Moszkva szabotázst emleget a Szputnyik V ügyében
Visszakövetelik a szállítmányt Szlovákiától.
Hatalmas javulásról számoltak be a britek
A fertőződések, a súlyos megbetegedések és a halálesetek száma közötti, korábban szoros kapcsolat egyértelműen lazulni látszik.
IMF: a pandémián meghízottak fizessenek szolidaritási adót!
A cél az lenne, hogy érintettek erősítsék a társadalmi összetartást, érvelt az eddig pénzügyi szigoráról ismert nemzetközi szervezet.
Eb-rendezés: megszólalt az MLSZ
Az UEFA várhatóan pénteken közli, hogy a 12 rendező város stadionjában mekkora kapacitással számolnak, amelyen legfeljebb április 28-áig lehet még változtatni.
Az első oltás tömeges beadása után nyitottak a britek
Az oltással jól állnak, a járványhelyzet nagyot javult az év eleje óta.
A Szputnyik használata még nem egyértelmű Szlovákiában
Az Állami Gyógyszerellenőrzési Intézet egyelőre nem engedélyezte a forgalomba hozatalát - akár az is lehet, hogy még egy darabig a raktárakban, hűtőkben marad a szer. Igor Matovič közben ma Moszkvában, holnap Budapesten tárgyal.
Dühödten tombol a járvány a szomszédunkban
Ukrajnában megint jelentősen megugrott a koronavírusos fertőzöttek száma, egy nap alatt csaknem húszezer, a megelőző napinál mintegy négyezerrel több új beteget jegyeztek fel, az elhunytak és a kórházba kerültek száma is ismét kimagaslóan sok, rekord közeli volt.
Ellenzéki fordulat oltásügyben: idézetek az ellenzéki vezetőktől a kínai és orosz vakcinákról
Az ellenzéki pártok 2021. április 5-én közös videót tettek közzé, és abban az oltás felvételére buzdítottak. 2020 novembere óta viszont aktívan kampányoltak az orosz és a kínai vakcinák beszerzése és felvétele ellen. Idézetek, időrendben.
A koronavírus megint betett a Roland Garrosnak
Az eredetileg tervezettnél egy héttel később, május 30-án rajtol a francia nyílt teniszbajnokság.
Jövő héten befut az újfajta vakcina, az egyadagos koronavírus-oltás
Az országos tisztifőorvos beszélt erről az operatív törzs csütörtöki tájékoztatóján.
Brüsszel is megszólalt a Szputnyik V ügyében
A németek lépése mellett az AstraZeneca vakcinájáról is állást foglalt az Európai Bizottság.
Újraütemezik az olasz oltási programot
Akik viszont az első dózist már megkapták, a második oltáskor is ugyanebből a vakcinából részesülnek.
Egyre drámaibb a helyzet Indiában
Gyors ütemben terjed a járvány, sok helyen bezártak az oltópontok.
Gyűlnek az információk a nyitás további menetéről – lista
Az egész ország vágja a centit, a kormány és az operatív törzs szakértői pedig dolgoznak a nyitási terveken – ezekről derültek ki újabb hírek csütörtökön.
Így készültek a szolgáltatók a nyitásra
Sok vendég volt már a nyitás utáni első napon.
Elkapta a koronavírust Babos Tímea
A háromszoros párosvilágbajnok teniszező Charlestonban van, a Facebookon számolt be a pozitív teszteredményéről.
Új világ: erre számíthatunk a legnagyobb áruházakban
Körkép a Decathlon, az Ikea, a MediaMarkt, a Spar és az Auchan áruházak új járványszabályozás utáni rendjéről. Hogy felelnek meg a 10 nm-es szabálynak? Hány vásárlót engednek be?
Az enyhítésre készül Románia
Romániában csütörtökön is csökkent az újonnan diagnosztizált koronavírus-fertőzések száma, Florin Citu miniszterelnök pedig a járványügyi korlátozások fokozatos lazítását előkészítő tárcaközi bizottság létrehozásáról írt alá rendeletet.
A kormányfő által elnökölt, 17 minisztérium, valamint a közegészségügyi intézet, az oltáskampányt koordináló bizottság és a katasztrófavédelem államtitkári rangú képviselőiből álló testület fogja kidolgozni, koordinálni és életbe léptetni azokat az rendelkezéseket, amelyekkel Románia június elsejével kezdődő "normalitáshoz történő visszatérését" készítik elő.
