Az Ökumenikus Segélyszervezetnek van egy úgynevezett Titkos Menedékháza, ahol hat hónapig lehetnek azok a bántalmazott nők, akiknek valamiért menekülniük kell otthonról – mondta el Rácsok Balázs. Itt komplex ellátást kapnak, ami azt jelenti, pszichológus, szociális munkás, fejlesztő pedagógus és jogász is rendelkezésükre áll – tette hozzá az Ökumenikus Segélyszervezet szociális fejlesztési igazgatója.
És utána?
„Van olyan, aki sajnos visszamegy a bántalmazójához, a Titkos Menedékházban töltött fél év után körülbelül 20-30 százalékuk nem tud még kiszakadni a bántalmazói kapcsolatból.”
Rácsok Balázs jelezte, több családnak a rokonok, ismerősök adnak új esélyt, illetve átkerülhetnek az ellátórendszer más lépcsőfokára, például a Családok Átmeneti Otthonába, ahol másfél évig lehetnek. Létezik az úgynevezett Félutas Ház is, ott öt évig lehetnek a bántalmazottak – tette hozzá az Ökumenikus Segélyszervezet szociális fejlesztési igazgatója.
Nem veszik el a gyereket!
Az Ökumenikus Segélyszervezet szociális fejlesztési igazgatója kiemelte, sokan tartanak attól, hogy a Titkos Menedékházba kerülve egy gyámügyi eljárás keretében elveszíthetik a gyermeküket, de ez a félelem sokszor információhiányból fakad, hiszen ez az intézmény a gyermekvédelmi ellátórendszer része, tehát nem vehetik el a gyermeket – hangsúlyozta Rácsok Balázs.
„A Titkos Menedékházba a 06-80-20-55-20-as telefonszámon lehet jelentkezni, ez a nap 24 órájában ingyenesen hívható szám. Ez a vonal arra is kiváló lehetőség, hogy beszélgessenek.”
Tavaly az Ökumenikus Segélyszervezet 80 felnőttet és 200 gyereket helyezett el, ami 58 családot vagy egyedülálló bántalmazottat jelent. A szervezet jelenleg egy 29 férőhelyes menedékházzal rendelkezik, a közeljövőben ez elköltözik és 40 férőhelyessé bővül – mondta Rácsok Balázs.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!