Kezdünk!
Szerdán összeült a kormány, friss döntéseit Gulyás Gergely kancelláriaminiszter és Kovács Zoltán nemzetközi szóvivő. ismerteti most. A fókuszban: a háború, Ukrajna, Kárpátalja és a menekültek.
Nem küldünk katonákat, fegyverek nem mennek át
Gulyás Gergely: nem küldünk katonákat, fegyverek nem mennek át Magyarországon. Kárpátalja biztonsága Magyarország számára a legfontosabb.
Minden szükséges jusson célba! - 120 ezer határátlépő
Gulyás Gergely: humanitárius koordinációs tanács koordinálja a segítségnyújtást, minden segítségnek célba kell érnie, a határon való beengedést gyorsítottuk. A katasztrófavédelem is felkészült arra, hogy segítsen. A határbeléptetést a rendőrség végzi, 120 ezer ember lépte át a határt.
A legnagyobb segítők - 1,35 milliárdos támogatás
Gulyás Gergely: a Katolikus Karitász, a Máltai Szeretetszolgálat, az Ökumenikus Segélyszervezet, a Református Szeretetszolgálat, a Baptista Szeretetszolgálat és a Vöröskereszt a legnagyobb segítők. 1,35 milliárd támogatást kaptak a kormánytól tevékenységük végzéséhez. 6 segítségpontot hoztunk létre a határ környékén.
A kormányálláspont stabil
Gulyás Gergely: a kormányálláspont stabil. Azokat a menekülteket engedjük be, akiknek ez az első biztonságos ország.
Híd Kárpátaljáért
Gulyás Gergely: 600 millió forint értékben küldtünk segélyszállítmányt Kárpátaljára a Híd Kárpátaljáért keretében. Ezen kívül üzemanyagot is. Ezen kívül egészségügyi eszközöket is küldtünk, egyeztetve kárpátaljai magyarokkal, szervezetekkel és a kárpátaljai kormányzóval is, aki nem magyar.
Orosz szankciók - a kormányálláspont
Gulyás Gergely: minden EU-s szankciót támogatunk, amelyet minden egyes uniós tagállam támogat. A szankciók kialakításánál komoly véleménykülönbségek vannak, de a háború árát nem lehet az emberekkel megfizettetni. Felelőtlen az a vélemény, hogy az energiaszektorban szankciók legyenek, nekünk jobban fájna, mint az oroszoknak (pl. Paks). Havi 22 ezer forinttal többet jelentene egy átlagos háztartásnak, ha nem lenne a Paksi Atomerőmű. Bankvesztes pedig már van is, az osztrák és a magyar Sberbank csődbe ment, 70 ezer betétes károsult van, 100 ezer euró értékig gyors kárpótlás jön az ügyfeleknek.
Épp a választási kampányban...
Gulyás Gergely: legalább a háború kérdésében jöjjön létre nemzeti egység, senki nem tehet róla, hogy épp egybeesik a háború a magyar választási kampánnyal. Nagyon sajnáljuk, hogy a baloldal felelőtlenül, összevissza beszél. Fegyvereket küldeni csak olaj a tűzre. Külön elítéljük, hogy a baloldal miniszterelnök-jelöltje oroszbarátnak nevezte a kárpátaljai magyarokat. Arra kérünk minden politikust, hogy felelősségteljesen viselkedjen, számtalan területen lehetnek viták.
Járvány - vége a maszkolásnak!
Gulyás Gergely: megszűnik a maszkkötelezettség hétfőtől, a munkáltató kötelező oltása megszűnik, kivéve a szociális és egészségügyi dolgozók esetén. Ha lesz hatodik hullám, lehet, hogy újra be kell vezetni ezeket az intézkedéseket. A veszélyhelyzet fentmarad.
Kérdések...
...válaszok.
Előállhat-e nemzeti egység a háború kérdésében?
Gulyás Gergely: nehéz épeszű jelzővel illetni azt, ami elhangzik a baloldalon. Nem értem, hogy a felelőtlen, meggondolatlan nyilatkozatok miért szükségesek, de károsak és veszélyesek.
Lehet-e, hogy fegyverek eljutnak Magyarországról Ukrajnába?
