eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Harmincszoros nagyításban egy agy szelet. Magyar kutatóknak sikerült elsőként a világon háromdimenziós mikroszkópot készíteniük a MTA - Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézetében. Az új berendezéssel arra keresik a választ, hogy egyetlen idegsejt nyúlványaiban milyen matematikai műveletek zajlanak, amikor egy új információ keletkezik, illetve ennek milyen fiziológiai folyamatok állnak a hátterében. Konkrét példaként: vizsgálják az idegsejt nyúlványaiban terjedő aktív elektromos hullámokat, ezek keletkezését, tér-időbeli összegződését. A vizsgálatok az agyműködés lényegének megértéséhez vihetik közelebb a kutatókat. Az összetett idegtudományi, optikai, lézerfizikai, gépészeti fejlesztésben nagy szerepe volt a BME Atomfizika Tanszékének is.
Nyitókép: Balaton József

Részleges sztrájk az ELTE-n

A Biológia Intézet gyakorlati óráin lapinformációk szerint nem kapják meg a szükséges gyakorlati tudást a hallgatók, a drága kísérletekre ugyanis nincs pénz. Az oktatók kísérleteket elhagyó akciója egy hónapig is eltarthat.

Az Index információi szerint Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Karán

a Biológia Intézet egyes tanszékei, oktatói e hét elején részleges sztrájkba kezdtek.

A tiltakozás előre láthatólag egy hónapig tart, oka pedig az, hogy az intézet az ELTE költségvetéséből nem kapta meg a gyakorlati oktatáshoz szükséges összeget a tanév őszi félévére.

A lap információi szerint a sztrájk úgy valósul meg, hogy

a gyakorlati órákon nem végzik el a költséges tevékenységeket, csak szóban ismertetik az aktuális kísérleteket.

Az Indexhez eljutott intézeti körlevélben az oktatók "méltánytalan helyzetről" írnak, amelyben "elhivatottságból próbálnak valamiféle képzési színvonalat fenntartani". Mint a levélben fogalmaznak, az akcióval az egyetem vezetése és a hallgatók előtt is nyilvánvalóvá akarják tenni a helyzet tarthatatlanságát.

A lapnak írásban nyilatkozó

kari dékán, Surján Péter nem tud sztrájkról,

csupán költséges kísérletek elmaradásáról, de ennél többet nem kívánt megosztani a nyilvánossággal. A Biológia Intézet igazgatója, Miklósi Ádám viszont elmondta, hogy

az ELTE éve óta kéri a fenntartót, hogy vegye figyelembe, egy biológus képzése sokkal többe kerül, mint egy angoltanáré, ezért differenciálni kellene a hallgatói kvótát.
Címlapról ajánljuk
Kölyöknevelőket keresnek vakvezető kutyákhoz

Kölyöknevelőket keresnek vakvezető kutyákhoz

Önkéntes kölyöknevelők jelentkezését várja az ország teljes területéről a Baráthegyi Vakvezető Kutya Iskola. A kutyás tapasztalat egyébként nem feltétel, a kutya szeretete annál inkább – nyilatkozott az InfoRádióban az alapítvány koordinátora.

Jön a havazás, elkészültek az első térképek

Jelentősebb havazásra figyelmeztet, ezért óvatosságot és a közösségi közlekedés előnyben részesítését kéri az autósoktól a Fővárosi Önkormányzat és a Budapesti Közművek. Közben a meteorológia intézet bemutatta azt a térképet, amelyen a várható havazás láthetó.

Hogyan tartsuk távol a macskát a karácsonyfától?

„Curiosity killed the cat”, avagy a Kíváncsiság ölte meg a macskát – tartja az angol mondás. Amikor a karácsonyfáról és macskákról van szó, persze nem kell ilyen drámai kimenetelre számítani, de néhány óvintézkedés segíthet elkerülni, hogy ledőljön a fa.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×