Az ITM keddi közleménye szerint a labor a címkén feltüntetett összetevők megfelelőségét, a csomagolás zártságát vizsgálta, és tesztelte a termékek mosási hatékonyságát is. A vizsgálat során kávéból, fűszerpaprikás olajból, spenótból és meggyléből azonos mennyiséget vittek fel egyforma fehér textilmintákra, majd azokat 24 órás száradás után automata mosógéppel, mindenben megegyező körülmények között, 40 Celsius-fokon kimosták. A mosáshoz a mosószerek csomagolásán feltüntetett, közepesen kemény vízhez és közepesen szennyezett ruhához ajánlott adagolásokat alkalmazták. Mivel egyik vizsgált mosószer sem kifejezetten folteltávolításra tervezett termék,
a mosás nem tüntette el teljesen a foltokat, azok csak elhalványodtak.
A laboratórium az ár-érték arány vizsgálata során a beszerzési árak alapján kiszámolta, hogy az egyes mosószerek használatával közepes vízkeménység esetén mennyibe kerül egy átlagos adag, vagyis 4-5 kilogramm közepesen szennyezett ruha kimosása.
A legolcsóbb terméknél valamivel több mint 27, a legdrágábbnál pedig 115 forintra jött ki egy mosás költsége.
Keszthelyi Nikoletta, az ITM fogyasztóvédelemért felelős helyettes államtitkára a közleményben elmondta: a hazai üzletekben kapható mosószerek tesztelésének célja az volt, hogy a vásárlókat a termékek hatóanyag-tartalmának, mosási hatékonyságának és ár-érték arányának összehasonlításával segítsék a tudatos döntés meghozatalában, a számukra leginkább megfelelő termékek kiválasztásában.
A laborvizsgálatok szerint mindegyik árucikk teljesítette az előírásokban foglalt követelményeket, fogyasztóvédelmi hatósági intézkedésre az ellenőrzés nyomán ezúttal nem volt szükség
- tette hozzá.
Az innovációs tárca fokozott erőfeszítésekkel, hatékony, célzott vizsgálatokkal védi a fogyasztókat 2020-ban is, így a gyakran használt tisztítószerek ellenőrzése már februárban újabb termékcsoportokkal folytatódik.