eur:
389.38
usd:
361.48
bux:
68391.22
2024. május 6. hétfő Frida, Ivett

Új alap vásárolhat a francia kormány nevében

Állami tulajdonú, önálló jogi személyiséggel rendelkező intézményt hozott létre a francia kormány, hogy azon keresztül hatékonyabban tudjon a bajba kerülő bankok segítségére sietni és szükség esetén tulajdonrészt szerezni azokban. Az új képződmény neve Állami Tulajdonrész Szerző Társaság, felállítását a francia miniszterelnök jelentette be szerdán, a pénzügyi válságról tartott parlamenti vitán.

Francois Fillon a lépést azzal indokolta, hogy ily módon az állam lényegesen gyorsabban és célratörőbben tud cselekedni, ráadásul a kormánynak nem kell elkülönítenie pénzeket az esetleges beavatkozásokra. Az elképzelés szerint ugyanis a szükséges összeget - a francia állam garanciavállalása mellett - az Állami Tulajdonrész Szerző Társaságnak kell beszereznie a nemzetközi piacon, a lehető legjobb feltételekkel.

A miniszterelnök hangsúlyozta: nem céljuk a pénzintézetek hosszú távú államosítása, bár az ellenzéki szocialisták lényegében ezt tartanák jó megoldásnak. A kormányfő ehelyett úgy véli, sokkal célravezetőbb, ha az új társaságon keresztül részt vesznek egy-egy bank feltőkésítésében, majd eladják azt. Ezt tervezik egyébként a két hete a belga kormánnyal közösen megmentett Dexia bankkal is.

Ilyen jellegű műveletre Franciaországban legutóbb 2004-ben, Nicolas Sarkozy pénzügyminisztersége idején került sor. Akkor az állam úgy mentette meg a csődtől a nagy sebességű vonatokat, a TGV-ket - és az új budapesti metrószerelvényeket - gyártó Alstom-ot, hogy megszerezte a cég 20 százalékos tulajdonrészét. Amikor a részvényeket két év múlva eladták, a kincstár közel 1,3 milliárd eurós haszonra tett szert az ügyleten.

Bár intézkedéseik különböznek a brit vagy a spanyol kormányok által bevezetett lépésektől, a franciák igyekeznek csapatban játszani. A kormányfői hivatal szerdán közleményben tudatta, hogy Nicolas Sarkozy és Angela Merkel megállapodtak: a pénzügyi válsággal kapcsolatos összes lépésüket előzetesen egyeztetik, szerda éjszaka pedig a francia és a belga kormány abban állapodott meg, hogy közösen garantálja a Dexia által a piacon felvett jövőbeni hiteleket.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Az Európai Bizottság meglépi azt Lengyelországgal, amit Magyarország is szeretne

Az Európai Bizottság meglépi azt Lengyelországgal, amit Magyarország is szeretne

Az Európai Bizottság hétfőn elindítja azt a folyamatot, amelynek célja, hogy hivatalosan is lezárja a Lengyelországgal a jogállamiság hiányosságokról szóló évek óta tartó vitát – közölte három, a tervet ismerő személy a Financial Times-szal. A tavalyi választásokat követően a Donald Tusk vezette EU-párti lengyel kormány februárban tervet terjesztett elő az igazságszolgáltatás függetlenségének helyreállítására, amelyet még a Jog és Igazságosság Párt által vezetett párt terjesztett elő.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×