eur:
410.43
usd:
390.31
bux:
0
2024. december 11. szerda Árpád
PRETORIA, SOUTH AFRICA - MAY 25: Citizens wait for the vaccination rollout at the FF Robeiro Clinic at Sammy Marks Square vaccination site on May 25, 2021 in Pretoria, South Africa. This forms part of phase 1 b and phase 2 rollout of the COVID-19 vaccine.  Under phase 2, citizens aged 60 and above and other vulnerable groups are eligible to get the jab, while healthcare workers who were not vaccinated during phase 1 of the rollout may still do so under phase 1 b.  The Gauteng province increased vaccination sites in an effort to ramp up vaccination drive. (Photo by Alet Pretorius/Gallo Images via Getty Images)
Nyitókép: Alet Pretorius/Gallo Images/Getty Images

Bajban van Afrika, 20 millió második oltást kellene szerezniük valahonnan

A kontinensnek sürgősen szüksége van legalább 20 millió adag AstraZeneca védőoltásra a következő hat hétben, hogy a megfelelő időközben be tudják oltani az első adag vakcinát már felvetteket - közölte az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Dakarban.

"Afrikának most van szüksége az oltásokra. Bármilyen szünet az oltási kampányban emberéletek és a remény elvesztését jelenti" - közölte Matshidiso Moeti, a WHO afrikai szervezetének főigazgatója virtuális sajtóértekezletén.

"Egyelőre túl korai megmondani, hogy Afrika a harmadik hullám szorításában van-e. Azt azonban tudjuk, hogy a fertőzöttek száma növekvőben van, és ketyeg az óra azokban az országokban, akiknek fel kell gyorsítani a szállításokat, hogy teljes egészében meg tudják védeni a lakosság legsérülékenyebb rétegeit - tette hozzá Moeti.

Az AstraZeneca vakcina legalább 12 hétig 70 százalékos védelmet nyújt, s bár az egyetlen adag beadása után hat hónappal is találtak antitesteket a páciensek testében, a 12 hetes intervallummal beadott két oltás után 81 százalékos a védettség.

Az ENSZ egészségügyi szakosított szervezete közölte, hogy sürgősen szükség van 200 millió adag vakcinára, hogy be tudják oltani a földrész lakosságának 10 százalékát 2021 szeptembere előtt.

Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója arra héten szólította fel ENSZ tagállamait, hogy támogassák az oltási kampányt.

A WHO adatai szerint eddig 28 millió különböző Covid-19 elleni védőoltást adtak be Afrikában.

Franciaország volt az első ország, amely a nemzeti készletéből több mint 31 ezer oltást ajánlott fel Mauritániának, és további több mint félmillió adag adományozására tett ígéretet a következő hetekben több afrikai ország számára.

Az Európai Unió és a tagállamai, valamint az Egyesült Államok 100, illetve 80 millió adag védőoltás megosztására tettek ígéretet.

A súlyos indiai egészségügyi válság miatt akadoznak az Indiai Szérum Intézet (SII) gyógyszergyár szállítmányai, amelyekből Afrika a WHO vezette, a vakcinák méltányos elosztását segíteni hivatott Covax program keretében részesül.

Afrikában a járvány kezdete óta közel 4,8 millió fertőzöttet regisztráltak és több mint 129 ezren haltak bele igazoltan a SARS-CoV-2 nevű vírus okozta Covid-19-betegségbe az Afrikai Unió egészségügyi szervezetének, az Afrikai Betegségellenőrző és Megelőző Központ adatai szerint.

A WHO adatai szerint világszerte eddig mintegy 1,5 milliárd adag vakcinát adtak be.

Címlapról ajánljuk
Börtönnel fenyegeti a kormány a tiltakozó orvosokat Szlovákiában

Börtönnel fenyegeti a kormány a tiltakozó orvosokat Szlovákiában

Az előttünk álló év elején akár 3 300 orvos is hiányozhat északi szomszédunknál az egészségügyből, december végén ugyanis lejár a felmondási idejük. A kormány ezért drasztikus lépéshez folyamodott: jóváhagyta azokat a jogszabály-módosítási javaslatokat, amelyek lehetővé teszik rendkívüli helyzet kihirdetését akkor is, ha az egészségügyi ellátás kritikus mértékben elérhetetlenné válik. Az orvosok egy év börtönt kockáztatnak, ha ilyen esetben megtagadják a munkát.
VIDEÓ
Esni kezdett a forint

Esni kezdett a forint

A hét első két napján a Fitch hitelminősítő kilátás-javítását ünnepelte a forint, közel 5 egységet erősödve 410-ig csökkent az euróval szembeni árfolyam. Szerdán hajnalban átmenetileg 410 alatt is járt az árfolyam, ami kéthetes forintcsúcsot jelentett, de aztán délelőtt esni kezdett a magyar fizetőeszköz, a dollár pedig erősödött. Ma kevés előre látható, piacmozgató esemény szerepel a naptárban, ezért talán a fő kérdés az lehet, hogy a dollár euróval szembeni visszaerősödése okoz-e forintgyengülést, vagy kitart a hét eleji jó hangulat.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×