eur:
411.24
usd:
392.83
bux:
0
2024. november 22. péntek Cecília
Recep Tayyip Erdogan török elnök az Olaf Scholz német kancellárral a berlini kancellári hivatalban tartott sajtóértekezleten 2023. november 17-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Filip Singer

Szakértő: a török elnök politikailag már jóvá is hagyta Svédország NATO-csatlakozását

Tarik Demirkán, a Türkinfó főszerkesztője az InfoRádióban azt mondta, a török parlament külügyi bizottságában történt jóváhagyás után néhány héttel Törökország már rá is bólinthat Svédország NATO-csatlakozására. Egy amerikai-török alku állhat a háttérben.

Törökországot már csak egy lépés választja el attól, hogy ratifikálja Svédország NATO-tagságát, miután a parlament külügyi bizottsága zöld utat adott a lépéshez.

"Bár a török ellenzék szerint Svédország továbbra is túl barátságos az általuk terroristaként számon tartott kurd aktivistákkal szemben, az Egyesült Államok köthetett alkut Törökországgal a ratifikálás érdekében" - mondta el az InfoRádióban Tarik Demirkán, a Türkinfó főszerkesztője, aki szerint a török külügyi bizottsági jóváhagyás "meglepetésszerű" volt.

Felhívta a figyelmet, hogy a következő lépés a parlamenti jóváhagyás lesz, de azt nem tudni, mikor következik ez be.

De miért volt meglepetés?

"A kormánypártok javaslatára hozták fel a bizottságban, az ellenzék tulajdonképpen ellene foglalt állást, mert úgy gondolta, nincs változás az eredeti helyzethez képest, a követelésekben Svédországgal szemben. De a háttérben nyilvánvalóan egy amerikai-török alku állhat: F-16-os vadászgépek ügye, mert Erdogan elnök beszélt Biden amerikai elnökkel, ennek következtében Törökországban olyan hírek jelentek meg, hogy bár hivatalosan nem erősítették meg, de az Egyestül Államok hajlandó ilyen vadászgépeket adni, Biden elnök erről már nyilatkozott is, bár a Kongresszus fenntartja a jogot az ügyben, hogy egyelőre történjen meg a török jóváhagyás, csak azután jöhet az F-16-osok teljesítése."

Véleménye szerint most az a kérdés, hogy ki fog először teljesíteni.

Az Egyesült Államok külügyminisztériumi szóvivője is megnyilvánult az ügyben, Matthew Miller azt mondta, örül, hogy a török külügyi bizottság jóváhagyta a kérést, de várni kell a következő lépést, aztán lehet a repülőkről beszélni.

Hogy gesztus volt-e a török fél részéről a mostani döntés, arról azt mondta, azért több annál.

"Az utolsó lépés van hátra, Erdogan pártja és a nacionalisták készen állnak, ők támogatták a svéd NATO-tagságot a külügyi bizottságban is. Ez azt mutatja, Erdogan politikailag már jóváhagyta a döntést, az utolsó pillanatok jönnek a következő hetekben, a kérdés meg fog oldódni."

Törökországban parlamenti szünet van, de rendkívüli ülést bármikor össze lehet hívni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×