eur:
411.22
usd:
392.51
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Tüzérségi támadásban megsérült férfit visznek a mariupoli 3. számú kórházba 2022. március 15-én. Vlagyimir Putyin orosz elnök február 24-én rendelte el katonai művelet végrehajtását Ukrajnában.
Nyitókép: MTI/AP/Jevhen Maloletka

Kiszivároghatott a békeszerződés tervének tartalma - íme, a főbb pontok

Egy 15 pontból álló békeszerződés-terv tartalma jutott el a Financial Times amerikai laphoz.

A szerződéstervezet e tartalmát hétfőn tárgyalták először a teljes egészében a felek - értesült a Financial Times, amely három bennfentes forrásra hivatkozik.

Az orosz-ukrán háborút lezáró megállapodásban az amerikai lapot idéző Portfolio összegzése szerint az szerepel, hogy

  • legyen országos tűzszünet,
  • az orosz katonák hagyják el Ukrajnát - azokat a régiókat is, amelyeket a február végén indult offenzíva során foglaltak el (például Herszon, az Azovi-tenger partvidéke, Pripjaty-térség),
  • Ukrajna tegyen le a NATO-csatlakozásról és váljon semlegessé,
  • ne épüljenek külföldi katonai bázisok Ukrajna területén, és Ukrajna ne fogadjon többé külföldi fegyverszállítmányokat,
  • az ukrán haderő továbbra is működhet,
  • cserébe a nyugati országok - így például az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és Törökország - szavatolhatják Ukrajna biztonságát.
  • Szűnjenek meg az orosz és más kisebbségek nyelvhasználati jogait korlátozó intézkedések.

Úgy tűnik, továbbra is az Ukrajna biztonságát szavatoló nyugati garanciák (és azok Moszkva általi elfogadhatósága), valamint a "szakadár népköztársaságok" és a Krím sorsa a legvitásabb kérdés a felek között - írta a lap. Utóbbiakat ugyanis mindkét fél a maga ellenőrzése alatt akarja tartani.

A Financial Times azt írta továbbá, hogy Mihajlo Podoljak ukrán tárgyaló szerint szerint "a humanitárius kérdéseket, beleértve a nyelvi kérdéseket is, csak Ukrajna kizárólagos érdekeinek prizmáján keresztül vitatják meg". Az ukrán elnöki iroda vezetőjének tanácsadója arról is beszélt, hogy a megszállt területek kérdését külön kezelik. "A vitatott és konfliktusos területek külön ügyet jelentenek. Egyelőre garantált kivonulásról beszélünk azokról a területekről, amelyeket megszálltak február 24-e", vagyis a megszállás kezdete óta.

Podoljak szerint nincs nagy jelentősége a külföldi bázisok betiltásának, mondván, ezt már az ukrán törvények is kizárják.

Mint arról az Infostart is beszámolt, Oroszország szerint a demilitarizált állam osztrák vagy svéd típusú változatáról folynak a tárgyalások Kijevvel, és említették a semlegesség követelését, valamint a saját hadsereg meglétének engedélyezését, illetve hogy ennek méretéről folynak az egyeztetések.

Ukrajna egyik tárgyalója viszont arról beszélt, hogy az ország a helyzetére szabott, speciális semlegességet követel, nem svéd vagy osztrák, hanem ukrán típusú megegyezést. Ennek pedig része legyen az, hogy a biztonságot garantáló nyugati országok nem állnak félre egy Ukrajna elleni támadás esetén, mint most, hanem aktívan részt vesznek Ukrajna oldalán a konfliktusban, és hivatalosan is biztosítják számunkra a szükséges mennyiségű fegyver azonnali szállítását, amennyiben valaki ismét megsérti Ukrajna területi integritását.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×