eur:
397.82
usd:
364.3
bux:
89265.59
2025. március 17. hétfő Gertrúd, Patrik
Serceg a kapcsoló? Ne várjon a javíttatással!

Serceg a kapcsoló? Ne várjon a javíttatással!

A konyhában és a nappaliban történik legtöbbször elektromos tűz – mondta az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság országos tűzoltósági főfelügyelője. Bérczi László tábornok hozzátette: ha figyelünk az előjelekre, sok tűz megelőzhető lenne. A most elkészült ajánlás segít, hogy megelőzhessük az elektromos tüzeket.

„Magyarországon általában a húszezer tűzesetből körülbelül 6000-6500 lakóingatlanokban keletkezik, amelyeknek egytizede az elektromos árammal kapcsolatos” - közölte a tűzoltósági főfelügyelő, aki elmondta, hogy a lakás legveszélyesebb helyei a konyha, a nappali és a hálószoba.

„Általában a nagy átmeneti ellenállás-túlterhelés okozza az elektromos tüzeket. Ez olyankor történik, ha egy-egy konnektorba túl sok fogyasztót teszünk, vagy ha maga a hálózat nincs olyan mértékben felújítva, mint amennyire a fogyasztás mértéke megemelkedett.

Ilyenkor olyan nagy túlterhelés keletkezik, amit a régi kábelek már nem bírnak”

- magyarázta Bérczi László.

A tábornok elmondta: előfordul az is, hogy kapcsolási hibákból keletkezik tűz, amikor az egyfázisú rendszerben háromfázisú rendszerek jelennek meg. Emellett a hálózat túlfeszültségéből, illetve villámlás miatt keletkeznek elektromos tüzek.

A tűzoltósági főfelügyelő elmondta, hogy a MABISZ-szal közösen készítettek egy olyan ajánlást, amiben többek között arra is felhívják a figyelmet, hogy milyen árulkodó jeleket kell felismerni ahhoz, hogy megelőzzük a tűzeseteket.

„Ilyen jel lehet a biztosító folyamatos lekapcsolása, kioldása. Ez arra figyelmeztet, hogy

a hálózaton nagyobb terhelés jelent meg”

- közölte a tábornok.

Hozzátette: azt is észrevehetjük, hogy

egy-egy műanyag kapcsoló vagy hosszabbító üzemszerűen melegszik.

Ebből arra lehet következtetni, hogy vagy egy nagyobb átmeneti ellenállás jelent meg, vagy csatlakozási hiba van, ami a későbbiekben akár tüzet is okozhat.

Továbbá ilyen jel lehet a kapcsolók ki- vagy bekapcsolásakor a percegés, a zizegés, illetve a lámpák villogása is – sorolta a jeleket Bérczi László.

„Ezek a szikrák, villamos ívek, túlmelegedések egy idő után

akár 300-1000 Celsius-fok feletti hőfokot is elérhetnek, ami pedig a környezetében lévő éghető anyagokat gyorsan meggyújthatja” -

figyelmeztetett az OKF országos tűzoltósági főfelügyelője.

Elmondta ugyanakkor azt is, hogy az elektronos okokra visszavezethető tüzek általában nem nagy alapterületűek: a legtöbb 5-10 négyzetméteres területet, egy helyiséget érint, amit általában gyorsan sikerül lokalizálni és eloltani.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Megújítja állandó kiállítását és itthon soha nem látott műtárgyakat mutat be a Nemzeti Múzeum

Megújítja állandó kiállítását és itthon soha nem látott műtárgyakat mutat be a Nemzeti Múzeum

Közelebb kell hozni az állandó kiállítás tárgyait a mai korhoz, és eljött az ideje némi újításnak is – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában az intézmény főigazgatója. Zsigmond Gábor arról is beszámolt, hogy jelenleg három nagy időszaki kiállítást készítenek elő, és a világ leghíresebb múzeumainak vezetőivel tárgyalnak közös együttműködésekről, Sanghajtól Jeruzsálemen át egészen az Egyesült Államokig.

Lecsap a fogyasztóvédelmi hatóság, keményen megbüntetik az indokolatlan áremeléseket

Azonnali ellenőrzéseket indít a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság annak érdekében, hogy a vásárlók tisztességes áron juthassanak hozzá az alapvető élelmiszerekhez. Az árrést, a saját márkás termékek arányát és a mennyiségi előírásokat is vizsgálják. Eitmann Norbert, a hatóság sajtófőnöke az InfoRádióban elmondta azt is, mekkora bírságok járnak az egyes előírások megszegéséért.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.18. kedd, 18:00
Pletser Tamás
az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×