eur:
414.02
usd:
396.53
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
JDAM-ER amerikai irányított siklóbomba. Forrás: Twitter/Nexta
Nyitókép: Forrás: Twitter/Nexta

Pusztító amerikai okosbombákat vetettek be az ukránok Bahmutnál

Az eddigi talán leglátványosabb bizonyíték jelent meg a közösségi médiában arról, hogy az ukrán légierő milyen elképesztő pontossággal képes csapásokat mérni.

A Twitteren közzétett videón egy Bahmutnál történt bombatámadás felvétele látható. A drónnal készült filmen egy orosz lőszerraktár és katonai lakókörlet semmisül meg négy, hatalmas robbanás következtében.

Ha hihetünk a videót közreadó Ukraine Weapons Tracker oldalnak, akkor az Egyesült Államoktól nemrég kapott, JDAM-ER (Joint Direct Attack Munition-Extended Range), vagyis a megnövelt hatótávolságú, irányított bomba, GBU-64-es változatát vetették be az ukránok.

Ez egy nagy romboló erejű repeszbomba,

amelyben a robbanóanyagot háromezer darab acélgolyó veszi körül és a külső burkolatát is úgy alakították, ki, hogy a detonáció minél több darabra szakíthassa szét. Aztán a nagy sebességgel szétrepülő repeszek és acélgolyók mindent letarolnak a robbanás körzetében.

A bombát háromféle irányítórendszer vezeti célra. Egy lézeres, egy GPS-alapú és egy hagyományos inerciális navigáció. Ezért nagyon nehéz a zavarása, illetve különösen pontosan képes eltalálni a célt.

Amint arról már az Infostart is beszámolt, a JDAM, illetve a JDAM-ER fegyverek egy hagyományos, "buta" bombából és az erre szerelt irányítóegységből, vezérsíkokból, valamint a leoldást követően kinyíló szárnyakból állnak.

A sima JDAM bomba az indítás után még majdnem harminc kilométert tud siklani, míg a megnövelt hatótávolságú változat már több mint kétszer ilyen messzire is elrepülhet. Így a hordozó repülőgép a légvédelem hatótávolságán kívül tudja bevetni a bombát.

Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
Érintésmentes fizetésben élen jár Magyarország, de a kereskedőknek még van hova fejlődni

Érintésmentes fizetésben élen jár Magyarország, de a kereskedőknek még van hova fejlődni

Magyarországon a kártyás fizetések 99 százaléka érintésmentesen zajlik, ami nemzetközi összevetésben is kimagasló eredménynek számít, és már minden negyedik kártyának van digitális mása az óránkon vagy telefonunkon - mondja Márkus Gergely, a Mastercard Magyarországért és Szlovéniáért felelős country managere. Ugyanakkor a magyar kereskedők felénél lehet csak kártyával fizetni, ebben még lehetne fejlődni. A szakértő szerint a bolti vásárlásoknál a mobil fel fogja váltani a plasztikot, az online fizetéseket a "Click to pay" egykattintásos fizetés teszi kényelmesebbé.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×