eur:
411.22
usd:
392.73
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Megvan a követségi dolgozók rejtélyes rosszullétének első hivatalos magyarázata

Havannai szindrómának nevezték el azt a tünetcsoportot, amelyet amerikai és kanadai, Kubában szolgáló diplomaták produkáltak, eddig nem ismert okból.

Az amerikai tudományos akadémia jelentése szerint „irányított”, pulzáló rádiósugarak okozhatták a diplomaták tüneteit – írta a The Guardian cikke alapján a hvg.hu.

Az Egyesült Államok havannai nagykövetségén 2015 végén és 2016-ban több alkalmazott megbetegedett, halláskárosodást szenvedtek. Akkor azt közölték, hogy miután az orvosok többféle szimptómát regisztráltak, a bajok forrása is többféle lehet. A tünetek jelentkezésének kezdete óta 2016-ra már több munkatárs tért haza a havannai nagykövetségről "egészségügyi okok" miatt. Az ügyben több diplomata felesége is érintett volt. A tünetek egészen sokfélék voltak, köztül például beszédproblémák és orrvérzés is. Kicsivel később Kanada is közölte, hogy halláskárosodást szenvedett Havannában az egyik diplomatájuk. Azt közölték, hogy akusztikus támadások történhettek, olyan frekvenciát kibocsátó szerkezeteket helyezhettek el a diplomaták lakásában, ami súlyos halláskárosodást okoz.

Donald Trump a kubai kormányt tette felelőssé az esetekért és 2017-ben az incidensek következtében két kubai diplomatát ki is zártak Washingtonból, valamint visszahívták a Havannában dolgozókat és családtagjaikat.

Idén októberben Mike Pompeo, az amerikai külügyminiszter jelentette be, hogy „jelentős amerikai kormányzati forrásokat” fordítanak arra, hogy kutassák a szindrómát és annak okait.

Bár a kutatók azt nem tudták pontosan meghatározni, honnan is eredhet a tüneteket és a szindrómát okozó energia, arra kitértek, hogy „nyugati és szovjet tanulmányok is évtizedekre visszamenőleg megerősítik, hogy milyen körülmények okozzák a lehetséges mechanizmusokat.”

Arra is felhívták a figyelmet, hogy bár további vizsgálatokra lenne szükség, nem zárhatják ki, hogy újfajta eszközökkel okozzanak kárt egymásnak a politikai zereplők.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Az orosz invázió okozta pusztító gazdasági visszaesés ellenére Ukrajna 2023-ban figyelemre méltó ellenállóképességet mutatott, a gyászos 2022-es év után a GDP-je 5,3%-kal nőtt. Ugyanakkor a háború hosszú távú hatásai súlyosak: a költségvetési kiadások drasztikus emelkedése mellett a szociális, egészségügyi és oktatási források csökkenése demográfiai problémákhoz vezethet. Az EU és más nemzetközi partnerek támogatása kulcsfontosságú Ukrajna újjáépítéséhez, amelynek költségei a Világbank szerint elérhetik a 486 milliárd dollárt. A rekonstrukciós beruházások nemcsak Ukrajna talpra állását segíthetik, hanem stratégiai előnyöket hozhatnak az EU számára is, különösen a zöldenergia és az agrárszektorok terén – írja elemzésében a Vienna Institute for International Economics Studies (WiiW).

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×