eur:
411.19
usd:
392.64
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Többeknek nagyon bejött a 2014-es tuti biznisz, milliárdokat kaszáltak

Mintegy kétmilliárd forint bírságot nem tudott behajtani a 2014-es országgyűlési választáson indult pártokon az eltelt csaknem négy év alatt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal. Az is kiderült, mennyi pénzt tudtak befizettetni.

Mindössze 3,9 millió forintot sikerült befizettetni – derült ki a Nemzeti Választási Iroda összegzéséből. A bírságokat – összesen 1,96 milliárd forintot – határidőre vissza nem szolgáltatott ajánlóívek miatt szabták ki legtöbbször a helyi választási bizottságok.

2014-ben még olyan szabályok voltak életben, amelyek lehetővé tették a diplomatikusan választási pártoknak, őszintén pedig kamupártoknak nevezett formációk indulását. Az egyéni képviselőjelölteknek ugyanis csak 500 ajánlószelvényt kellett összegyűjteniük ahhoz, hogy megkapják az egymillió forintos állami kampánytámogatást, ha pedig egy párt  képes volt 27 egyéni jelöltet - és ezzel országos listát - állítani, akkor további 149 millió forintot zsebelhetett be. Ennek köszönhetően a 2014-es országgyűlési képviselő-választáson több tucat olyan párt indult, amiről se azelőtt, se azóta nem hallott senki.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal évek óta próbálja visszaszedni tőlük a pénzt, de a Magyar Nemzet most úgy értesült a Nemzeti Választási Bizottságtól, hogy ez nem igazán sikerült: kétmilliárd forint még mindig a kamupártoknál van és valószínűleg ott is marad, mert a legtöbb eljárást elkobozható vagyon híján megszüntették. A lap azt írja, hogy a Magyar Demokratikus Unió 54,8 millió, az Új Dimenzió Párt 121,1 millió, az Új Magyarország Párt pedig csaknem 80 millió forint bírságot nem fizetett meg. Az volt a bűnük, hogy nem küldték vissza határidőre az ajánlószelvényeiket.

Ezekben az összegekben egyébként még nincs benne az egymilliós kampánytámogatás, amit szintén vissza kellene adniuk, mert még két százalékot sem értek el a választáson.
Az a határt azóta egyébként az Országgyűlés egy százalékra módosította és bevezetett egy másik fontos szigorítást is. Azt megelőzően, hogy a párt számára az állami támogatást folyósítanák, a pártnak nyilatkoznia kell arról, kik a legfőbb vezető testületének tagjai. Ha a visszafizetési kötelezettség fennáll, akkor ezek a vezetők egyetemlegesen, teljes vagyonukkal tartoznak visszafizetni az állami támogatás összegét.

Az egyik említett párt, a Magyar Demokratikus Unió egyébként november 10-én kiadott egy közleményt, amelyben az állítja, hogy nincs tartozása és nem folyik eljárás ellene, mi több: készen áll a 2018-as választásra.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Péntek hajnalban megérkezett a nagy havazás. Számos helyen akadtak el, csúsztak árokba járművek, kidőlt fák akadályozzák a közlekedést több úton.

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×