eur:
404.67
usd:
375.47
bux:
0
2024. november 8. péntek Zsombor
Kormányellenes tüntetők követelik a kormány távozását Algírban 2019. november 1-jén. Algériában december 12-én tartanak elnökválasztást.
Nyitókép: MTI/AP/Toufik Doudou

Aggódva figyeli Európa az arab országokban zajló megmozdulásokat

Jelenleg is tart a 2011-ben kirobbant arab tavasz, nem oldódtak meg azok a problémák, amelyek akkor utcára vitték a tömegeket - vélekedett az InfoRádióban Csicsmann László, a Budapesti Corvinus Egyetem docense. Ezt jelzi szerinte, hogy 22 arab országból 12-ben zajlanak jelenleg kormányellenes tüntetések.

Olyan gazdasági és szociális jellegű problémákról van szó, mint a városiasodás, a népesedés, a fiatalok munkanélkülisége, továbbá politikai jellegű gondok is vannak, hiszen a tüntetők gyakorlatilag szembefordulnak a jelenlegi politikai vezetéssel - mondta az InfoRádióban Csicsmann László, a Budapesti Corvinus Egyetem docense, a Külügyi és Külgazdasági Intézet külsős szakértője.

A jelenlegi tüntetések sajátossága az, hogy

a tiltakozók gyakorlatilag félreteszik az etnikai és a vallási megosztottságot - például Libanonban vagy Irakban -, és alapvetően a nemzeti identitás alapján állnak ki a fennálló rendszerrel szemben

- fogalmazott a szakértő. Algériában az év eleje óta tartanak a megmozdulások, Szudánban is hasonló folyamatok szemtanúi lehetünk, de leglátványosabban Libanonban és Irakban zajlanak jelenleg a tüntetések. Egyiptomban is voltak az ősz folyamán demonstrációk, ezek mára alábbhagytak, és Iránban is komoly tiltakozások voltak az elmúlt napokban.

Csicsmann László szerint Európa alapvetően a biztonság szemüvegén át figyeli a történéseket, és a legnagyobb félelme az, hogy megismétlődnek a 2011 utáni események.

"Európa mára leszámolt azzal a mítosszal, hogy demokratizálódás zajlana a térségben, fő szempontja a migráció és a terrorizmus megelőzése."

A földrajzi közelség miatt főként Algériára, valamint a libanoni eseményekre összpontosítanak Európában. A kontinensnek a stabilitás az érdeke, de nem nagyon reagált az elmúlt hetek tüntetéseire, és érdemben nem is tudja befolyásolni ezeket az eseményeket - mondta a Budapesti Corvinus Egyetem docense.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor péntek reggel: a békeköltségvetést nyújtottuk be 2025-re

Orbán Viktor péntek reggel: a békeköltségvetést nyújtottuk be 2025-re

Diplomáciai nagyüzem van Budapesten, csütörtökön az Európai Politikai Közösség nemzeti vezetőinek kibővített találkozóját tartották, pénteken az EU-tagállamok vezetőinek informális csúcstalálkozójára kerül sor, a kettő között tett látogatást a Kossuth rádió stúdiójában a miniszterelnök.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
Mire lehet ma számítani a tőzsdéken?

Mire lehet ma számítani a tőzsdéken?

Mozgalmas napokon vannak túl a tőzsdék, az elnökválasztás után emelkedett a piac, majd tegnap még egy Fed-kamatdöntés is érkezett, amelyen a várakozásoknak megfelelően 25 bázispontot vágott az amerikai jegybank. Eközben itthon is pörögnek az események, az OTP és a Mol is közzétette hajnalban a negyedéves számait. A bank gyakorlatilag minden fontosabb soron jobb negyedéves eredményeket szállított, mint amire az elemzők számítottak, a bevétel 4, a profit 10 százalékkal lett magasabb a vártnál. A Molnak ezzel szemben inkább csökkenést könyvelt el a fontosabb sorokon, és adózott eredménye mintegy 6,5 százalékkal múlta alul a várakozásokat. Az általános tőzsdei hangulat közben továbbra is pozitív, a határidős indexek állása alapján emelkedéssel indulhat a nap a tőzsdéken.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×