Citu szerint május végére eléri az ötmilliót (a teljes lakosság mintegy 25 százalékát) a koronavírus ellen beoltottak száma, a következő időszakban pedig elegendő oltóanyag érkezik az országba ahhoz, hogy július végéig ez a szám tízmillióra nőjön. A gazdaság teljes újraindításához a lakosság 70 százalékának immunizálására van szükség - vázolta a lazítások feltételeit a kormányfő
Új bejelentéseket tett a kormány az AstraZeneca oltásáról
Ezek az alkalmazási korcsoporttal, a két oltás közötti 12 hetes különbséggel és az esetleges leállítással voltak összefüggésben a Kormányinfón. Az operatív törzs ülésén a magyar tapasztalatok hangzottak el.
Ingyenes tesztet biztosít egy kerület az iskolai újrakezdés előtt
Ezzel akarják elkerülni, hogy az iskolák szuperterjesztő gócpontokká váljanak.
Gulyás Gergely: az elmúlt évek legnagyobb pofára esése az ellenzék oltásügyi fordulata
A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint a Demokratikus Koalíció továbbra is aláírásokat gyűjt a kínai vakcinával szemben.
Németország is vásárolna orosz oltást
Úgy tűnik, hiába érkeznek majd nagyobb adagok nyugatról, előttük még szükségük lesz a Szputnyik V-re - de csak ha addigra lesz uniós engedélye.
A járvány miatt új nemzeti egészségügyi program készül
Már dolgoznak a Nemzeti Infektológiai Program létrehozásán, ez lesz a hatodik.
Közlésekkel jelentkezik az operatív törzs a járványcsúcs környékén - cikkünk frissül
A Kormányinfót követően a Nemzeti Népegészségügyi Központ és a rendőrség is kamerák elé áll a friss tudnivalókkal.
Kísérletezik Hollandia: így nyitnak a stadionok, színházak és koncerttermek
A kormány tervei szerint a részvételhez mindenkinek friss negatív koronavírustesztet kell felmutatnia.
Új szabályok a boltokban: egy bevásárlókocsi, egy vevő
Újranyitott az üzletek többsége szerdán, de eltérő módon próbálják korlátozni a vevők számát.
Akár az utcáról is be lehet menni Sinopharm- és AstraZeneca-oltásért Szerbiában
Előzetes regisztráció nélkül is megkaphatják a szerb állampolgárok a koronavírus elleni védőoltást az ország több településén is, bejelentkezés nélkül a Sinopharm és az AstraZeneca vakcinája érhető el.
Egyre hajmeresztőbb részletek a Covid-osztályon késelő kínai férfi ügyéről
A korábban közölteknél súlyosabb bűncselekményekkel gyanúsítják a kórházi támadót, a Fővárosi Főügyészség indítványozta a férfi letartóztatásának meghosszabbítását további három hónappal.
Kormányinfó percről percre - új közlések jönnek a korlátozások feloldásáról
A járványcsúcs körül belekezdett az élet újraindításába a kormány szerdán, átalakult a kijárási tilalom és a boltzár, újraindultak a szolgáltatások. A héten azonban kormányülés volt, ezen további döntések születtek, ezekről számol be Gulyás Gergely kancelláriaminiszter és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő.
Négy hónap sincs az olimpiáig: minden eddiginél erősebb járványhullámra készülnek Tokióban
Szigorúbb járványügyi intézkedések bevezetésére kérte a japán kormányt Juriko Kojke tokiói kormányzó, hogy megfékezzék a fővárosban és környékén a koronavírus terjedését.
MNB: az oltási program a magyar járványkezelés sikerességének kulcsa
Az MNB Járványkezelési Versenyképességi Mutatójának 2021. márciusi eredményei alapján a régiós országok közül továbbra is Magyarország teljesít a legjobban, míg az uniós országok rangsorában hazánk a 8. helyen áll. A magyar eredményt javítja az oltási program felgyorsítása, ugyanakkor a harmadik hullám kedvezőtlen hatásai már érződnek az egészségügyi és a munkaerő-piaci mutatókon – derül ki a jegybank munkatársának, Asztalos Péternek a vendégcikkéból.
A talpra állás jeleit mutatja a magyar ipar - friss számok a KSH-tól
Januárban míg negatív előjelű adatokról kellett szólni.
Csütörtöki adatok: végre csökken a gépi lélegeztetettek száma is
Igencsak hullámzik az új fertőzöttek száma, az aktívaké viszont még mindig növekszik.
Alig győzik követni az étvágyat az építőanyaggyártók
Az ágazatot az otthonfelújítási program pörgeti ezerrel.
