Infostart.hu
eur:
363.36
usd:
309.25
bux:
134050.16
2026. április 27. hétfő Zita
Shot of a senior woman looking thoughtful in a retirement home
Nyitókép: Cecilie_Arcurs/Getty Images

Dagad a hiány a nyugdíjkasszában - itt vannak a számok

Ezzel számol a kormány a konvergenciaprogramban.

A kormány a dokumentumban egy részletes táblázatban feltünteti, hogy milyen az államháztartás hosszú távú fenntarthatósága és hogy milyen veszélyek leselkednek erre leginkább. Így például sorra veszik az állami nyugdíjkiadások, egészségügyi, tartós ápolási és oktatási kiadások hosszú távú GDP-arányos értékét, egészen 2070-ig kivetítve - írta a Portfolio.

Ezek szerint az állami nyugdíjkiadások most látott 8-9 százalékos GDP-arányos értéke

  • 2040-re 9,7 százalékra,
  • 2050-re 11,2 százalékra,
  • 2060-ra 11,9 százalékra, míg 2070-re 12,4 százalékra emelkedik. (Tavaly is ilyen adatokkal számolt a kormány.)

Eközben az egészségügyi és oktatási kiadások hosszabb távon ugyan szintén növekednek, de nem ilyen mértékben.

Viszont csökkenni fognak a GDP arányában a nyugdíjbiztosítási járulékbevételek. A 2019-es 7,7 százalékos GDP-arányos nyugdíjbiztosítási járulékbevételei arányszám

  • 2030-ra 7,4 százalékra csökken
  • és az előrejelzés szerint 2070-ig itt is marad.

A portál összegzése szerint a nyugdíjkassza hiánya az előttünk álló évtizedekben látványosan felfúvódik: a 2040-ben látott 2,3 százalékról 2070-re felugorhat 5 százalékra.

Címlapról ajánljuk
Washingtonba látogat a brit királyi pár – viszik a kormányfőt is, akinek küzdenie kell

Washingtonba látogat a brit királyi pár – viszik a kormányfőt is, akinek küzdenie kell

Az amerikai elnök elleni újabb merényletkísérlet egy időre megakasztani látszott III. Károly angol király és Kamilla királyné hivatalos amerikai látogatását. Végül pótlólagos egyeztetések után úgy döntöttek, hogy a tervezett időben elutazik Washingtonba a királyi pár. Gálik Zoltán külpolitikai szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem docense beszélt a részletekről az InfoRádióban.

Igazi „nagyágyúk” távoznak a Parlamentből – íme az üzenetük, és a reakciók

Orbán Viktor, a Fidesz–KDNP listavezetője, leköszönő miniszterelnök visszaadja a választáson elnyert mandátumát. A KDNP vezetői, köztük Semjén Zsolttal, sem ülnek be a parlamentbe, mint ahogy a Fideszből Kósa Lajos és Bánki Erik sem.
inforadio
ARÉNA
2026.04.27. hétfő, 18:00
Cseh Tibor András
a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara alelnöke
Választás 2026: Magyar Péter üzent Mészáros Lőrincnek

Választás 2026: Magyar Péter üzent Mészáros Lőrincnek

A választási vereség utáni második héten látványosan felgyorsultak a politikai folyamatok, elsősorban a hatalomból távozó kormánypártok oldalán, a Fidesz–KDNP térfelén. Magyar Péter leendő miniszterelnök folyamatosan ismerteti az új kabinet minisztereinek névsorát, a hét elejére ígérte többek között a belügyi és az igazságügyi tárcák leendő vezetőinek bemutatását. Eközben egyre több hír érkezik arról, hogy vagyonkimentésekbe kezdtek politikai és üzleti érdekkörök. Az új kormány már aktívan tárgyal az uniós források hazahozataláról is.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×