Infostart.hu
eur:
356.03
usd:
313.97
bux:
139013.79
2026. június 24. szerda Iván
Autós emeli le a töltőpisztolyt a Mol gyáli töltőállomásán 2020. január 1-jén. A kormány döntése értelmében január 1-jétől emelkedik a biológiai eredetű összetevők bekeverendő aránya az üzemanyagokban, az intézkedéssel Magyarország is csatlakozik a környezetbarát E10-es üzemanyagot használó államokhoz. A régi típusú autót használóknak célszerű ellenőrizni, hogy lehet-e kocsijukba az új üzemanyagból tankolni.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd

Sehol nincs a kisbenzinkutak állami támogatása

A kis kutak ráadásul jelenleg csak az általuk megrendelt üzemanyag-mennyiség felét kapják meg.

"Az egész térségben üzemanyaghiány van, a közép-kelet-európai finomítók közül ötből három nem működik. A gázolajból komoly hiányok vannak a piacon, és ezt most nemcsak a Balaton környékén, hanem országosan is tapasztaljuk. Lefogynak benzinkutak, a Lukoil is, a Mol is korlátozta a kisbenzinkutak kiszolgálását hatvanhat százalékról ötven százalékra. Így amennyiben száz litert rendelünk, ötven litert szolgálnak ki számunkra. Minden jel arra mutat, hogy komoly áruhiány van az országban" – mondta Egri Gábor, a Független Benzinkutak Szövetségének elnöke.

"Jelenleg elég nehéz helyzetben vagyunk. Egyik oldalon áruhiány van, és nem tudjuk az ügyfeleinket kellőképp kiszolgálni, a másik oldalon a júliusi támogatásunkat nem kaptuk meg. A törvény és a rendelkezések megjelentek a kifizetésről, de júliusi kifizetések még nem volt, és nem tudtuk még benyújtani az augusztusi kérelmeinket sem."

Egri Gábor beszámolója szerint még nem tudják, hogy a kormányzatnak szándéka-e tovább támogatni a kis családi benzinkutakat. S szövetség nagyjából öt-hatszáz benzinkutat fog össze, az országot lefedve. "Országos a baj. Nincs egy olyan régió, nincs egy olyan város vagy település, ahol a kollégáink jeleznék, hogy jó az ellátás, és a vevőket száz százalékban ki tudják szolgálni" – mondta.

A támogatás alapfeltétele a töltőállomások nyitva tartása. Ha a támogatásokat nem fizetik ki, a nyitva tartás sem lesz már kötelező érvényű, és sokan úgy dönthetnek inkább, hogy nem üzemelnek tovább veszteséggel. Ráadásul a támogatások sem fedezik a kiadásaikat. Egri Gábor szerint a Mol árpolitikája, ami csak a piaci szereplőket szolgálja ki naponta egyszer, nem segít az üzemanyaghiány mérséklésében, mert

alapvetően az egyéni felhasználást kellene csökkenteni.

A szakértő szerint a hatósági áras felhasználást kellene húsz-harminc százalékkal megvágni az ellátás és a kereslet egyensúlyba hozása miatt, amit csak az ársapka feloldásával lehetne elérni. "Nagyon sok a kérdőjel és nagyon komoly az ellátás bizonytalansága" – tette hozzá.

Egri Gábor szerint a támogatás hiányában is kitartanak a benzinkutak, ugyanis vannak leszerződött mennyiségek a Mol-nál, és a több évtizedes múlt egyelőre még viszi őket.

"Nagyon nehéz döntés. Amennyiben a kormányzat nem lép pozitív irányba, akkor sorozatos bezárások lesznek, és ez egy nagyon komoly gondot fog okozni a vidéki Magyarországon" – mondta a Független Benzinkutak Szövetségének elnöke.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Boromisza Zsombor: nem a Velencei-tó vizének pótlásán, hanem a turizmus alkalmazkodásán kellene gondolkodni

Boromisza Zsombor: nem a Velencei-tó vizének pótlásán, hanem a turizmus alkalmazkodásán kellene gondolkodni

A Velencei-tó jövőjéről szóló viták gyakran a vízpótlás körül forognak, ám ez önmagában nem jelent hosszú távú megoldást – írta a Másfélfok blogon a MATE Tájvédelmi és Tájrehabilitációs Tanszékének egyetemi docense. A szakember az InfoRádióban arról beszélt, hogy az alkalmazkodás a valódi megoldás, ezért olyan turisztikai és rekreációs fejlesztésekben kell gondolkodni, amelyek figyelembe veszik a tó természetes változékonyságát.
inforadio
ARÉNA
2026.06.24. szerda, 18:00
Novák Zoltán
a Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója
Sötétbe borult a Krím, Putyin már tárgyalna a békéről - Híreink az ukrajnai háborúról szerdán

Sötétbe borult a Krím, Putyin már tárgyalna a békéről - Híreink az ukrajnai háborúról szerdán

Súlyos támadás érte Ukrajna felől az orosz megszállás alatt álló Krím félszigetet, felrobbant a balaklavai erőmű, Szevasztopol város és térsége sötétbe borult. Vlagyimir Putyin orosz elnök tegnap este arról beszélt, hogy tárgyalna Ukrajnával / Amerikával a háború lezárásáról, de továbbra is ragaszkodik az "annektált" megyék teljes egészéhez és Ukrajna katonai semlegességéhez. A frontvonalon szorongatják az oroszok Kosztyantynivkát, a város északi részébe is betöltek a megszálló katonák. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború szerdai eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×