Megtartották a lengyel helyhatósági választások második fordulóját. A szavazók azokban a körzetekben járultak az urnákhoz, amelyekben a két héttel ezelőtti első fordulóban a polgármesterjelöltek egyike sem szerezte meg a szavazatok több mint 50 százalékát, ez három nagyvárost, Krakkót, Wroclawot és Rzeszówot, valamint körülbelül 700 települést érint.
Hivatalos eredményeket keddre ígért a választási bizottság.
Az exit poll jelentések alapján Krakkóban még nem biztos, a Polgári Koalíció (KO) győzelme, de Wroclawban és a másik városban ott valószínűleg sikerült győzniük - mondta Vas Ágnes az InfoRádióban.
A Magyar Külügyi Intézet kutatási igazgatója szerint a lengyel helyhatósági választások nem a helyi vagy a vajdasági (közigazgatási) kérdésekről szóltak, hanem a kormányzó Polgári Koalíció és az ellenzéki Jog és Igazságosság (PiS) párt összecsapásáról. A szakértő kiemelte, hogy a kormánypárt 16 vajdaságból 11-ben nyert, 9-ben egyedül, további kettőben a Harmadik Úttal koalícióban. Országos viszonylatban viszont az ellenzéki PiS szerezte meg a szavaztok többségét.
" A Jog és Igazságosság járási és helyi szinten tudott győzni, országosan a szavazóbázisuk a keleti tartományokban van, a vidéki lakosság, a kisebb településekben. Varsóban is leszerepeltek, annak ellenére, hogy az indított fiatal politikus, Tobias Bohenski egyfajta üzenet is volt a PIS szavazóinak a megújulásról és a megfiatalodásról" - mondta Vas Ágnes.
Hozzátette, hogy a közelgő EP-választások szempontjából jelentős üzenete van helyhatósági voksolás eredményének.
Az ellenzéki Jog és Igazságosság nyert egy kis időt a felkészülésre, és jelezte, hogy van mozgósítási potenciálja a vidéki szavazók körében.
Ugyanakkor amennyiben nem érnek el megfelelő eredményt, akkor Jarosław Kaczyński pártjának csökkenhet a súlya súlya az európai konzervatívok és reformisták között - összegezte a Magyar Külügyi Intézet kutatási igazgatója.