eur:
402.24
usd:
371.34
bux:
90306.36
2025. március 31. hétfő Árpád
Az orosz külügyminisztérium sajtószolgálata által közreadott képen Szergej Lavrov orosz külügyminiszter (j) Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminisztert fogadja Moszkvában 2022. július 21-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Az orosz külügyminisztérium sajtószolgálata

Deák András: új retorikai szál jelent meg az orosz-magyar viszonyban

Nem is az számít, amit az orosz nagykövet mondott, hanem az, hogy egyáltalán mondta - értékelt a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének tudományos főmunkatársa.

Interjút adott Jevgenyij Arnoldovics Sztanyiszlavov, Oroszország budapesti nagykövete a Ria Novosztyi hírügynökségnek, amelyben arról beszélt, hogy Magyarország szerepel az oroszok barátságtalan országokat nevesítő listáján, ugyanakkor hozzátette, hogy a párbeszéd csatornái nyitva állnak. "Budapest pragmatikus álláspontot képvisel, amelyet az EU-ban és a NATO-ban szövetségesei nyomására sem ad fel" - mondta többek között a diplomáciai képviselet vezetője.

Mint ismert, az Európai Unió tagjaként eddig is rajta volt hazánk ezen a listán. Erről beszélt Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is egy, a Facebookon külön kiemelt sajtótájékoztató-részletben, hozzátéve, hogy ennek dacára például az energetikai együttműködés a két ország között teljesen zökkenőmentes,

"ahogy azt megerősítettük kedden is, amikor Oroszország energiaügyekért felelős miniszterelön-helyettesével egyeztettem erről telefonon".

Ugyanakkor némi üzenetértéke lehet annak, hogy az orosz diplomata erre most külön is felhívta a figyelmet. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének tudományos főmunkatársa, Deák András az InfoRádióban elmondta: a nagykövet megtehette volna, hogy nem hozza most szóba ezt, mégis beszélt róla. Egyébként 2022 márciusában jött ki az oroszok listája a barátságtalan országokról, és ebben az szerepel, hogy az Európai Unió tagállamai. Magyarországot nem nevesítik külön, ahogy más tagállamot sem.

Az azonban, hogy milyen következményei vannak ennek a listának, nem világos – tette hozzá.

"Az orosz kormányzat eddigi intézkedései elég általánosak, például hogy szűkíteni kell a velük való együttműködést, bizonyos engedélyek kellenek bizonyos dolgokhoz, amit a kormány megadhat vagy megvonhat. Ennél sokkal fontosabb listáik vannak az oroszoknak, amik konkrét cégekre vonatkoznak – annak sokkal inkább van tiltó jellege, mert azokkal a vállalatokkal nem lehet együttműködni. E listán viszont magyar vállalatok nem nagyon vannak."

A nagykövettől azt is megkérdezték az interjúban , hogy módosulhat-e a gázársapka miatt a hosszú távú orosz-magyar gázszerződés, arra hivatkozva, hogy állítólag Szijjártó Péter felvetette a módosítás szükségességét. Válaszában a diplomata azt mondta, hogy majd megvizsgálják ezt a kérdést.

"Mondjuk azt, hogy nem zárta ki azt, hogy erről lehet tárgyalni. Összességében általában mind a két ársapka vonatkozásában – tehát a már létező olajársapka tekintetében, és az esetleg a jövőben bevezetendő gázárasapka ügyében – teljesen elutasító az orosz kormány. Effektíve nem tűrik meg, hogy a szerződésben erre való bármilyen utalás szerepeljen, mert akkor felmondja a szerződést."

Az interjúban arról is szó esett, hogy Magyarország nem enged az EU és a NATO nyomásgyakorlásának, ugyanakkor mindvégig megszavazta az oroszellenes szankciókat, és mindez az orosz-magyar kapcsolatokra is ránehezül.

Deák András szerint ez csak egy toposz, mindig elmondják az oroszok, hogy nem kellene megszavazni a szankciókat, mert ez tehertétel, de azért eddig majdnem mindent megszavazott Magyarország. Viszont az, hogy ez így előjött, kicsit azt jelzi, hogy orosz oldalról vannak félelmek. Magyar oldalról ennek kapcsán esetleg Orbán Balázs nyilatkozata említhető, aki aggodalmának adott okot a paksi projekt kapcsán.

"Tehát mindkét oldalról vannak odamondogatások.

Még nem ellenségesek, de megkérdőjeleznek bizonyos dolgokat.

Azt mondanám, hogy egy új retorikai szál fűződött be ebbe a bilaterális viszonyba, ami jelzi, hogy azért a viszony nem teljesen felhőtlen. Itt tartunk most, meglátjuk, hova fejlődik" – összegzett Deák András.

(A nyitóképen: Az orosz külügyminisztérium sajtószolgálata által közreadott képen Szergej Lavrov orosz külügyminiszter Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminisztert fogadja Moszkvában 2022. július 21-én.)

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Az unió komoly változásokat akar, de kiváltható-e az amerikai védelem Európában?

Az unió komoly változásokat akar, de kiváltható-e az amerikai védelem Európában?

Európa a mozgósítható haderő és bizonyos katonai eszközök tekintetében jelentős mértékben függ az Egyesült Államoktól, a teljes leválás rövid távon nem lehet reális cél – mondta az InfoRádióban Olekszij Anton, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány junior kutatója. A biztonságpolitikai szakértő hozzátette: a legnagyobb amerikai függés a kiegészítő eszközöknél figyelhető meg, a logisztikában óriási a lemaradása Európának.

Kiszámolták, mennyibe kerül Ukrajna EU-csatlakozása: fejenként kétmillió forint

A Magyar Külügyi Intézet és a Mathias Corvinus Collegium közös konferenciáján elhangzott, hogy az ukrán uniós csatlakozás teljes költsége öt év alatt majdnem két és fél ezer milliárd euróba kerülne, ami az Európai Unió 2025-ös költségvetésének több mint 12,5-szerese. A részletekről Siklósi Péter, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója számolt be az InfoRádióban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
Donald Trump most töri össze az USA világhatalmi pozícióját?

Donald Trump most töri össze az USA világhatalmi pozícióját?

Az elmúlt napokban bejárta a világsajtót és komoly botrány okozott, hogy az amerikai kormányzat legmagasabb rangú tisztségviselői Signal beszélgetésben értekeztek egy katonai csapás részleteiről, amelybe állítólag véletlenül egy újságírót is bevettek. Ahogy azt már sokan megírták, ez az eljárás számos törvényt, sőt a józan ész szabályait is áthágta, hiszen nem csupán az legalapvetőbb biztonsági és dokumentációs alapelveket sértette meg, hanem arra is rámutatott, milyen stílusban kommunikálnak egymással a Trump kormányzat tagjai. Arról viszont kevesebb szó esett eddig, hogy mit árul el beszélgetésük az USA új szerepfelfogásáról. Márpedig úgy tűnik, hogy alapjaiban értik félre a hegemónia lényegét, amelynek súlyos következményei lehetnek az Egyesült Államokra és a világra nézve is.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×