Mexikó történelmi válságban
A koronavírus-járvány és más betegségek következtében Mexikó modernkori történelmének legnagyobb egészségügyi válságát éli - áll mexikói nem kormányzati szervezetek által az egészségügyi világnap alkalmából kiadott szerdai közleményében. A Polgárok a Szegénység Ellen és más helyi civil szervezetek közleménye rámutat arra, hogy az országban már 2,25 millió regisztrált koronavírus-fertőzöttről tudnak, a Covid-19-nek pedig több mint 205 ezer igazolt halálos áldozata van. A szervezetek kiemelték, hogy mindezek ellenére az egészségügyi szektor költségvetése továbbra is hiányos, és ezen az országban dúló járvány sem változtatott. A közlemény foglalkozik a lakosok közti egyenlőtlenségekkel is, kiemelve, hogy a társadalombiztosítási rendszer mintegy 33 millió mexikóit, tehát az ország lakosságának 26 százalékát zárja ki. Sürgették ugyanakkor a kormányt, hogy minden állampolgára számára tegye lehetővé a hozzáférést az egészségügyi szolgáltatásokhoz, mert "az egészség emberi jog". A szervezetek egyúttal aggasztónak tartják azt is, hogy a koronavírus miatt elvonták a forrásokat több szűrővizsgálat és kezelés elől, példaként említve a rákszűréseket, valamint a cukorbetegséget. (MTI)
Zsidó panasz
A koronavírus-járvány idején megnőtt a zsidó közösségi tulajdon elleni antiszemita atrocitások száma a Tel-Aviv-i Egyetem éves antiszemitizmus jelentése szerint - közölte a Háárec című újság honlapja szerdán. Tavaly több, mint 20 százalékkal megugrottak a zsidó közösségi tulajdon, a zsinagógák, a temetők és az emlékhelyek elleni támadások, de ezzel szemben csökkentek a zsidók elleni személyes, fizikai támadások, és visszaesett a zsidók magántulajdona elleni erőszakos tettek száma is. A pandémiát kísérő lezárások világszerte nem csak a zsidó közvagyon elleni támadásokat növelték, hanem súlyosbították az interneten folytatott antiszemita megjegyzéseket is. A jelentés készítői szerint azért nőhetett meg ötödével a zsinagógák, zsidó temetők, holokauszt-emlékművek és más zsidó emlékhelyek elleni akciók száma, mert ezek a helyek zárva voltak, a zárlat miatt gyakran nem álltak védelem alatt, és könnyű prédájává válhattak az antiszemita zaklatóknak. A temetők és emlékhelyek elleni támadások száma a 2019-es 77-ről 2020-ban 96-ra, a zsinagógák megrongálásának száma pedig 53-ról 63-ra nőtt. A legtöbb antiszemita incidenst az Egyesült Államokban (119 esetben) és Németországban (59 esetben) regisztrálták. Súlyosbodtak az antiszemita megjegyzések a közösségi médiában, és más internetes honlapokon. "Előítéletek, babonák, félelmek és bizarr elméletek jelentek meg" - vélekedett a tanulmányt szerkesztő Dina Porat, a Kantor központ vezetője. "Kemények és vérlázítóak voltak az antiszemitizmus verbális és vizuális megnyilvánulásai" - tette hozzá. A zsidókat és izraelieket vádolták meg a fertőzés létrehozásával és elterjesztésével, és judeovírusnak (zsidó vírusnak) nevezték el a koronavírust. Ugyanakkor az antiszemita okokból elkövetett erőszakos események száma a 2019-es 456-ról 2020-ra 371-re csökkent a világon, és a zsidók magántulajdonában bekövetkezett kár is 84-re csökkent a korábbi 130 esetről. A Tel-Aviv-i Egyetem kortárs európai zsidóság tanulmányozását szolgáló Kantor központja minden évben kiadja az antiszemitizmus helyzetét elemző jelentését Izrael holokauszt emléknapjának előestéjén, amely idén szerdára esik. (MTI)
Peruban elszabadult
Rekordot döntött Peruban a koronavírus egy nap alatt regisztrált halálos áldozatainak a száma, egyelőre azonban nincs szó az országban vasárnap tartandó parlamenti és elnökválasztások elhalasztásáról. A perui egészségügyi minisztérium közlése szerint az elmúlt 24 órában a Covid-19-nek 314 igazolt halálos áldozata volt, és további 9305 újonnan igazolt fertőzést is bejelentettek. Ezzel a regisztrált fertőzések száma elérte az 1 607 898-at, a halálos áldozatoké pedig az 53 725-öt. Az átmeneti kormány elnöke, Francisco Sagasti hangsúlyozta: a választásokat nem halasztják el, noha vasárnap az elnökválasztások harmadik jelöltje adta hírül, hogy pozitív lett a vírustesztje. George Forsyth a fertőzés miatt lemondta a választási hajrá idejére tervezett gyűléseit, és karanténba vonult. Peruban február elején kezdődött az oltási kampány. A kormány tervei szerint a 33 milliós országban legalább 25 millió embert oltanának be, beszámolók szerint azonban a vakcinálás vidéken csak lassan halad. (MTI)
