eur:
411.17
usd:
392.56
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Orosz siklóbomba. Forrás: aftershock.ru
Nyitókép: Forrás: aftershock.ru

Döbbenetes videó arról, ahogy az oroszok a földön lőnek szét két ukrán harci helikoptert

A közösségi médiában jelent meg az felvétel, amelyet feltehetően egy orosz drón készített két ukrán harci helikopter elpusztításáról.

A két Mi-24-es harci helikopter a frontvonal közelében, egy úgynevezett előretolt feltöltőponton várakozott. Valószínűleg éppen üzemanyagot, lőszert, valamint rakétákat vehettek fel, amikor lecsaptak rájuk az oroszok. Egy ugyancsak a közelben várakozó Mi-8 szállító helikopter azonban valószínűleg megúszhatta a támadást.

A légicsapáshoz a legújabb D-30SzN UMPB precíziós fegyvert használták az oroszok. Ez csak nemrég jelent meg az ukrajnai háborúban.

Egy olyan siklóbombáról van szó, amelyet egyaránt be lehet vetni csapásmérő repülőgépekről és földi, rakéta-sorozatvetőkből. Erre viszont csak az orosz hadsereg legnagyobb kaliberű, BM–30 Szmercs (Forgószél) sorozatvetője alkalmas. Amennyiben a földről lövik ki, még egy indító hajtóművet is csatlakoztatnak hozzá.

A kilövést - vagy légi indítás esetén leoldást - követően kinyílnak a bomba szárnyai és egy kis méretű rakétahajtómű segítségével tovább gyorsul, majd a pályája nagyobbik részén már csak siklórepülésben közelíti meg a célt. A pontos találatot műholdas vezérlésű irányító rendszer teszi lehetővé, ami az előre betáplált földrajzi koordinátákra vezeti a bombát.

Az Ukrajnában újabban bevetett orosz precíziós fegyver a D-30SM UMPB siklóbomba. Forrás: sputnik
Az Ukrajnában újabban bevetett orosz precíziós fegyver, a D-30SzN UMPB siklóbomba. Forrás: sputnik

Az oroszok szerint a D-30SzN UMPB erősebb fegyver, mint a hozzá nagyon hasonló kialakítású amerikai, GBU-39 SDM, mivel az nagyjából száz kilónyi robbanótöltetet képes célba juttatni, míg az orosz bomba harci része 113 kilogramm súlyú.

Az újfajta orosz siklóbomba - attól függően, hogy a földről vagy a levegőből indítják - 50-90 kilométerre lévő célpontokat támadhat.

Több évtizedes lemaradást követően Oroszországban is megindult a precíziós fegyverek fejlesztése. Első lépésben a hagyományos ejtőlőszerekhez terveztek olyan, utólag felszerelhető szárny- és irányító készletet, amelynek segítségével pontosan a célba lehetett vezérelni a bombákat. Az D-30SzN UMPB viszont már egyértelműen minőségi ugrást jelent az orosz csapásmérő képesség terén. Ilyen fegyverekkel ugyanis a korábbiaknál messzebbről és főleg sokkal pontosabban tudnak csapást mérni az ellenségre.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×