eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles
Mette Frederiksen dán miniszterelnök sajtótájékoztatót tart Koppenhágában 2021. február 24-én. Dániában március 1-től egyes korlátozásokon enyhítenek és engedélyezik számos, 2020 vége óta zárva tartó üzletnek az újranyitást, ha 5000 négyzetméternél kisebb a területük és nem bevásárlóközpontban üzemelnek. A szabadtéri kulturális intézmények márciustól fogadhatnak látogatókat, akik két napnál nem régebbi negatív koronavírus-teszttel rendelkeznek.
Nyitókép: MTI/EPA/Politiken pool/Jens Dresling

Történelmi referendumot hoz a háború Dániában

Aligha köztudott, hogy Dánia nem vesz részt az Európai Unió védelmi politikájában. Koppenhága régi előjoga ez, Oroszország Ukrajna elleni háborúja óta azonban a kormány már nem tekinti helyénvalónak. Ezért a miniszterelnökkel az élen népszavazást kezdeményezett.

A kulcsfontosságú referendumot mindazonáltal egy szórakoztató eset "árnyékolta be". Alig pár nappal a voksolás előtt Koppenhágában még hiányzott több száz szavazatszámláló. Az illetékes hatóságok e-mailen igyekeztek önkénteseket toborozni, a több mint 171 ezer címzett esetében azonban az üzenet komoly megrökönyödést okozott. Az e-mailek ugyanis korántsem a szavazatszámlálók feladatait ecsetelték, hanem a terhes koppenhágai hölgyeket szólították fel arra, hogy vegyenek részt egy kutatási projektben.

A megdöbbenésről tanúskodó visszajelzések után a hatóságok korrigálták a hibát, és elnézést kérve immár a megfelelő üzenetet küldték ki. Mindez azonban semmit nem változtat azon, hogy

az ország történelmi fordulópont előtt áll.

Dánia ugyanis nem részese az unió védelmi politikájának, ami csaknem harmincéves múltra tekint vissza. Mindennek hátterében az az úgynevezett opt-out klauzula áll, amelyet a dánok 1992-ben a maastrichti szerződés megkötésekor vívtak ki maguknak. Egy évvel korábban Koppenhága még nemet mondott Maastrichtra, ami az Európai Unióban súlyos válságot okozott. Dánia akkor összesen négy kivételes szabályozást harcolt ki. Így

  • nem vesz részt a közös igazságügyi politikában, és
  • nem tagja az euróövezetnek sem.
  • A harmadik kivétel az uniós állampolgárságot illeti, míg
  • a negyedik az európai védelmi politika.

Ez utóbbi helyességét azonban ma már a kormány is megkérdőjelezi.

"Vlagyimir Putyin Ukrajna elleni értelmetlen és brutális háborúja új korszakot nyitott Európa történetében, és új realitásokat jelentett" – mondta Mette Frederiksen miniszterelnök.

Történelmi idők történelmi döntéseket követelnek – fogalmazott a szociáldemokrata kormányfő, aki nem sokkal a háború kitörése után már azt hangoztatta, hogy az állampolgárokat az európai védelmi politikától való távolmaradás feladására kívánja ösztökélni.

Frederiksen ígéretet tett arra is, hogy az elkövetkező két évben mintegy 7 milliárd koronával (780 millió euró) növelik a katonai kiadásokat. Közvetlenül a referendum előtt a miniszterelnök megismételte, hogy az embereket az évtizedek óta élvezett különleges elbánás feladására szólítja fel.

A felmérések szerint törekvése mind a kormányban, mind a parlamenti pártok körében széles körű támogatást élvez. A közvélemény-kutatások arra utalnak, hogy

az állampolgárok többsége ugyancsak az irányváltás mellett van.

Legutóbb a megkérdezettek 38 százaléka vallotta azt, hogy a különleges szabályozás feladása mellett van, 27 százalék viszont ellenezte. Május elején ugyanakkor még jelentős volt a határozatlanok aránya, minden harmadik megkérdezett akkor még nem tudott dönteni.

Elemzők szerint a NATO-csatlakozással kapcsolatos hivatalos finn és svéd szándéknyilvánítás számottevően befolyásolhatja a dánok döntését is. Mind Finnországban, mind Svédországban az ukrajnai orosz háború óta rendkívül jelentősen megnőtt a NATO-csatlakozás támogatottsága.

Ha a dánok többsége a mostani referendumon igennel szavaz, az történelmi fordulópontot jelenthet egy újabb európai országban.

Címlapról ajánljuk

Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

A Demokrata Párt elnökjelöltjének, Kamala Harrisnak drukkol a németek túlnyomó többsége, de valamelyest csökkent azoknak az aránya, akik tényleges győzelmében hisznek. Erről tanúskodik a ZDF közszolgálati televízió legfrissebb felmérése, immár kevesebb mint egy héttel az amerikai elnökválasztás előtt. Ami a magas rangú politikusokat illeti, ők ügyelnek arra, hogy a nyilvánosság előtt egyértelműen ne foglaljanak állást, a kormánykoalíció pártjai és az ellenzéki konzervatív CDU/CSU vezetőinek nyilatkozataiból ugyanakkor kitűnt, hogy Harris hívei.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×