Az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet kutatást végzett a cégek pénzügyi helyzetéről. Az adatfelvételben 350, legalább húsz főt foglalkoztató hazai céget kérdeztek különböző szempontok alapján.
A válaszadók 44 százaléka azt jelezte, egyáltalán nem tapasztalt pénzügyi nehézségeket, 56 százalékuk kisebb-nagyobb mértékben azonban igen 2022 júliusában. A következő félévre vonatkozóan a cégek 64 százaléka számít nehézségekre. "A cégek minden gazdasági szektorban a következő félévre vonatkozóan pesszimistábbak a pénzügyi kötelezettségek teljesíthetőségével kapcsolatban" – mondta az intézet ügyvezetője, Nábelek Fruzsina.
Megjegyezte:
az építőiparban többen, az vállalkozók 72 százaléka számít nehézségekre,
de a többi ágazatban, így a szolgáltatás, a kereskedelem és feldolgozóipar területén 60 százalék fölötti ezen cégek aránya. Megfigyelhetők cégmérettel kapcsolatos különbségek is: a pénzügyi kötelezettségek teljesíthetőségével kapcsolatban a nagyobb vállalkozások jobban teljesítenek, mint a kisebb, száz fő alatti cégek.
A szakértő szerint a tisztán hazai tulajdonú cégek rosszabb helyzetben vannak, mint a részben vagy egészében külföldi tulajdonúak. Várakozásaik is pesszimistábbak a következő fél évre vonatkozóan, mint a külföldi tulajdonú cégeknek.
A vállalkozók szerint a cégek legnagyobb problémáját 2022 júliusában többek között az árfolyamveszteség jelenti. Az alapanyagok, a nyersanyagok kifizetése és az energiahordozók finanszírozása is egyre több cégnek problémát jelent. Ez a cégek több mint tíz százalékának okozott már érdemi nehézséget az elmúlt hónapokban. Az építőipari cégek számára elsősorban az adók és járulékok kifizetése jelent pénzügyi nehézséget. A kereskedők és a feldolgozóipari cégek számára viszont az energiahordozók kifizetése jelentősebb probléma.
A pénzügyi tartalékok szintjével kapcsolatban is pesszimistábbak lettek az elmúlt időszakban a vállalkozásoknak a várakozásai.
A cégek 41 százalék arra számít, a pénzügyi tartalékaik szintje nem változik a következő félév során. A szakértő szerint ez azért érdekes, mert előző félévben nagyjából a cégek 20 százaléka jelezte azt, hogy tudta növelni a tartalékai szintjét. Ez az arány most már a következő félévre vonatkozóan 15 százalék alatt van. "Tehát a cégek többsége arra számít, hogy vagy nem változik a tartalékaik szintje, vagy csökkenni fog a következő félévben" – mondta Nábelek Fruzsina.
A magyar gazdaság kilátásairól Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke beszélt az InfoRádió Aréna című műsorában: