A törlesztőrészletek számítási módja nem kifejezetten egyszerű, ráadásul napi kamatszámítás történik. A pénzügyi tárca tájékoztatása szerint az első időszakban a hitel után 2,71 százalékos kamatot számít fel az IMF. A későbbiekben felvett részletek kamata azonban több lesz: 3,71 százalék, illetve 4,71 százalék.
A hitelkeret rendelkezésre állási díja sem kis összeg: 15 milliárd forint, a teljes hitel 0,25 százaléka. Pokorni Zoltán (Fidesz) ezzel az összeggel kapcsolatban megemlítette, hogy ebből évente négyszáz mentőautót lehetne vásárolni, teljes felszereléssel együtt.
Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke korábban elmondta: a csomag egy hitelkeret, amely a kormány rendelkezésére áll, felhasználásáról, lehívásáról ennek megfelelően a kormány fog dönteni. A hitelkeret lehívása után a befolyó deviza a Magyar Nemzeti Bank számlájára kerül, és a devizatartalékokat fogja növelni. Az összeg mértékével kapcsolatban elmondta, teljes lehívása esetén megduplázza hazánk meglévő tartalékait, valamint egyharmada a magyar államadósságnak.
Miért sebezhető Magyarország?
A Fidesz alelnöke szerint a magyar gazdasági helyzet nem két hét alatt lett ilyen, ehhez évek "munkája" kellett. Varga Mihály csütörtökön találkozott James Morsinggal, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) európai osztályának munkatársával, aki a szervezet által nyújtott hitellel kapcsolatban vizsgálódott Budapesten.
Varga Mihály elmondta: amit ebből a konzultációból leszűrt, és amit az IMF képviselője sem cáfolt, hogy a mai helyzethez az elmúlt hat év rossz gazdaságpolitikája vezetett. Magyarország azért sebezhetőbb, azért van mélyebb válságban, mint a szomszéd országok, és azért kellett egyedüliként az IMF-hitelhez folyamodnia, mert a gazdaságpolitika ide juttatta az országot.