eur:
408.05
usd:
375.07
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre

Destabilizációs célja van Macronnak az új kormányfővel

A normandiai Le Havre jobboldali polgármesterét, Edouard Philippe-et nevezte ki az új francia államfő, Emmanuel Macron kormányfőnek - jelentette be hétfőn Alexis Kohler, az elnöki hivatal új vezetője.

A 46 éves Edouard Philippe a kormányfői tisztséget december óta betöltő szocialista Bernard Cazeneuve-öt követi a miniszterelnöki székben. Első feladata az új francia kormány összeállítása lesz, ennek tagjait kedden nevezi meg az elnöki hivatal, a testület szerdán ül össze először.

A fiatalon még szocialista színekben politizáló városvezető a jobbközép Köztársaságiak államfőjelölt-állító választásán alulmaradt Alain Juppé volt kormányfő legbelsőbb politikai köréhez tartozik. A kinevezéssel Emmanuel Macron nem titkolt célja a jobboldal destabilizálása és a legnagyobb ellenzéki párt, a jobbközép Köztársaságiak szétrobbantása a júniusi nemzetgyűlési választások előtt.

A közvélemény előtt ismeretlennek számító, jogi végzettséggel rendelkező, Rouen városában született Edouard Philippe jobboldali képviselő volt az előző nemzetgyűlésben, nem tagja az államfő egy éve alapított, A Köztársaság lendületben (LReM) nevű mozgalmának, de Macron azt reméli, hogy a miniszterelnök személyének köszönhetően a jobboldali politikusok közül többen csatlakoznak majd az elnöki párthoz, amely így többséget szerezhet a nemzetgyűlésben a júniusi választásokon. Az ugyanis előfeltétele annak, hogy az államfő el tudja indítani a programjában szereplő gazdasági és társadalmi reformokat.

Sajtóértesülések szerint Macron és Philippe régóta jól ismeri egymást, centrista és Európa-barát meggyőződésük alapján egymás alteregójának tekinthetők, jóllehet az új miniszterelnök nem szavazta meg azokat a törvényeket, amelyeket Macron még szocialista gazdasági miniszterként terjesztett az előző nemzetgyűlés elé.

Jogi tanulmányait követően Philippe Macronhoz hasonlóan a párizsi politikatudományi egyetemen végzett, majd az elitképzőnek számító ENA közigazgatási egyetemre járt, ahonnan az államtanácsba vezetett az útja, de dolgozott egy ügyvédi irodában és az Areva nukleáris óriáscégnél is.

A bokszolásnak hódoló, krimi-szerzőként is ismert, valamint humora miatt a jobb- és baloldalon is kedvelt, ugyanakkor távolságtartó politikus hírében álló új miniszterelnök a Köztársaságiak elődpártja, az UMP 2002-es alapításától Alain Juppé egyik legfőbb munkatársa, 2010 óta Le Havre polgármestere, ahol 2014-ben újraválasztották. A normandiai városba vonult vissza, amikor Juppé novemberben elvesztette az előválasztást, amelynek során szóvivője volt Edouard Philippe.

A németül kiválóan beszélő háromgyermekes családapa magát "Alain Juppénél sokkal liberálisabbnak" tartja, és egy tavalyi interjúban azt mondta, hogy jól szót ért Bernard Cazeneuve-vel, aki akkoriban még a szocialista kormány belügyminisztere volt.

Elemzők szerint Edouard Philippe egyértelműen a Macron által ígért jobb és baloldali megosztottságot meghaladó politikai megújulást és generációváltást jelképezi a kormány élén. Ugyanakkor az új miniszterelnök különutasnak számít a jobboldalon, nem képvisel önálló platformot, Macronhoz hasonlóan tapasztalatlan az állami irányításban és nem valószínű, hogy a konzervatív tábor egy jelentős része miatta átlép az elnöki mozgalomba. Az viszont elképzelhető, hogy az ő személye miatt ismert jobboldali politikusok szerepet vállalnak majd az új kormányban.

A kedden kinevezendő kormány újabb teszt lesz Macron számára az ígért, "se nem jobboldali, se nem baloldali" politikai megújulás szempontjából. A várhatóan 15 tagú kormányban fele-fele arányban lesznek nők és férfiak, valamint a civil szféra prominens képviselői, illetve a jobb- és baloldalról érkező politikusok.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×