eur:
411.23
usd:
392.77
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Forrás: Pexels.com

Merkely Béla nyitáspárti, de azért nem a teljes nyitásé

Az újonnan regisztrált fertőzöttek száma alapján elmondható, nem dübörög a koronavírus-járvány Magyarországon, de a veszély még nem múlt el – nyilatkozta Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora, aki egyébként az óvatos nyitás híve.

Nem dübörög a járvány, de a vírustól még nem tudtunk megszabadulni – mondta a Hvg.hu-nak adott interjúban Merkely Béla arra reagálva, hogy csütörtökre 39 új igazolt beteget regisztráltak, pénteken pedig még ennél is kisebb, 28 fős növekedés volt Magyarországon. Mint fogalmazott, tankönyvi értelemben járvány már nincs, de a járványveszély megmaradt.

Az interjúból az is kiderült, a Semmelweis Egyetem rektora optimista, és nyitás párti, persze nem a teljes nyitásé: a távolságtartás bevált, ezért azt szükségesnek tartja,

a maszkviselést pedig a felnőttek számára kötelezővé tenné az utcán és a munkahelyeken is. Ez az utolsó, amit el lehet hagyni

– szögezte le. De az idősotthonokat, hajléktalanszállókat még egy ideig nem nyitná meg – miután ott cirkulálhat a vírus –, és véleménye szerint ezeken a helyeken, illetve a kórházak ápolási osztályain továbbra is szigorú szabályokra van szükség.

A népszerű közterületek lezárásának viszont azért nem látja értelmét, mert ez esetben máshol lesz egyszerre sok ember, ami növeli a fertőzés veszélyét. A szabályok betartása mellett ugyanis

kicsi az esély arra, hogy az emberek a szabadban kapják el a vírust,

de szükség van az odafigyelésre, a vírusfertőzés valószínűségét kell csökkenteni, mert azt teljes egészében nem lehet kizárni – mondta.

A mozgásra is nagy szükség van, élettani szempontból mindenkinek kell, így az időseknek is – hangsúlyozta Merkey Béla, aki szerint az rendben van, hogy ők maradjanak otthon, de számukra is kell egy olyan idősávot biztosítani, amikor kimehetnek a levegőre sétálni. Anélkül ugyanis jobban ki vannak téve a fertőzés veszélyének.

Egy bizonyos ponton túl az otthonmaradás hátrány, különösen nyáron,

egy légkondicionált szobában – fogalmazott.

Ugyan nem tudni pontosan, hogy a koronavírus hogyan viselkedik, eltűnik-e nyárra, és nem tér-e vissza október–novemberre, de a sok évtizedes tapasztalatok azt mutatják, nyáron kevesebb a felsőlégúti megbetegedés és a vírusfertőzés. Ennek az az oka, hogy az emberek többet vannak szabad levegőn és napon, ahol a vírus koncentrációja és fertőzőképessége alacsonyabb és gyorsabban el is pusztul, arról már nem is beszélve, hogy a szervezet is sokkal ellenállóbb.

Ez alapján azt mondja, nyáron remélhetőleg könnyebben kezelhető a vírus, őszre pedig talán már lesz valamilyen vakcina ellene.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Az orosz invázió okozta pusztító gazdasági visszaesés ellenére Ukrajna 2023-ban figyelemre méltó ellenállóképességet mutatott, a gyászos 2022-es év után a GDP-je 5,3%-kal nőtt. Ugyanakkor a háború hosszú távú hatásai súlyosak: a költségvetési kiadások drasztikus emelkedése mellett a szociális, egészségügyi és oktatási források csökkenése demográfiai problémákhoz vezethet. Az EU és más nemzetközi partnerek támogatása kulcsfontosságú Ukrajna újjáépítéséhez, amelynek költségei a Világbank szerint elérhetik a 486 milliárd dollárt. A rekonstrukciós beruházások nemcsak Ukrajna talpra állását segíthetik, hanem stratégiai előnyöket hozhatnak az EU számára is, különösen a zöldenergia és az agrárszektorok terén – írja elemzésében a Vienna Institute for International Economics Studies (WiiW).

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×