Gulyás Gergely: nem, nem lehetséges ez, csak az állam tehetne ilyet.
Van elég gázunk?
Gulyás Gergely: 54,4 százalékos a feltöltöttség. Az EU-ban átlagosan 28. Jól állunk, de végtelenségig nincs gáz.
Hogyan fizetünk az orosz gázért, ha életbe lép a SWIFT rendszer?
Gulyás Gergely: a német energiaszükséglet 13 százalékát is orosz gáz biztosítja, de a térségben sokaké 100 százalék. A fizetés nincs lehetetlenné téve.
Ha orosz gázcsapelzárás jön, van-e B-terv?
Gulyás Gergely: áremelés már történt, reméljük, a gázcsapot nem zárják el, jó néhány havi tartalékunk van. Ha elzárás lesz, drágább lesz az energia. A kormány minden körülmények között tartani kívánja magát a rezsicsökkentéshez, természetesen háborús helyzetben vannak bizonytalanságok.
Lehet-e toborozni Ukrajnában magyarországi katonákat?
Gulyás Gergely: ez a Btk.-ra tartozik.
Mennyi pénz jött össze a 1357-es vonalon?
Kovács Zoltán: 280 millió forintnál is több.
Mi lesz, ha harcok lesznek Kárpátalján?
Gulyás Gergely: segítünk azoknak, akik jönnek, a maradóknak humanitárius segítséget nyújtunk.
A tanároknak megszűnik a kötelező oltás?
Gulyás Gergely: igen.
Milyen további szankciók lehetnek Oroszországgal szemben?
Gulyás Gergely: nem tudjuk. Azt sem, hogy meddig tart a háború. Gazdasági károk közben születnek, ennek ellenére a gazdaság jól teljesít, az online pénztárgépekből és egyéb számokból is látjuk, hogy az első másfél hónap alapján a magyar gazdaság nagyon stabil lábakon áll, folytatódik a 30 éves rekordnövekedés. A forintpiacon közben spekuláció van.
A kijevi magyar nagykövetség sorsáról mit lehet tudni?
Gulyás Gergely: átköltözött Lembergbe (Lviv).
Gondolt-e az EU a szankciók megfogalmazásakor arra, hogy mit fognak enni az emberek, ha ellehetetlenül a kereskedelem?
Gulyás Gergely: a magyar agrárium 10 helyett 22 millió emberről képes gondoskodni.
Kárpátaljai magyarok szavazása április 3-án?
Gulyás Gergely: Ukrajna nem fogadja el a kettős állampolgárságot, ezért ott levélszavazással eddig sem éltek, e tekintetben a háború különösebb nehézséget nem jelent. Aki nem tud átjönni, az sajnos nem tud szavazni.
Márki-Zay Péter büszke azokra a magyarokra, akik részt vesznek a háborúban, mi a véleménye erről?
Gulyás Gergely: akiket besoroznak, azoknak más véleményük van erről.
Mennyi menekülttel kalkulál a kormány? 600 ezres szám szerepelt egy kivetített képen. Van-e felső határa a segítségnyújtásnak, a menekültfogadásnak?
Gulyás Gergely: a kérdés fontos, de hiába mondunk számot, ma csak arányokat látunk. Lényegesen kevesebben jönnek, mint Lengyelország felé. A kérdés akadémikus, mivel nem tudjuk, meddig tart a háború.
Mobil rendelőintézeteket állítanak-e fel a határon?
Gulyás Gergely: a fontos az ellátás hatékonysága. Ha szükség van orvosi jelenlétre, azt a kormány biztosítani fogja.
Milyen területen számítanak a menekültek munkájára Magyarországon?
Gulyás Gergely: a külügy vezeti ennek a megszervezését, segít az Emmi és az ITM. Van 80 ezer szabad munkahely Magyarországon, az építőiparban nagyon kell a kéz.
Hogyan diverzifikáljuk az energiaellátást?
Gulyás Gergely: jó lenne, ha 15 forrásból lehetne olcsón nyersanyagot szerezni, de ezt az elmúlt 30 évben nem sikerült Európában megvalósítani.
Megszavaznának energiaügyi szankciókat Oroszországgal szemben?
