Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 27. szombat László
Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter a Századvég konferenciáján a Várkert Bazárban 2025. június 2-án.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd

Lenin, Sztálin, Trockij, Buharin – ezek a nevek jutottak Navracsics Tibor eszébe a Tisza-kormány néhány focit néző tagjáról

z elit összetétele ugyan változhat, de az új szereplők idővel törvényszerűen átveszik a hatalmi elitre jellemző szokásokat – fejtette ki véleményét Navracsics Tibor a közösségi oldalán közzétett bejegyzésében. A volt közigazgatási és területfejlesztési miniszter történelmi példákkal illusztrálta az elitváltások dinamikáját.

„Az elit elit marad. Akkor is, ha összetétele változik, a szokások viszonylag hamar beszoktatják az új tagokat is. Így van ez a szokásos elitváltásnál, és így van még a forradalmi – vagy ahogyan mostanában nevezik, »rendszerváltó« – elitváltásnál is” – fogalmazott a politikus.

Navracsics Tibor szerint a legfőbb különbség az, hogy a forradalmi elit, amíg a „hatalom sáncain kívül” reked, bűnösnek tartja a regnáló elit szokásait, és mentességet ígér azok alól. A pozícióba kerülést követően azonban – eltérő mértékben ugyan, de – lassan beleszoknak az elitlétbe és felveszik a korábban bírált magatartásmintákat – írja annak kapcsán, hogy a Tisza-kormány több vezetője együtt ült a BL-döntőn egy páholyban – vette észre az index.hu.

A volt tárcavezető írásában úgy vélte, hogy a forradalmi vagy rendszerváltó eliteknek is mindig színre lépnek a maguk radikális vezéralakjai – utalva a francia forradalom (Robespierre, Saint-Just, Marat, Danton) és a bolsevik fordulat (Lenin, Sztálin, Trockij, Buharin) kulcsfiguráira. Navracsics Tibor szerint azonban az idő előrehaladtával ezek a markáns különbségek lassan eltűnnek, és

az új szereplők egyszerűen az elit tagjaivá válnak,

annak minden megszokott sajátosságával együtt.

A volt miniszter elemző gondolataihoz egy beszédes fotót is mellékelt, amely a közéleti elit jelenlegi reprezentánsait ábrázolja informális környezetben.

Budapest, 2026. május 30.
Az Arsenal szurkolói a labdarúgó Bajnokok Ligája döntõjében játszott Paris Saint-Germain - Arsenal mérkõzésen a Puskás Arénában 2026. május 30-án.
MTI/Hegedüs Róbert
Budapest, 2026. május 30. Az Arsenal szurkolói a labdarúgó Bajnokok Ligája döntõjében játszott Paris Saint-Germain - Arsenal mérkõzésen a Puskás Arénában 2026. május 30-án. MTI/Hegedüs Róbert

A felvételen Kapitány István gazdasági és energetikai miniszter, Ruszin-Szendi Romulusz honvédelmi miniszter, Nagy Ervin kultúráért felelős államtitkár, valamint Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszter látható, amint a Puskás Aréna lelátójáról követik a Budapesten megrendezett 2026-os UEFA Bajnokok Ligája-döntő eseményeit.

Címlapról ajánljuk
A vb-történelem utóbbi 60 évének legtöbb potyagólt kapó kapusa a bűnbak

A vb-történelem utóbbi 60 évének legtöbb potyagólt kapó kapusa a bűnbak

Uruguay két döntetlen után elveszítette a harmadik, a spanyolok elleni mérkőzését a labdarúgó-világbajnokságon, s ezzel – a korábbi világbajnokok közül egyedüliként – kiesett a csoportszakasz végén. A kapott gólnál nagyot hibázó veterán kapus, a 41. évében járó, Fernando Muslera nem ment ki a második félidőre, Sergio Rochet váltotta.

Budakalász 40 fok felett, Budapesten is megdőlt a rekord

32 éve Örkényben mérték az eddigi csúcsot, de ez most simán megdőlt, ahogy vasárnap, hétfőn és kedden is nagy valószínűséggel meg fog.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×