakéta képében.

A rakéta kazettás robbanófejet hordozott, amely a cél fölött, egy bizonyos magasságban, több száz alma nagyságú repesz töltetre esik szét, és ezek óriási területet tarolnak le. Ahogy az a felvételen is látszik: mintha acéltüskékből álló zápor verné el az orosz üteget.

Ez a másik videó a támadást követően készült:

Az Egyesült Államok sokáig elzárkózott attól, hogy átadja Ukrajnának a HIMARS sorozatvetőkből indítható, MGM-140 ATACMS rakétákat. A vonakodás oka az volt, hogy a rakéták 300 km hatóválsága alkalmas az orosz hátországban lévő célpontok támadására is. Washington pedig attól tartott, hogy ha az ukránok orosz területeket támadnak, akkor azzal okot adnak a háború kiszélesítésére és esetleg atomfegyverek bevetésére is.

Moszkva azonban kihasználta ezt a helyzetet és az ukrán határ közvetlen közelébe hatalmas katonai erőt vont már össze. Mint arról az Infostart is beszámolt, Antony Blinken külügyminiszter legutóbbi kijevi látogatása után azt javasolta: az USA a továbbiakban már ne akadályozza, hogy az ukránok amerikai fegyverekkel is támadhassák az orosz területeken lévő katonai célpontokat.

Ez azonban azért kockázatos, mert az orosz alkotmány szerint, ha támadás éri az ország területét, akkor azt akár atomfegyverek bevetésével is vissza kell verni. Ellenben erre hivatkozva az oroszok eddig a határaik mögül háborítatlanul pusztíthatták a szomszédos országot.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×