eur:
415.45
usd:
402.88
bux:
79775.14
2025. január 6. hétfő Boldizsár

Kik fizetik a legtöbb kenőpénzt?

A kínai és az orosz cégek fizetnek a legnagyobb arányban kenőpénzt, amikor valamely külföldi országban tevékenykednek, és a legkorruptabb szektorok az állami és önkormányzati megrendelések piaca, valamit az építőipar - olvasható a Transparency International nemzetközi korrupcióellenes szervezetnek a csúszópénzfizetésről szóló, legfrissebb Bribe Payers-indexében.

A szerdán nyilvánosságra hozott idei felmérésben Kína és Oroszország szerepel a két utolsó, 27. és 28. helyen. Ebben a listában legelöl Hollandia, Svájc, Belgium, Németország és Japán szerepel. Nagy-Britannia a nyolcadik, az Egyesült Államok a kilencedik. A berlini székhelyű szervezet szerint a felsorolt 28 országból egyik sem "teljesen mentes" a korrupciótól, és csak kevés ért el javulást a korrupció terén a legutóbbi, 2008-as csúszópénzindex elkészítése óta. A 28 ország között mind ott van a világ legfejlettebb 20 országa, a G20.

A legjobban India indexe javult, de továbbra is a táblázat alján szerepel. Kanadában és Nagy-Britanniában romlott a legtöbbet a kenőpénzhelyzet - áll a jelentésben.

A szervezet külföldi közvetlen beruházásaik és exportjuk, valamint a regionális jelentőségük alapján kiválasztott 30 ország 3016 vállalatvezetőjét kérdezte meg arról, hogy a felmérésben szereplő országokban működő vállalatok milyen gyakran fizetnek kenőpénzt.

A Transparency International felszólította az országokat, hogy ratifikálják az ENSZ, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) és az Európai Unió égisze alatt létrejött kenőpénz-ellenes egyezményeket.

"E heti cannes-i találkozójukon a G20 kormányainak sürgős kérdésként kell kezelniük a külföldi kenőpénz kérdését" - hangsúlyozta Huguette Labelle, a TI munkatársa közleményében.

"Külön aggodalomra ad okot, hogy Oroszország és Kína áll a lista végén" - áll a közleményben, amely emlékeztet a két ország növekvő globális jelenlétére, különös tekintettel az oroszországi kőolajra és földgázra és a kínai infrastrukturális és bányaipari beruházásokra főként Afrikában.

Kína azon döntése, hogy kiterjeszti a korrupcióellenes törvényt a külföldön működő kínai vállalatokra és a Kínában tevékenykedő külföldi cégekre jelentős lépés, de továbbra is kockázatot jelent a források áteresztő képességének korlátozottsága - mondta Zsan Zsian-min (Ran Jianmin), a TI kínai szervezetének munkatársa.

A külföldi csúszópénzek fizetését megakadályozó új orosz törvények reményt keltőek - mondta Jelena Panfilova, a Transparency oroszországi felmérést végző részlegének vezetője, bár hozzátette, hogy "nincsenek megvesztegethetetlenek az orosz köz- és üzleti életben".

A legkorruptabb szektorok az állami és önkormányzati megrendelések piaca, valamit az építőipar, a lista élén a mezőgazdaság és a könnyű gépipar áll. A bányászat, a kőolaj- és gázipar, valamint a jogi és üzleti szolgáltatások is hajlamosak a korrupcióra.

A szervezet meglepetését fejezte ki, hogy a magáncégek egymásnak fizetett csúszópénze "majdnem olyan magas, mint az állami hivatalnokoknak bármelyik ágazatban fizetett kenőpénz". Követendő példaként említette az új brit törvényt, amely bűncselekménynek minősíti a cégek közötti kenőpénz fizetését.

A TI rámutat: az állami és közszolgálati megrendelések, illetve az építőipar területén tapasztalható korrupció gyakran a középületek biztonságát veszélyezteti, ami - mint ahogyan erről az igen korrupt országokban történt földrengések is tanúskodnak - ténylegesen befolyással vannak emberéletekre.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Szárnyal az orosz hadiipar, a NATO nem bírja a tempót

Szárnyal az orosz hadiipar, a NATO nem bírja a tempót

Hibába tízszer nagyobb a védelmi költségvetése, a NATO nem tudja tűzerőre váltani a vásárlóerejét Moszkvával szemben – állítja egy közelmúltbeli elemzés. Az anyagot a Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI) állította össze, miközben Svédországban egyes politikusok arra figyelmeztetik a lakosságot, hogy készüljön, mert háború törhet ki Oroszországgal.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.06. hétfő, 18:00
Csaba László
közgazdász, egyetemi tanár
Bod Péter Ákos: Páratlan év áll előttünk, ebben biztosak lehetünk

Bod Péter Ákos: Páratlan év áll előttünk, ebben biztosak lehetünk

Az évkezdet önmagában nem mindig fordít a világ állásán, különösen gazdasági ügyekben: léteznek tartós kötöttségek, nehezen módosuló folyamatok, a naptári évtől eltérő ritmusú üzletmenetek. Most mégis több okból várható, hogy 2025 karaktere más lesz, mint az óesztendőé, belső szerkezeti és ciklus-okokból, valamint nagyjelentőségű külső tényezők miatt egyaránt. Akik viszont a remélt kedvező külső fordulatokból vezetik le a többször beígért fellendülés eljövetelét, legfeljebb tanácstalanságukat leplezik. Fontos események persze történnek, ám amint eddig is megtapasztalhattuk, alkalmazkodási készség és képesség dönt a gazdasági siker dolgában.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×