eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Török Gábor politikai elemző, a Vision Politics igazgatója, Kisgergely Kornél, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) pénzügypolitikáért felelős helyettes államtitkára és Jaksity György közgazdász, a Concorde Értékpapír Zrt. igazgatóságának elnöke,  (b-j) a Budapesti Gazdasági Fórumon a Sofitel Hotelben 2013. október 17-én.
Nyitókép: MTI/Kovács Attila

Török Gábor: előválasztás nélkül esélye sem lenne az ellenzéknek

A politikai elemző szerint összefogással és előválasztással van esélye az ellenzéknek, de ehhez az kell, hogy végre „csináljon valamit”.

Török Gábor a Nyugat.hu-nak nyilatkozva úgy fogalmazott, a kutatások, egybehangzóan a személyes tapasztalatával, azt mutatják, az ellenzéki szavazók egy dolgot akarnak igazán: hogy az ellenzék „végre csináljon” valamit, ami közelebb viszi őket a kormányváltáshoz. Meglátása szerint a 2010 óta időszakban a sokat, időnként joggal kritizált előválasztás – amire az ellenzéki összefogás miatt van szükség, arra pedig, ugye, a választási rendszer miatt – az eddigi legkomolyabb lépése az ellenzéknek.

A politikai elemező hozzátette: nyilvánvaló, hogy a számos ellenzéki párt együttműködése nem zökkenőmentes, várható volt és a következő hónapokban is még várható, hogy lesznek viták, üzengetések, sértődések és egybek. „De ha azt a kérdést tesszük fel, hogy mennyi esélye lenne akkor az ellenzéknek, ha együttműködés és az ahhoz kitalált előválasztás nélkül indulna a választáson, akkor a válasz elég egyértelmű: semmi.

S hogy így mennyi lehet? A semminél biztos több”

– fogalmazott.

Török Gábor a pártok erőviszonyaival kapcsoaltban emlékeztetett, hogy az előválasztás nem közjogi aktus, hanem egy politikai cselekedet, amely során az ellenzéki pártok önként döntöttek úgy, hogy ebben a rendszerben választják ki a közösen támogatott jelöltjeiket. „Nyilván az egyes szereplők próbálták és most is próbálják érvényesíteni az akaratukat, erővel, meggyőzéssel, manipulációval, bármivel. Ez egy ilyen játék.”

A politikai elemző mások mellett végül azt is közölte: ha össze is lehet adni az összes ellenzéki párt szavazóját, országosan és a 106 egyéni körzetben egyaránt, az sem biztos, hogy elegendő lehet a kormányváltáshoz. Az ellenzéknek ugyanis a kampányban új, magát ma még bizonytalannak mondó szavazókat is meg kell győznie ahhoz, hogy esélye legyen a győzelemre.

„Ez pedig mai tudásunk alapján kicsit sem tűnik egyszerűnek.”
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×