Infostart.hu
eur:
356.79
usd:
306.57
bux:
129728.5
2026. május 26. kedd Evelin, Fülöp
Nyitókép: Máthé Zoltán

A magyarok fele beoltható lenne az Európa ajtaján kopogtató amerikai oltással

A felnőtt lakosság felének beoltására elegendő mennyiséget kötött le a magyar kormány az egyoltásos Janssen vakcinából.

Küszöbön áll a Johnson and Johnson amerikai "egyoltásos" vakcina európai engedélyezése, amely Magyarországon már a hatodik alkalmazott vakcina lehet a Pfizer, a Moderna, az AstraZeneca, a Szputnyik V és a Sinopharm oltóanyaga után.

A döntés akár csütörtökön is megszülethet, ezért az Infostart azt tudakolta a Kormányinfón, mennyi vakcina érkezhet Magyarországra a Janssen nevű leányvállalat által fejlesztett oltásából, és azt mikor kezdhetik el ténylegesen alkalmazni.

"Ha megkapja az engedélyt, akkor 4 millió 360 ezer oltást kaphat Magyarország, ennyit kötött le. Nyilvánvalóan a gyártókapacitásnak megfelelően fogunk kapni belőle" - fogalmazott Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter.

Mint az Infostart az Egészségkalauz portál ismereteire támaszkodva megírta, az oltás

  • vektorvakcina (az AstraZenecához és a Szputnyik V-hez hasonlóan), vagyis egy ártalmatlanított hordozóvírus (Ad26 hordozó-, vagyis adenovírus) juttatja a szervezetbe a Covid-19 egyik tipikus génszakaszát, amely ellen a szervezet védekezni kezd
  • két hét elteltével hatékonysága 67 százalékos, egy hónap után 66 százalékos, a súlyos lefolyással szemben a védelem egy hónap után 85 százalékos
  • az Egyesült Államokban február 27. óta engedélyes (a Pfizeré és a Modernáé után)
  • tesztelés: 40 ezer emberen Dél-Afrikában, Dél-Amerikában, Mexikóban és az USA-ban
  • immunválasz: helyi fájdalom, fejfájás, fáradtság, izomfájás, hányinger
  • 18 év felettieknek adható
  • nincs bizonyíték arról, hogy a védett személy továbbadja-e a fertőzést.

Korábban lelkiismereti kérdéseket is felvetett vallásos körökben az oltás elfogadása, e szérumnak ugyanis olyan komponense is van, amely egy 1985-ben abortált magzatból származik. Ám ez nem egyedülálló a vakcinafejlesztésre szakosodott orvostudományban, számos világszinten használt oltás mellett például az AstraZeneca koronavírus ellen oltása is tartalmaz ilyet. A Vatikán is megszólalt a kérdésben, az oltást támogatólag: "Jó lelkiismerettel lehet használni, azzal a bizonyos tudattal, hogy ez nem jelent egyetértést azzal az abortusszal, amelyből az oltások előállításához használt sejtek származnak."

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Magyar Péter: fel sem merül, hogy bárki kiegyezzen bárkivel

Magyar Péter: fel sem merül, hogy bárki kiegyezzen bárkivel

Sulyok Tamás lerombolta a köztársasági elnöki intézményt – mondta Magyar Péter hétfő este a Telexnek adott élő interjújában. A miniszterelnök arról is beszélt, hogy nagyon rövid a határidő a megállapodásra az Európai Unióval, de csak olyan módosításokat fogadnak el, amelyek jók Magyarországnak. Az is kiderült, hogy egy-két héten belül benyújthatják az Országgyűlésnek a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és -védelmi Hivatalról szóló törvényjavaslatot. A kegyelmi ügyről szólva azt mondta, biztos benne, hogy azt is vagy a kormány tárgyalta, vagy a kormánynak egy szűk köre.

Így vedd el a manipulátor fegyverét – a pszichológia szerint ez a leghatékonyabb válasz

A manipuláció ritkán látványos vagy hangos. Sokkal gyakrabban egy félmondat egy értekezleten, egy bűntudatkeltő e-mail vagy egy ártatlannak tűnő szülői megjegyzés formájában jelenik meg, amely még órákkal később is bizonytalanságot hagy maga után. A pszichológiai kutatások szerint azonban létezik egy egyszerű, mégis rendkívül hatékony stratégia, amely képes visszabillenteni az erőviszonyokat.
inforadio
ARÉNA
2026.05.25. hétfő, 18:00
Zsidai Zoltán Roy
gasztronómiai szakember, a Zsidai-csoport tulajdonosa, ügyvezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×