eur:
398.83
usd:
368.02
bux:
0
2025. március 21. péntek Benedek
Flags in front of the EU Commission building in Brussels
Nyitókép: artJazz/Getty Images

Elsötétülnek az orosz állami médiumok az EU-ban

Az Európai Tanács döntése értelmében betiltják a RT-t és a Szputnyikot, és „egyes orosz bankokat” kizárnak a SWIFT-ből.

Az Európai Tanácsban a 27 tagország megállapodott kedd este abban, hogy Oroszország Ukrajna elleni háborúja miatt betiltják az RT és a Szputnyik orosz állami médiumok sugárzását az Európai Unió területén, és hogy kizárnak „bizonyos orosz bankokat” a nemzetközi pénzátutalásokhoz használt kommunikációs rendszerből, a SWIFT-ből – jelentette be a francia EU-elnökség.

A tagállamok nagykövetei abban is megállapodtak Brüsszelben, hogy európai entitások nem vehetnek részt az Oroszországi Közvetlen Befektetési Alap (RFPI) által finanszírozott projektekben – olvasható a francia EU-elnökség Twitter-üzenetében.

Ezek a büntetőintézkedések már szerdán életbe lépnek, közvetlenül azután, hogy megjelennek az unió közlönyében. A hivatalos közlöny részletezni fogja a büntetendő bankokat.

A SWIFT rendszert „atomfegyvernek” tekintik a pénzvilágban,

és mintegy 300 orosz bank a tagja – emlékeztettek hírügynökségek. Meg nem nevezett diplomáciai források szerint hét orosz bankról van szó, de a legnagyobb, a Sberbank nincs köztük Az RT-t és a Szputnyikot mind az éterből, mind az internetről kitiltják.

Az EU, az Egyesült Államok, Franciaország, Németország, Olaszország, Kanada és Nagy-Britannia szombaton állapodott meg abban, hogy bizonyos orosz bankokat kizárnak a SWIFT rendszerből, akadályozandó globális tevékenységüket. Az AFP hírügynökség szerint néhány európai ország – köztük Németország és Olaszország – kezdetben habozott támogatni a kezdeményezést, mert attól tartottak, hogy Oroszország a gázszállítás leállításával bosszulja meg azt.

Az Európai Parlament (EP) képviselői kedden Brüsszelben tartott rendkívüli plenáris ülésükön állásfoglalást fogadtak el, amelyben Ukrajna megtámadása miatt szigorúbb európai uniós szankciókat sürgettek Oroszországgal szemben, és Ukrajna EU-tagjelölti státuszának megadásáról is haladéktalanul tárgyalnának. Az állásfoglalásban egyebek között kijelentették, hogy az összes orosz bankot ki kellene zárni a SWIFT-ből.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor péntek reggel: eljön az idő, hogy a magyar álláspont lesz a közös uniós álláspont

Orbán Viktor péntek reggel: "eljön az idő, hogy a magyar álláspont lesz a közös uniós álláspont"

Az EU-csúcsot követően a magyar miniszterelnök a Kossuth rádióban beszélt az aktualitásokról, az árrésstopról, a gyülekezési jog szigorításáról, Ukrajna EU-csatlakozásról, a véleménynyilvánításról és más kérdésekről. Orbán Viktor szerint "eljön a kijózanodás pillanata".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.21. péntek, 18:00
Rakonczay Gábor
extrém sportoló, az Atlanti-óceán átevezője
Megújult Budapest egyik bevásárlóközpontja

Megújult Budapest egyik bevásárlóközpontja

Közel kétmilliárd forintos fejlesztéssel teljesen átalakult a Lurdy Ház. A közel kilencvenezer négyzetméteres komplexum felújítása a régió dinamikus növekedésének szerves részeként indult el, igazodva a bővülő gazdasági lehetőségekhez és az üzleti szféra változó igényeihez - közölte a bevásárlóközpontot üzemeltető cégcsoport.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×