Az Európai Bizottság eddigi támogatását újabb 500 millió euróval növelve egymilliárd euróra emeli hozzájárulását a kis és közepes jövedelmű országok koronavírus elleni vakcinával történő ellátására létrehozott COVAX-programhoz - jelentette be Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a G7 csoport vezetőinek videokonferencia keretében tartott tanácskozásán.
Az Európai Bizottság közleménye szerint a koronavírus-világjárvány leküzdésére szervezett fórumon Ursula von der Leyen közölte, az unió egymilliárd eurós kötelezettségvállalása közelebb viszi a COVAX kezdeményezést azon célkitűzésének teljesítéséhez, hogy 2021 végéig 1,3 milliárd adag biztonságos vakcina juthasson el a programban részt vevő 92 alacsony és közepes jövedelmű országba.
A bejelentett uniós pénzügyi hozzájárulás 300 millió euró összegű támogatásból, továbbá az Európai Fenntartható Fejlődési Alap Plusz (EFSD+) által biztosított 200 millió euró összegű garanciából áll majd. Utóbbi az Európai Beruházási Bank (EIB) által nyújtott hitelhez fog fedezetet nyújtani.
"Az új pénzügyi támogatással azt akarjuk biztosítani, hogy az oltóanyagok minél hamarabb eljussanak az arra részoruló, alacsony és közepes jövedelmű országokba.
Csak akkor leszünk biztonságban, ha az egész világ biztonságban van"
- fogalmazott.
Az EU és tagállamai közösen a COVAX pénzügyi eszköz legnagyobb támogatói közé tartoznak: eddigi vállalásaik együttesen több mint 2,2 milliárd eurót tesznek ki. Ez az összeg magában foglalja a Németország által szintén pénteken bejelentett 900 millió eurós felajánlást is - tette hozzá az uniós bizottság elnöke.
A COVAX kezdeményezésben 184 ország vesz részt, köztük 92 alacsony és közepes jövedelmű gazdaság. A pénzügyi eszköz annak a globális kezdeményezésnek a megvalósítását finanszírozza, mely az alacsony és közepes jövedelmű országokban élő emberek számára biztosít igazságos és méltányos hozzáférést a biztonságos és koronavírus ellen hatásos oltóanyagokhoz. Célja, hogy a COVAX 2021 végéig 2 milliárd adag oltóanyag beszerzését finanszírozza, és ebből legalább 1,3 milliárd adagot az alacsony és közepes jövedelmű országok kapjanak meg.