A podgoricai szakadárok vezetője azt is hangsúlyozta: a függetlenségnek nem lesznek vesztesei Montenegróban. Az unionista tömb egyelőre nem hajlandó elismerni vereségét és a szerbiai miniszterelnöki hivatal is csak a választási bizottság adatait tekinti majd hivatalosnak.
A népszavazás hivatalos eredményeit ugyanis csak a déli órákban közlik - jelenti az InfoRádió újvidéki tudósítója, aki szerint a függetlenség-pártiak vasárnap éjjel tűzijátékkal ünnepelték a győzelmet, de hétfő reggel még ők is várakozó állásponton voltak.
Az Európai Unióval egyeztetett feltételek alapján Montenegró kiválásához a szavazók 55 százalékának kellett a függetlenségre szavaznia.
Mindenki elfogadja?
A magyar külügyminiszter az eredménnyel összefüggésben úgy fogalmazott: az államközösség fenntartása már nem tudta volna biztosítani a megfelelő együttműködést Szerbia és Montenegró számára.
Somogyi Ferenc hangsúlyozta: bízik abban, hogy a döntés mindkét fél számára elfogadható lesz, hiszen annak érvényesítésére Szerbia és Montenegró is kötelezettséget vállalt.
A népszavazást 3.400 külföldi és szerbia-montenegrói megfigyelő ellenőrizte.
A nemzeti hovatartozás dönthet
A 2002-ben tartott függetlenségi népszavazáson 66 százalékos részvétel mellett a szavazók 96 százaléka a szerbia-montenegrói államközösség fenntartása mellett voksolt.
A nemzeti hovatartozás nagymértékben meghatározza a szavazók véleményét. A legutóbbi népszámlálás adatai szerint a polgárok 40,6 százaléka montenegróinak, 30 százaléka szerbnek, 9,4 százaléka bosnyáknak, 7,1 százaléka albánnak, 4,3 százaléka muzulmánnak és 1,05 százaléka horvátnak vallja magát.
Jön a havazás, elkészültek az első térképek