Varsói sajtóértekezletén újságíróknak válaszolva Müller arra reagált, hogy Weber a minap a Frankfurter Allgemeine Zeitung című német napilapnak kijelentette: frakciója „a radikálisokat kizáró irányvonal” mellett áll ki, és ennek keretében „tűzfalat épít” a jelenleg Lengyelországban kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) ellen. „Az egyetlen erő vagyunk, ami leválthatja a PiS-t Lengyelországban, és visszavezetheti azt az országot Európába” – fogalmazott Weber.
A német politikus szavait „közvetlenül kell érteni”, annak az EPP-nek az elnökéről van szó, aminek tagja a fő lengyel ellenzéki erő, a Polgári Platform – kommentálta a nyilatkozatot a lengyel kormányszóvivő.
E szavak „igazából azt jelentik, hogy az EPP valami külső módon, politikai nyomásgyakorlás révén (...) befolyásolni akarja a lengyelországi választási eredményt”
– fűzte hozzá.
Korábban más német politikusok is „egyértelműen azt a kívánságot fejezték ki, hogy Lengyelországban véget érjen a PiS kormányzása” – folytatta Müller. Úgy látta: a helyzet ilyen alakulását Németországban több politikus is várja, mert a PiS-kormány politikája „nagyon öntudatos a németek által az Európai Unió intézményeiben erőltetett politikával szemben”.
A lengyel kormányszóvivő szerint egyes német politikusok azért sem kívánják a jelenlegi varsói kormány megmaradását, mert a PiS fontosnak tartja a második világháborús jóvátétel ügyét. Lengyelország 6200 milliárd zlotyra (516 900 milliárd forint) becsüli a háborús károkat, és az ügyet tavaly ősszel diplomáciai jegyzékben is felvetették. Berlin azonban eddig visszautasította a jóvátételi tárgyalások felújítására vonatkozó lengyel kérést.