Gulyás Gergely: erről már elmondtam az álláspontomat. (Minden olyan szankciót támogat a kormány, amelyet mindenki más - a szerk.)
Mi lenne, ha nem lenne Paks?
Gulyás Gergely: négyszeresére emelkedne a rezsiköltség. ma kevesebb mint 100 ezer forint egy évben egy átlagos háztartásban.
Van már orosz bank, amely már le van kapcsolva. Késik-e emiatt Paks 2?
Gulyás Gergely: emiatt nem. A háború miatt pedig még nem tudjuk.
Sberbank: hány település érintett a kormányzati kártérítésben?
Gulyás Gergely: 12.
Támogatja-e a kormány, hogy az ideiglenes védelmet megadja az EU a menekülteknek most?
Gulyás Gergely: nem. Mi adjuk meg a menedékjogot. Nincs szükség általános letelepedési és munkavállalási jogra. De foglalkozni fog ezzel a felvetéssel a kormány.
Miért volt hiányos az állami szerepvállalás a menekültfogadás első napjaiban?
Gulyás Gergely: ezt a tényállítást én vitatnám, jártam ott véletlenül az első napokban. Lehet, hogy kellett egy-két nap, amíg az állami részvétel olajozottá vált.
Tervezi-e a kormány az állampapírok kamatmértékét? Van-e újabb inflációgátló árstop a tarsolyban?
Gulyás Gergely: eddig négy inflációgátló intézkedést hoztunk. Lesznek plusz juttatások, a háború hatásai ráadásul még nem látszanak pontosan.
Készült-e a kormány háborúra a szomszédban? A honvédelmi miniszter korábban azt mondta, hogy nem számolt ezzel
Gulyás Gergely: a magyar kormány számolt a háború lehetőségével, valós kockázatnak tekintette, mindent meg is tettünk a háború elkerüléséért, a magyar miniszterelnök is békemisszión járt Moszkvában. Európa mindent megtett annak érdekében, hogy ne legyen háború, de számoltunk azzal, hogy lesz. A honvédelmi miniszter is reménykedett abban, hogy ne. "Ha békét akarsz, készülj a háborúra", tartja a mondás.
A Putyin-Orbán találkozón megfogalmazódott, mi történik, ha segítünk Ukrajnának egy konfliktushelyzetben?
Gulyás Gergely: nem, mivel nem fogalmazódott meg arról semmi, hogy mik Oroszország szándékai.
Orbán Viktor arról beszélt szombaton, hogy Kárpátalján harci cselekmények lehetnek, mit reagál erre a kormány?
Gulyás Gergely: a határbiztosítás, a menekültügy és a humanitárius segítségnyújtás a három eszköz.
A magyar kormány előre kudarcosnak ítéli a szankciókat annak ellenére, hogy megszavazta őket?
Gulyás Gergely: mi az országok szuverenitását tiszteletben tartjuk, de van azonban egy tapasztalat. A mi véleményünk az az alaptörvény szerint is, hogy Magyarország elutasítja a háborút mint konfliktusrendezési módot. Ami a szankciókat illeti, mögöttünk van egy hétéves tapasztalat. A krími szankciók eredménytelenek voltak, plusz károkat is okoztak. Tehát ha szankciókat hozunk, a másik oldalnak kell, hogy jobban fájjon. Nem látjuk, az eddigi szankciók mekkora fájdalmat okoztak Oroszországnak. Egy bankcsőd ellentétes egy ország érdekeivel.
A szankciók helyett volna javaslata Magyarországnak? Orbán Viktor szerint kudarcot vallottak a béketárgyalások
Gulyás Gergely: mindannyian békét akartunk, és háború van. A kérdés mélyebb elemzést igényel: hogy jutottunk el idáig? Már ezt a kérdést kell elemezni. A Kormányinfó kereteit ez szétfeszíti. Bizonyos folyamatokat nem tudunk befolyásolni.
Milyen számítások készülnek arra a kormányban, hogy az adott gazdasági szektorokban milyen károk keletkeznek?
Gulyás Gergely: a jövő heti kormányülésre feladat ez.
Mi az, amit el tudott érni Orbán Viktor Moszkvában? Meg lehet bízni ezek után Vlagyimir Putyinban?
