eur:
409.29
usd:
374.36
bux:
74343.85
2024. november 5. kedd Imre

Ugyanabba a hálózatba tartoztak a brüsszeli és a párizsi terrorsejtek

A tavaly novemberi párizsi és a márciusi brüsszeli merényleteket elkövető terrorsejtek ugyanannak a kiterjedt hálózatnak voltak a részei - mondta a kihallgatásán a támadások egyik vádlottja a VTM belga közszolgálati televízió keddi híradása szerint.

A csatorna beszámolója szerint Mohamed Abrini, a brüsszeli nemzetközi repülőtéren végrehajtott robbantásokért felelős terrorkommandó harmadik tagja arról számolt be az őt kihallgató rendőröknek, hogy a párizsi merényletek egyik fő felelősének tartott Salah Abdeslamnak még annál is nagyobb szerepe volt a támadásokban, mint azt korábban feltételezték.

Mint mondta, a párizsi terrorosztag egyetlen túlélőjének számító Abdeslam felelt a logisztikai feladatokért és ő vitte el a Szíriából érkezett dzsihadistákat a francia fővárosban lévő búvóhelyekre.

A "kalapos férfiként" ismertté vált Abrini állítólag arról beszélt, hogy a terrorsejtek tagjai gyakorlatilag szabadon mozoghattak Európában. Szerinte a határokon bevezetett biztonsági intézkedésekkel nem előzhetők meg a terrorcselekmények. Elmondta, hogy naponta sétált el gond nélkül az utcán katonák és rendőrök előtt, miközben nemzetközi elfogatóparancs volt érvényben ellene - írta keddi cikkében a Le Soir című napilap.

A vádlott szerint Abdelhamid Abaaoud, a párizsi merényletek feltételezett legfőbb szervezője egyszerű harcosként kezdett Szíriában, de idővel "emírré" vált, ami azt jelenti, hogy ezer embernek parancsolt, köztük számos belga és francia állampolgárnak.

Mohamed Abrini a brüsszeli robbantások előtt néhány perccel még együtt tűnt fel a két öngyilkos merénylővel a légikikötő biztonsági kameráinak felvételein. A férfi azonban feltehetően elbizonytalanodott és mégsem robbantotta fel magát, inkább elmenekült a helyszínről.

Március 22-én Brüsszelben a Zaventem nemzetközi repülőtéren és a Maelbeek metróállomáson hajtottak végre terrortámadást, 32-en meghaltak. Tavaly november 13-án Párizsban hét helyszínen követtek el merényleteket, amelyeknben 130 ember vesztette életét. A hatóságok szerint bizonyított kapcsolat van a párizsi és a brüsszeli merényletek kitervelői és elkövetői csoportjai között. Mindkét támadás elkövetőjeként az Iszlám Állam nevű terrorszervezet jelentkezett.

Címlapról ajánljuk
Elemző: a forint árfolyamát is érzékenyen érinti az amerikai elnökválasztás eredménye

Elemző: a forint árfolyamát is érzékenyen érinti az amerikai elnökválasztás eredménye

Az elnökválasztás után – a pénzpiaci elemzői vélemények szerint – a mostaninál magasabb inflációs környezet jöhet az Egyesült Államokban, ami lecsapódhat a devizapiacokon is. Főleg, ha az amerikai elnökválasztás után elindul egy erőteljes kereskedelmi háború a világban – mondta az InfoRádióban Nagy Viktor, a Portfolio vezető elemzője.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.06. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Amerika Kutatóintézetének tudományos munkatársa
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, de egyre több a probléma

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, de egyre több a probléma

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A küzdelem rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek. Az első, Dixville Notchból érkező eredmény döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. Közben a választás folyamatát vihar, áradás, technikai problémák és bombafenyegetések hátráltatják. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×