Komplex problémával szembesültek az idei év kezdetén a zöldség- és gyümölcstermesztők, miután az aszály és a hideg miatt egyfelől a zöldségnövények fejlődése elhúzódott, míg a gyümölcsök esetében alacsonyra sikeredett a kötődés mértéke, kevés a termés – magyarázta az InfoRádiónak nyilatkozó Csizmadia György, a FruitVeB alelnöke.
Ám az aszályt követő csapadékosabb időszak sem jelent mindenki számára enyhülést, miután valahol 2, másutt 60 milliméter esett – tette hozzá a szakember. Mint fogalmazott, sosem jó az időjárás a mezőgazdászoknak, így például a cseresznyetermesztőknek biztosan nem jött jól a sok eső épp a betakarítás időszakában, hiszen a csapadék miatt most
elkezd szétrepedni a gyümölcs.
Más termények esetében, a gyümölcsösökben a cseresznye kivételével, valamint a szántóföldeken és a zöldségnövényeknél nagyon jól jön az eső.
Csizmadia György a terméshozamokra kitérve hozzátette: miután önmagában is alacsony a kiindulási alap, nem valami fényesek a terméskilátások, amin a csapadékos időjárás tud még valamennyit „menteni”, de
közepesen gyenge termés várható például cseresznyéből, meggyből és almából is.
A kajszibarack esetében „a kocka már el van vetve”, hiszen 95 százalékos fagykárt szenvedett, és az őszibaracknál sem sokkal jobb a helyzet.
A kérdés már csak az, hogy a fákon lévő, nem öntözött ültetvényekben lévő gyümölcsök az esők hatására mennyire fognak megnőni. Ezért kellene még több csapadék, hogy legalább mennyiségben, méretben visszahozzon valamit – tette hozzá.