A törvényjavaslat napokkal azt követően született meg, hogy Amerikában 21 emberrel végzett egy 18 éves lövöldöző egy általános iskolában. A javaslat szerint fegyvert árulni, vásárolni vagy importálni egyaránt illegális lesz Kanadában a BBC cikke szerint.
"A sportlövészeken és a vadászokon kívül senkinek nincs ok arra, hogy Kanadában fegyvere legyen a mindennapi életben. Mivel látjuk, hogy a fegyveres erőszak egyre nő, kötelességünk, hogy továbbra is lépéseket tegyünk megelőzésére" – mondta Trudeau újságíróknak.
A fegyvereket is átalakítaná Trudeau
Ez az eddigi legambiciózusabb javaslat Trudeau kormányzatától fegyverviselés témájában. A törvénytervezet része az is, hogy a tölténytárakat alakítsák át úgy, hogy egyszerre legfeljebb öt töltényt lehessen azokba tölteni. Mindezen túl azoktól a fegyverviselési engedéllyel rendelkezőktől, akik családon belüli erőszakot vagy más bűntényt követnek el, elvennék az engedélyt.
Az Egyesült Államokkal ellentétben Kanadában
nem az alkotmány része a fegyverviseléshez való jog,
a fegyvertartás ugyanakkor népszerű, különösen az ország vidéki részein. Az országban már most szigorúbb a fegyverhez jutás menete, mint déli szomszédjukban, kevesebb fegyveres incidensre is kerül sor itt, mint az USA-ban.
Kanadában egyszerűbb a szigor
A kanadaiak kötelesek például elzárva és előre betöltött töltények nélkül tárolni fegyverüket, illetve mielőtt valaki fegyvert vásárolna, háttérellenőrzésen esik át.
Az elmúlt években ennek ellenére is egyre erősödnek azok a hangok, amelyek a további szigorítást szeretnék elérni,
főként, mivel Kanadában is előfordulnak sok halálos áldozattal járó lövöldözések.
2020 áprilisában egy magát rendőrnek kiadó fegyveres Új-Skóciában 22 embert ölt meg egy lövöldözésben – ez volt Kanada történetének legtöbb áldozatot követelő lövöldözése. Az esemény után néhány nappal Trudeau bejelentette, hogy azonnal betilt 1500 különböző típusú katonai és támadó típusú fegyvert.
Az új törvényjavaslat szerint a jelenleg kanadaiak által birtokolt kézifegyvereknél több már nem kerülhetne civilek kezébe legálisan birtokolt Kanadában.
Amerikában nehezebb a helyzet
Hasonló változásra az USA-ban ugyanakkor nem lehet számítani: a fegyverviselés jogát az Egyesült Államokban az alkotmány garantálja, így azt betiltani nem lehet. Állami szinten eltérő a szabályozás, sok helyen igyekeznek nehezíteni a fegyvertartást. Rajnai Gergely, a Méltányosság Politikaelemző Központ elemzője korábban arról beszélt az InfoRádióban, hogy feltehetően a mostani uvaldei esetet követően a demokraták ismét megpróbálnak valamiféle szigorítást elérni, ám ez valószínűleg nem jár majd sikerrel.
Ehhez demokrata többségre lenne szükség a Szenátusban és főleg a Kongresszusban, ráadásul a fegyverviselést támogató kisebbség ugyan szűk, viszont nagy lobbbierővel bír. Texas államban, ahol a legutóbbi eset bekövetkezett, ősztől engedély és képzettség nélkül is lehet fegyvert venni. Azt sem sikerült keresztül vinni, hogy a szenátorok foglalkozzanak a fegyvert vásárolni szándékozók háttérellenőrzésével.