Gulyás Gergely: a békemisszió nem. Franciaországnak és Németországnak sem. Ennél részletesebb tájékoztatást nem tudok adni, csak a miniszterelnök. Vlagyimir Putyin fogadta azokat a vendégeket, akiket fogadott, nem tudjuk, hogy elmondta-e a háborús céljait.
Mennyire volt jó döntés NATO-katonáknak Magyarországra jönni?
Gulyás Gergely: Magyarország védelme indokolt.
Nem érzik-e úgy, hogy Magyarország lényegesebben kritikus hangot ütött meg az EU-val, mint Oroszországgal szemben?
Gulyás Gergely: nem.
Egy területszerző háborúnak lehet-e más vége, mint azt követelni, hogy Oroszország vonuljon vissza a határa mögé?
Gulyás Gergely: ez lenne a kívánatos. Lehet, hogy lesz egy új status quo, erről a szövetségesekkel együtt fogunk dönteni.
A füredi frakcióülésen mi hangzott el az orosz támadásról?
Gulyás Gergely: ha jól emlékszem, soha nem mondott olyat Orbán Viktor, hogy Oroszország nem fogja megtámadni Ukrajnát, az évértékelő pedig nyilvános volt.
Kormányinfó keretében válaszol-e újságírói kérdésekre Orbán Viktor?
Gulyás Gergely: most másodszor válaszol épp a határon újságíróknak Orbán Viktor.
A kormány szerint van-e olyan orosz területigény, ami reális?
Gulyás Gergely: Ukrajna 1991-es területi integritását tartjuk tiszteletben, Oroszország is ezt ígérte.
Nem hisznek az orosz szankciókban, de megszavazzák?
Gulyás Gergely: ahogy a korábbi, a mostani szankciókat is megszavaztuk.
Vlagyimir Putyin partnere Magyarországnak?
Gulyás Gergely: Oroszország partner, de ez nem szerelmi kapcsolat.
INFORÁDIÓ - Egészségügyi ellátás a menekülteknél: mi a helyzet az egyéb kezelésekkel? Többször láttuk, hogy különböző, állandóan szedett gyógyszereket kérnek, de nincs kórelőzményt mutató dokumentáció. Többen kemoterápiára vagy inzulininjekcióra várnak.
Gulyás Gergely: akinél sürgősségi ellátásra van szükség, mindenki minden jogviszony nélkül jogosult a segítségre. A másik fele összetett: eddig a menedékkérőknek biztosítottak ellátást, de többen nem kértek menedékstátuszt.
A menekültek fogadásának kérdésében az EU segít-e Magyarországnak?
Gulyás Gergely: ha nincs segítség, akkor is segítünk. Az igényt benyújtottuk az EU-nak.
Zuglói parkolási botrány: lehet-e, hogy Karácsony Gergelynek korábbi polgármesternek nem volt tudomása az ügyről?
Gulyás Gergely: ő vezette akkor a kerületet. Vádakat nem lehet megfogalmazni, de politikai felelősség felvetül. A baloldal szerencséje, hogy háborús helyzet van, mindenki inkább erről beszél.
Megépül Paks 2?
Gulyás Gergely: jelenleg ennek akadálya nincs.
Erősödhet-e Paks 2 jogi védelme?
Gulyás Gergely: eddig az EU is a saját érdekeit többnyire követte, az energetika nem került szankciós listára. A helyzetet tartom méltatlannak, hogy hosszan minősítsem viszont a baloldal alkalmatlanságát mutató megjegyzéseket.
A magyar állampolgársággal rendelkező menekülők nem jogosultak menekültstátuszra. Milyen segítségre számíthatnak?
Gulyás Gergely: mindenki kap segítséget. Szállást, élelmet. Hosszabb távon az a megoldás, hogy munkát tudjunk biztosítani, mert megélhetést csak az jelent. Erre külön munkabizottság jöt létre.
A határhoz közeli kórházak milyen utasításokat kaptak?
Gulyás Gergely: a protokollok szerint járunk el, a terhelés növekedése nem nagy.
Halasztható-e a választás a háború miatt?
Gulyás Gergely: nem.
Ha az MTVA felületén jelennek meg orosz propagandagondolatok, mi a teendő?
