eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Ukrán csapatok rakétákat lőnek ki a kelet-ukrajnai Popasznajában 2022. április 26-án.
Nyitókép: MTI/EPA

Brit rakétaszállítás: a nyugatnak kockázatos, az ukránoknak létkérdés

Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense kérdésünkre elmondta: nem lesz egyszerű eljuttatni az eszközöket Ukrajnába, és a folyamatos rakétautánpótlás biztosítása is kérdéses.

Az Egyesült Királyság is küld nagy hatótávolságú rakétarendszereket Ukrajnának – jelentette be a brit védelmi miniszter.

„ Az M142-es azt a 6 rakétáját körülbelül 2 másodperc alatt kilövi, az M270-es, amit a britek szállítanak, a 12-t körülbelül 4-5 másodperc alatt kilövi. Ahhoz, hogy hatásosak legyenek ezek a rendszerek, több ezer rakétát kell leszállítani. Ez nem egyszerű logisztikai feladat, ráadásul az oroszok meg kifejezetten vadásznak a nyugati ukrán határok felől beérkező kamionokra és mindenféle szállítóeszközre, mert nagy valószínűséggel fegyver van rajtuk” – mutatott rá Kaiser Ferenc. Összefoglalva hozzátette, hogy

az eszközök leszállítása és az utánpótlás biztosítása is nagy feladatnak ígérkezik. Annak lehetőségét sem zárta ki, hogy ezen eszközök egy része orosz harci zsákmányként végezheti.

Vagyis nyugati részről van kockázata a dolognak, de az ukránoknak ez nagyon fontos, hogy elvegyék az orosz tüzérségnek azt az érzését, hogy büntetlenül lőhetik az ukrán városokat. Kaiser Ferenc úgy látja, hogy ezt relatíve kevés eszközzel is el lehet érni.

Vlagyimir Putyin várható reakcióival kapcsolatban óvatosan fogalmazna – mondta a szakértő felidézve, hogy tavaly ő maga sem gondolta volna, hogy az ENSZ Biztonsági Tanács egyik állandó tagja megtámadna egy demokratikusan megválasztott, legitim kormány által vezetett európai országot. Ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy észérv nemigen szól amellett, hogy Oroszország bővítse ellenségeinek körét.

„Oroszország nem akarhatja eszkalálni háborút, mert igazából semmit nem nyerne vele – mondta Kaiser Ferenc. – Ukrajna megtehetné, de Ukrajnának a nyugati államok sokszor mondták, hogy »úgysem fogunk beszállni a háborúba mellettetek«, esélytelen, atomfegyverrel rendelkező országok nem háborúznak. Pont emiatt egyébként az oroszok se akarhatják, hogy ez egy NATO elleni nagy háborúvá alakuljon. Nyilván

a szájkarate meglesz,

tehát mind orosz, mind NATO oldalon lesz egy-két csípős nyilatkozat, de jelen információk, jelen állás szerint Oroszország nem szándékozik konfliktusban résztvevő államok körét kibővíteni, mert bőven elég dolga van Ukrajnával is.”

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×