A nagyvilágban
A világon 132 975 654 ember fertőződött már meg a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma 2 886 573 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem csütörtök reggeli adatai szerint, 75 591 567-en meggyógyultak. Egy nappal korábban 132 300 599 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma 2 871 781 volt. A fertőzés 192 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek. A SARS-CoV-2 vírus okozta, Covid-19 nevű betegség az Egyesült Államokat sújtja leginkább, ahol eddig 30 921 975 fertőzöttet és 559 109 halálos áldozatot regisztráltak. Brazíliában 13 193 205 fertőzöttről és 340 776 halálos áldozatról tudni, 11 592 159-en meggyógyultak. Indiában 12 801 785 fertőzöttet és 166 177 halálos áldozatot jegyeztek fel, 11 792 135-en felépültek a betegségből. Franciaországban 4 902 985 fertőzöttet és 97 444 halálos áldozatot regisztráltak. Oroszországban 4 554 481-re nőtt az igazolt fertőzöttek száma, a halálos áldozatoké 99 800-ra, a gyógyultaké pedig 4 181 245-re emelkedett. Az Egyesült Királyságban 4 381 824 a fertőzöttek száma, és 127 171-en haltak meg a betegségben. Olaszországban 3 700 393 fertőzöttet tartanak nyilván, a halálos áldozatok száma 112 374, és 3 040 182-en gyógyultak fel a Covid-19-ből. Törökországban 3 633 925 fertőzöttet regisztráltak eddig, a halálesetek száma a hivatalos közlés szerint 32 943. Spanyolországban 3 326 736 fertőzöttet és 76 037 halálos áldozatot regisztráltak. Németországban 2 940 271 a fertőzöttek száma, 77 759 a halottaké, 2 623 580-an meggyógyultak. Kolumbiában 2 479 617 fertőzöttet és 64 767 halálos áldozatot tartanak nyilván. Lengyelországban 2 471 617 fertőzöttet, 55 703 halálesetet és 2 054 697 gyógyultat tartanak nyilván. Argentínában 2 450 068 a fertőzöttek és 56 832 a halottak száma. Mexikóban 2 261 879 az igazolt vírusbetegek és 205 598 a halottak száma. Iránban 1 984 348 fertőzöttet, 63 699 halálesetet és 1 675 891 gyógyultat regisztráltak. Ukrajnában 1 836 260 fertőzöttet és 37 178 halálos áldozatot tartanak számon, 1 422 086-an meggyógyultak. Kínában (Hongkong és Makaó nélkül) 101 953 fertőzéses esetet tartottak nyilván, valamint 4841 halálos áldozatot és 96 675 gyógyultat. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2020. március 11-én nyilvánította világjárványnak a koronavírust, amely Vuhan kínai nagyvárosból terjedt el. (MTI)
Újranyitás: ezeket a javaslatokat tette most az iparkamara
"A már védettséggel rendelkező lakosság korlátozások nélkül, de ellenőrzötten élhesse életét és térjen vissza a reálgazdaságba."
"Kisokos" arról, mit kell tenni a koronavírus-oltás felvétele előtt
Lehet-e enni, inni, kell-e éhgyomorra menni, mi a helyzet az állandó gyógyszerekkel és bizonyos hatóanyagokkal?
Vakcinatartalékolók és rohamoltók - így áll a vakcinamatek
A statisztikák szerint Nagy-Britannia kivételével egész Európa rosszul teljesít a lakosság beoltásában, egyes mutatók tekintetében azonban Magyarország helyi számai imponálóak. A gyártók közül az EU-ban a Pfizer a bajnok, az AstraZeneca rémesen elmaradt.
Adókivetésre ad tippeket az országoknak az IMF
A koronavírus alatt is jól - esetleg még jobban is - teljesítő vállalatoktól venne el pénzt.
Bejelentésözönre készül a kormány - élőben az InfoRádióban és az Infostarton
A csütörtöki Kormányinfó a tervek szerint 10.30-kor kezdődik - Gulyás Gergellyel, Szentkirályi Alexandrával és velünk.
Megszólalt az AstraZeneca az EMA ítélete után
Az európai és a brit gyógyszerhatóság, valamint a WHO állásfoglalása után közleményt adott ki a gyógyszergyár.
A kormány döntött egyes védelmi intézkedések meghosszabbításáról
Április 19-ig meghosszabbították a hatályban lévő védelmi intézkedések érvényességét. A részletek megjelentek a Magyar Közlönyben.
Bekávézás, majd békávézás – videón leshetünk be a buszvezetők hajnali világába
Folytatódik a BKV vlog-sorozata, amiben a társaság megfogalmazása szerint a közösségi közlekedés legérdekesebb területeire kalauzolják el a nézőket.
Korlátozták a britek az AstraZeneca életkori adhatóságát
Az EMA-n kívül az MHRA is kiadta állásfoglalását. Az amerikaiakat nem hozza lázba ez az oltás.