Gulyás Gergely: az MTVA-nak van feladata ezzel kapcsolatban.
Hogyan kártalanítják a Sberbank önkormányzat ügyfeleit?
Gulyás Gergely: kamatmentes hitelt kapnak az önkormányzat, tehát mindenki a pénzénél marad, a többi később eldől. Magánszemélyekre az akció nem vonatkozik. Azt kell elkerülni, hogy a háború árát azok fizessék meg, akik itt élnek Magyarországon. 37 millió forintig tudunk jót állni, azokat nem segítjük közpénzből, akinek ennél több pénzük volt a bankban.
Visszaáll-e a tanárok sztrájkjoga?
Gulyás Gergely: a szabott keretek között természetesen továbbra is sztrájkolhatnak, a jogszabály meghatározza, hogyan lehet sztrájkolni.
Nem száll ki a kormány az orosz Nemzetközi Befektetési Bankból?
Gulyás Gergely: az a kérdés, hogy lesz-e más megoldás, mint ez. Ebben kisebbségi orosz tulajdon volt. Azt kell látni, hogy persze a politikai viták mindennapjaink részei, de ez a bank fejlesztéseket támogat. Tehát ha kiszáll, nem lesznek egyes fejlesztések, vagy azokat más átveszi.
Veszélyezteti-e a Szputnyik oltóanyag gyártását a háború?
Gulyás Gergely: néhány hetet várni kell ennek megválaszolására, az energetikai téma az, ami nem megoldható.
Magyarország is "barátságtalan" most már Moszkva szemében. Mi lesz így a diplomáciai kapcsolatokkal?
Gulyás Gergely: a diplomácia önmagában semmit nem ér, annak mindig irányulnia kell valamire, orosz viszonylatban az energiapolitikára.
Meddig folytat még "hintapolitikát" Magyarország?
Gulyás Gergely: nem folytatunk hintapolitikát. Németország és Franciaország is sokkal jelentősebb mértékben kereskedik Oroszországgal.
Késik a Roszatom építkezése Finnországban vagy Magyarországon Pakson?
Gulyás Gergely: Magyarországnak évente ezermilliárdokban mérhető érdeke az, hogy Paks 2 megépüljön.
Beléphet-e más szereplő a Roszatom helyére atomerőműügyben?
Gulyás Gergely: nincs erről szó. Paksot évtizedek óta minden politikai erő támogatta kormányon. Ha tudjuk, az oroszokkal építjük meg az új atomerőművet.
Május 1-jével lejár az élelmiszerárstop. Ukrajna nagy napraforgóolaj-exportőr, mi lesz e téren?
Gulyás Gergely: bízunk benne, hogy addig véget ér a háború. Egy-két héttel előtte döntünk.
A Balaton környékén lévő településeken szállásolhatnak el menekülteket?
Gulyás Gergely: egyelőre ilyen döntés nincs. Vannak szabad kapacitások, a legjobb a legközelebb elhelyezni a menekülteket, például Sátoraljaújhely, Nyíregyháza, Debrecen. Az államnak tudnia kell, mennyi hely áll rendelkezésre.
Sberbank: mennyi pénz ragadt bent?
Gulyás Gergely: a bankfelügyeletre vagy az MNB-re vonatkozó kérdés ez. Én nem tudom.
Az infláció miatt módosulhat-e a költségvetés?
Gulyás Gergely: a növekegési kilátások nem romlottak, nem látjuk, hogy bárki bármit visszavont volna a terveiből. Az infláció mentén is bízunk benne, hogy a költségvetés tartható lesz. Más a helyzet, ha az év végéig tart a háború, és más, ha még egy hónap, és vége.
Szankciók orosz sportolók ellen - mi a véleménye?
Gulyás Gergely: helytelenítem ezt.
Zuglói botrány: sok autós úgy gondolja, hogy nyílt titok volt régóta, hogy a parkolási pénzek politikusok zsebébe vándorol, hogyhogy csak most intézkednek?
Gulyás Gergely: a nyomozás most érhetett abba a szakaszába.
Védettségi igazolvány: kivezetik?
Gulyás Gergely: hétfőtől nincs szükség védettségi igazolványra sem.
A Kormányinfó véget ért...
...köszönjük kitartó figyelmét!