eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 28. vasárnap Valéria
Elpusztult halak lebegnek a német-lengyel Odera határfolyó sekély vizében a németországi Genschmar közelében 2022. augusztus 12-én. A tömeges halpusztulás okát még nem állapították meg.
Nyitókép: MTI/AP/DPA/Patrick Pleul

Válságstáb Varsóban: ismét tömeges halpusztulás az Oderában

Akárcsak tavaly nyáron, ezúttal is halpusztulást észleltek az Odera folyóban. Míg a katasztrófa a múlt évben a folyó német- és lengyelországi szakaszát sújtotta, a halpusztulás most a folyó lengyelországi mellékcsatornáiban történt. Varsóban válságsátbot hoztak létre.

A tavalyi katasztrófa nyomán csaknem 400 tonna hal pusztult el a folyó német- és lengyelországi szakaszán. A két ország között akkor felerősödtek a kölcsönös vádaskodások, mindenekelőtt az időben történő tájékoztatás elmaradása miatt.

Ezúttal a hét elején a lengyelországi Opole közigazgatási körzetben fedeztek fel két csatornában döglött halakat mintegy 450 kilogramm mennyiségben. A két érintett csatorna közül az egyik az Oderából ágazó Gleiwitz-csatorna volt, míg a másik az abból ágazó Kedzierzyn-csatorna, amely a kedzierzyn-kozlei nitrogénművekhez vezet. A két csatornában már áprilisban és májusban mérgező aranyalgát (Prymnesium parvum) észleltek

Anna Moskwa környezetvédelmi miniszter a varsói közszolgálati rádiónak nyilatkozva arra utalt, hogy el kell kerülni a tavalyi helyzet megismétlődését. A miniszter a kialakult helyzet "rendkívül magas" kockázatával indokolta a válságstáb összehívását. Utalt arra, hogy

az Odera vízhőmérséklete meredeken emelkedett, ami "egyértelmű kockázati tényező".

Beszámolt arról is, hogy a válságstáb első ajánlását már megfogalmazta. Eszerint az Odera érintett ágait átmenetileg le kell zárni, és természetes akadályokkal kell meggátolni az aranyalga fejlődését. Ezenkívül az ipari és háztartási szennyvíz kibocsátását a víz hőmérsékletétől függően rendszeresen ellenőrizni kell. A válságstáb ajánlotta továbbá a víz oxigénnel történő dúsítását.

Tavaly augusztusban a hatalmas oderai halpusztulás hosszabb fejtörés elé állította a szakértőket. Átfogó vizsgálatok után végül szeptemberben arra a következtetésre jutottak, hogy ugrásszerűen megemelkedett a víz sótartalma, és más tényezőkkel együtt ez vezetett az aranyalgák elszaporodásához.

Ez az alga olyan mérgező anyagot termel, amely halálos lehet a halakra, valamint más vízi élőlényekre.

A német belvízi halászati intézet már tavaly augusztus végén arról számolt be, hogy az Odera folyóban akár 400 tonna hal pusztult el, ami a teljes állomány 25-50 százalékának felel meg.

Címlapról ajánljuk
Bizonytalan jövő: veszélybe kerülhetnek a tokaji és a villányi szőlőültetvények is

Bizonytalan jövő: veszélybe kerülhetnek a tokaji és a villányi szőlőültetvények is

Sokkal több a megműveletlen hazai szőlőterület, mint a korábbi években. A probléma mára a nagy hagyományokkal és presztízzsel rendelkező borvidékeket is elérte. Az Agrárszektor főszerkesztője azt mondta az InfoRádióban, hogy folyamatosan romlik a munkaerő minősége is, miközben egyre több gazdaság veszteséges, így valószínűleg nehéz évek várnak a magyar borágazatra.

Meglepő eredményei lettek a nagy légkonditesztnek

A Tudatos Vásárlók Egyesülete nemzetközi együttműködésben 57, Magyarországon is megvásárolható klímaberendezést tesztelt. Az eredményekről Dénes Júlia, az egyesület munkatársa beszélt az InfoRádióban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
Évtizedes trendet fordított meg a koronavírus-válság

Évtizedes trendet fordított meg a koronavírus-válság

A Covid okozta demográfiai hatások világszerte a felnőttkori halálozás növekedését és a várható élettartam csökkenését váltották ki – állapította meg a neves brit orvosi folyóiratban, a Lancetben pár hete megjelent globális betegségteher-tanulmány (Global Burden of Diseases Study 2021), amely az 1950 és 2021 közötti időszak globális demográfiai változásait, beleértve a Covid-járvány 2020–2021-es időszakának hatásait elemezte.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. április 28. 17:33
×
×
×
×